Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 20.11.2017

delno oblačno
Ponoči bo pretežno jasno. Ponekod po nižinah bo spet nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od -5 do 0, v alpskih dolinah do -8, ob morju okoli 4 °C.
-1°C | 9°C
torek, 21.11.2017
0°C | 10°C
sreda, 22.11.2017
5°C | 12°C
četrtek, 23.11.2017
5°C | 12°C
petek, 24.11.2017
7°C | 11°C
Opozorila
Nedelja, 19.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
9°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Horjulski upokojenci v Zasavju


SOSED SOSEDU

| |
08.06.2013      17:39
A A

Horjulski upokojenci v Zasavju


V soboto, 1. junija, smo se horjulski upokojenci odpravili na tradicionalni pomladanski izlet, in sicer v Zasavje.


Deli:

Na poti nam je čas krajšal nekdanji predsednik DU z zanimivo razlago tega okolja, kjer je živel in služboval vrsto let. Prvi postanek smo imeli v Zagorju. Tu nas je pričakal sorodnik naše upokojenke in nas popeljal v lepo vzdrževan mestni park, kjer stoji spomenik dr. Janeza Drnovška. Opisal nam je značilnosti teh krajev in nekdanjega življenja v tem knapovskem naselju. Vzeli smo si tudi nekaj časa za jutranjo kavico. 

Med vožnjo skozi Trbovlje in v smeri Hrastnika je sledil panoramski ogled. Pridružila se nam je vodička in nam podrobneje, strokovno predstavila življenje nekoč in danes. Za popestritev in boljše razumevanje smo si ogledali stara rudarska naselja, ki so s svojo sivino in temačnostjo večini izmed nas vzbudila nelagoden občutek. 

Za vse, ki smo bili prvič na tem koncu, je bilo zanimivo videti poslopje nekdanjega Rudisa, stadion NK Rudar, rokometno dvorano in razvpito cementarno Lafarge. Občudovali smo veličastno podobo 365 m visokega dimnika, ki si ga zagotovo ne bi želeli imeti v svojem okolju.

Naslednji postanek je bil Hrastnik. Pred Steklarno Hrastnik nas je prijazno sprejel predstavnik tega podjetja. Po temeljiti obrazložitvi zgodovine steklarne od samega začetka pa vse do danes smo odšli na ogled proizvodnje. To je bil zagotovo ogled, ki je ta dan najbolj zaznamoval in nikogar od nas ni pustil ravnodušnega. Verjetno ni takega delavca steklarne, ki bi po odhodu v pokoj občutil nostalgijo po svojem delu. Pogoje dela bi si morali ogledati prav vsi delomrzneži, ki še nikoli niso občutili, kako težko se služi kruh, posebno tisti, ki poznajo le pravice, ne pa tudi obveznosti in odgovornosti. Tu je hrup neznosen. Delavci resda uporabljajo dušilce zvoka, toda prepričana sem, da je to le manjše izboljšanje težkih delovnih pogojev. Vročina in zrak sta zadušljiva in obupna že za zdravega in mladega človeka. Ne morem si predstavljati delavca, ki ima kakršnekoli težave z dihanjem. Četudi je bilo tega dne dovolj hladno, so se mi zdeli pogoji dela zadušljivi. Toda kaj kmalu nam je vodič pojasnil, da tega dne niti ni bilo tako slabo. Kot je bilo videti, smo si prav vsi oddahnili, ko smo se iz teh prostorov in hrupa vrnili na svež zrak.

Po ogledu smo imeli za voditelja kup vprašanj. Priznam, da je podjetje v danih pogojih gospodarstva do svojih zaposlenih pošteno. Delavci dobijo primerno plačilo za opravljeno delo, vsake tri mesece dodatek za delo brez bolniškega dopusta, regres in možnost brezplačnega oddiha v izbranih letoviščih. Na vprašanje, koliko časa lahko delavec zdrži v teh pogojih dela, sem dobila odgovor, da so bili tudi primeri, ko je delavec na istem delovnem mestu zaslužil pokoj. Res pa je, da življenjska doba po upokojitvi ni posebno dolga.

V nadaljevanju smo si ogledali "splavarsko hišo", staro 289 let. Hiša stoji ob mogočni Savi, ki s poplavami pogosto ogroža mirno življenje prebivalcev tega območja. Gostiteljica oz. lastnica hiše je nadvse prijazna in neverjetno vitalna 83-letna gospa, ki nas je prav prisrčno sprejela. Priznati moram, da sem si sebe težko predstavljala v njeni vlogi, ko je s tako pozitivnim pristopom sprejela 45 obiskovalcev, ki so veselo hodili s čevlji po njenih preprogah. Toda kot je bilo čutiti, je tega več kot navajena.  

Po dolgi in nekoliko turobni dolini Hrastnika smo se odpeljali proti zaključni postojanki, Rimskim Toplicam, kjer smo imeli pozno kosilo. Peljali smo se mimo zaprtega vhoda v jamo Ojstro, kjer premoga ne kopljejo več. Vprašanje je, zakaj država nima posluha, da bi izkoristila dano bogastvo premoga, ki ga je dovolj še za 40 let. Tako bi lahko  zaposlila veliko brezposelnih iz bližnje okolice, rudnine pa za bližnje obrate ne bi bilo treba uvažati iz daljne tujine in po tako visokih cenah. V Dolu pri Hrastniku smo na avtobus sprejeli nekdanjo prebivalko Horjula in delavko v takratni tovarni Iskra Horjul. To je ga. Štefka Hribšek, ki se je mnogi še kako dobro spominjajo. Nostalgija do Horjula je še ni zapustila in po odzivu nekaterih je bilo videti, kako priljubljena je bila. Skupaj z njo smo si ogledali cerkev sv. Jederti iz leta 1652 in nato v smeri Senožet obiskali še Aškerčevo domačijo. Po prijetnem druženju in skupnem obedu smo se nekoliko utrujeni, vendar polni vtisov odpeljali proti domu. Misli so se nam vračale na doživeto in te vtise smo ohranili vsaj še nekaj časa. Vsem udeležencem izleta pa je zdaj gotovo skupno zavedanje, v kako prijetnem in zdravem okolju živimo.

 

Zapisala: Olga Gabrovšek

Fotografija: Tone Čepon

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.