Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.10.2017

oblačno
Ponoči in v jutranjih urah se bo postopno povsod pooblačilo. Zjutraj bodo na zahodu že možne rahle padavine, drugod bo še suho. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 11, na obali do 15 stopinj C.
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 13°C
torek, 24.10.2017
5°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 16h
V nedeljo popoldne bo na Primorskem zapihala zmerna do močna burja, ki bo do ponedeljka zjutraj oslabela. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h.
10°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Horjulski upokojenci pri slapovih Krke


SOSED SOSEDU

| |
15.09.2015      12:38
A A

Horjulski upokojenci pri slapovih Krke


Z jesenskim dvodnevnim izletom po severni Dalmaciji smo imeli horjulski upokojenci veliko srečo. Že odhod v zgodnjih jutranjih urah ni nikogar motil, kajti obetal se je nadvse lep dan. V Ljubljani se nam je pridružil vodič, ki je potnikom na avtobusu takoj znižal povprečno starost. Zaradi prijetnega in strokovnega vodenja smo ga nemudoma sprejeli za svojega.


Deli:

Naš prvi cilj je bil Šibenik. To lepo mestece leži nedaleč od izliva reke Krke v Šibeniškem zalivu. Mesto je vredno ogleda. Pohvali se lahko z najlepšim trgom v državi in tu ima obiskovalec kaj videti. Od mogočnih palač, kot je Foscola, škofovske palače in mestne lože do spomenika stavbeniku Juriju Dalmatincu in še bi lahko naštevali. Pri tem najbolj izstopa katedrala Sv. Jakova, ki je vpisana v Unescov seznam kulturne dediščine in smo jo tudi obiskali.

Po kratki vožnji smo prispeli na najbližji otok šibeniškega področja – Murter. Največja znamenitost kraja Tisno je premični most, dolg 12 metrov, ki povezuje otok s kopnim. Prespali smo v prvem oz. najstarejšem hotelu Borovnik, ki stoji tik ob mostu. Vreme je bilo tako privlačno, da je dopuščalo sončenje in najpogumnejšim tudi kopanje v morju.

Naslednjega jutra smo se z avtobusom odipeljali v Skradin, se tam vkrcali na ladjico in po polurni vožnji prispeli v kanjon, ki ga je izoblikovala reka Krka. Pot nas je vodila proti slapovom Krke in kmalu smo zagledali veličasten Skadarski buk, največji slap v sklopu ostalih. Okolica je sicer polna številnih razstavljenih znamenitosti iz preteklosti.

Ko smo že mislili, da smo doživeli višek, nam je vodič pripravil novo presenečenje, ki je bilo strogo varovana skrivnost. Obiskali smo Etno selo Dalmati v nacionalnem parku Krka, ki ga vodita zakonca in lastnika Ana ter Jožko. Sprejela nas je lastnica v opravi, ki so jo nekoč nosile Dalmatinke, in nas peljala do mesta, kjer so muzejsko ohranjene hiše z opremo iz nekdanjega obdobja. Na hudomušen in izviren način nam je predstavila življenje nekoč in ga primerjala z današnjim ter nas s svojim izvirnim nastopom spravljala v smeh. Za nagrado nas je pogostila še z nepozabnim domačim pršutom in temnim vinom. Temu je sledilo še obilno in okusno kosilo »izpod peke«.

Dobre volje, razigrani in prijetno utrujeni smo se usedli v avtobus in se odpeljali proti domu. Izlet je bil nepozaben. Moje osebno, zagotovo pa ne osamljeno mnenje je, da je bil izlet po Dalmaciji edinstveno organiziran in nadvse uspešno izbran. Vse čestitke organizatorjem. Če pa je kdo vendarle zabeležil kakšne pomanjkljivosti, pa jzagotovo niso bile del organizacije.

 

Olga Gabrovšek, foto: Barbara Ogrinec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.