Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 17.08.2018

pretežno jasno
Popoldne bo pretežno jasno. V hribovitem svetu zahodne in južne Slovenije ni izključena kakšna manjša ploha ali nevihta. Najvišje temperature bodo od 26 do 32 °C.
15°C | 30°C
sobota, 18.08.2018
17°C | 32°C
nedelja, 19.08.2018
17°C | 32°C
ponedeljek, 20.08.2018
16°C | 32°C
torek, 21.08.2018
17°C | 32°C
Opozorila
Petek, 17.8.2018 ob 15h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
30°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Horjulski upokojenci obiskali Slavonijo in ......


SOSED SOSEDU

| |
10.06.2016      12:39
A A

Horjulski upokojenci obiskali Slavonijo in Baranjo


Prijetne izkušnje iz preteklosti so upokojence tudi letos opogumile in odpravili so se na nov dvodnevni izlet – tokrat v organizaciji Turistične agencije BooM iz Krškega in v družbi njihovega odličnega vodiča Milana Brecla.


Deli:

Na četrtek, 2. junija, smo se tako kot vedno brez zamude odpeljali z zbirnega mesta do mejnega prehoda Obrežje in mimo Zagreba do Brodskega Stupnika. V samem osrčju vinogradov smo se v lični restavraciji največjega tamkajšnjega proizvajalca vin okrepčali in imeli degustacijo vin. Pot smo nadaljevali do Đakova, kjer smo si ogledali eno najlepših katedral in cerkvico Vseh Svetih, v kateri je bila v času turške okupacije džamija.

Naš naslednji cilj je bil mesto Vukovar. Vozili smo se skozi predmestja dolgih vasic s strnjenimi hišami na obeh straneh ceste in dobili občutek, da smo se vrnili v daljno preteklost. Ceste so bile prazne, avtomobilov skorajda ni bilo ali pa so bili ti komaj vozni z že muzejsko vrednostjo. Obrazi redkih vaščanov govorijo o mračni preteklosti. Komunikacije med njimi ni več, saj ne vedo, komu še lahko zaupajo. Ogledali smo si Muzej bitke za Vukovar, ki je trajala 87 dni. Urejen je v prostorih prenovljene bolnišnice, ki je v tistem času dnevno sprejela tudi po 80 ranjencev. Medicinsko osebje se je v tistem obdobju preselilo v bolnišnico in veliko jih ni vedelo, da so medtem doma izgubili vse. V Vukovarju bi zaman iskali osebo vedrega obraza. Atmosfera v bolnišnici in izven nje je mračna in depresivna in ti občutki so se naselili tudi v nas. Ogled filma iz tistega obdobja in ostali muzejski eksponati pa so pustili slehernega izmed nas brez besed. Zamišljeni in pretreseni nad videnim smo se poslovili od Vukovarja. Odpeljali smo se proti Vinkovcu in se nastanili v hotelu, kjer smo prenočili. Šele ob prvih zvokih tamburašev ter dobri hrani in pijači smo nekoliko pozabili na to, kar smo tega dne videli in doživeli.

Naš naslednji cilj je bil Kopački rit. To je popljavljeno območje (mokrišče) v Baranji med rekama Donavo in Dravo. V njihovem informacijskem centru smo si najprej ogledali video projekcijo in vse vrste živali, ki živijo tam. Po jezeru Sakadaš in mokrišču nas je nato popeljala ladjica in uživali smo lahko ob petju ptičev v neokrnjeni naravi. Sledil je ogled dvorca Tikveš, ki ga je nekoč uporabljal Tito s številnimi gosti. Trenutno je dvorec v slabem stanju in čaka na boljše čase. V Batinah (poznane po batinski bitki) smo obiskali spomenik padlih v tej vojni. Pod spomenikom leži grobnica 1.297 borcev. Ogledali smo si še trdnjavo iz 18. stoletja v Osijeku in eno najdaljših plaž ob Dravi. Za zaključek smo obiskali družinsko restavracijo družine Josić v Zmajevcu. Postregli so nam z dobrim kosilom ter nas razveselili z odličnim vinom iz domače pridelave.

Izlet je bil dokaj naporen, vendar ne toliko, da bi kaj iz programa izpustili. Imeli smo odličnega vodiča, ki je s svojo strokovno razlago in prijetnim pristopom pritegnil našo pozornost in nas popeljal v zgodovino. Domov smo se vračali enotnega mišljenja: kako veseli smo lahko, da živimo daleč od vojnih viher in v normalnih življenjskih pogojih. Zdi se mi, da bi takšen izlet koristil tudi vsem tistim, ki se nenehno pritožujejo in iščejo težave tam, kjer jih ni. Pogled na razdejanje, revščino in brezup ljudi na področjih, kjer smo bili, zagotovo niso primerljivi z življenjskimi pogoji, ki jih imamo Slovenci.

 

Olga Gabrovšek, foto: Anton Čepon

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!