Logo MojaObčina.si

Horjul

JUTRI
22°C
4°C
PON.
12°C
6°C
Deli

20 kilogramov medu iz šolskega čebelnjaka

Že tretje leto zapored so mladi čebelarji čebelarskega krožka v osnovni šoli Horjul poželi sadove svojega dela. Pod mentorstvom ravnatelja Primoža Garafola in članov čebelarskega društva Dolomiti Polhov Gradec so ob koncu šolskega leta sodelovali tudi pri točenju medu.

Pridelali so kar 20 kilogramov mešanega medu, ki se lahko pohvali s tem, da je popolnoma naraven, brez dodatkov in pridelan v okolju, ki ni obremenjeno s pesticidi in ostalimi škodljivimi vplivi. S tem so otroci lahko od blizu spoznali, kako pomembne so čebele za naše življenje, saj brez njih ni pridelka v sadovnjaku in na polju. V šolskem čebelnjaku otroci skrbijo za tri čebelje družine v panjih AŽ10 in na enem nakladnem panju. Župan Janko Prebil, ki je tudi mentor pri delu z mladaimi čebelarji, je poudaril, da ima ta krožek velik pomen: "Delo z mladimi je pomembno za njihovo razumevanje narave, njenih zakonitosti in predvsem tega, kako lahko z njo sodelujemo. Čebelarski krožek v šoli je lep primer in tudi zgled, kako lahko otroci v praksi spoznajo, kaj pomeni pridelati lastno hrano, ob tem pa se naučijo tudi osnov čebelarjenja in pomena čebel pri opraševanju. Slovenci smo lahko ponosni, da smo prav zaradi našega velikega čebelarja Antona Janše, ki je bil pionir na tem področju in torej začetnik sodobnega čebelarjenja, letos 20. maja prvič obeležili svetovi dan čebel, ki je posvečen prav temu velikemu učitelju, ki je svoje znanje predajal mladim generacijam celo na Dunaju. Svetovni dan je posvečen čebelam in drugim opraševalcem, ki igrajo pomembno vlogo pri varnosti s prehransko preskrbo, njihova prisotnost v lokalnem okolju pa tudi jasno kaže, v kakšnem stanju je tamkajšnji življenjski prostor." Med, ki so ga otroci pridelali, bodo porabili med šolskim letom za šolsko malico. Tako bodo otroci še bolje razumeli, da hrana na mizo ne pride samo iz trgovine in  lahko pri samooskrbi veliko naredimo tudi sami tako, da varujemo naše naravno okolje. Prav prisotnost in dober pridelek medu je znak, da živimo v čistem okolju. 


Peter Kavčič

Foto: občinski arhiv

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi