Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 21.09.2018

jasno
Ponoči se bo povsod razjasnilo, ponekod po nižinah bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 10 do 15, ob morju okoli 18 °C.
15°C | 30°C
sobota, 22.09.2018
15°C | 17°C
nedelja, 23.09.2018
9°C | 22°C
ponedeljek, 24.09.2018
11°C | 23°C
Opozorila
Četrtek, 20.9.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
30°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Poročilo o spremljanju skladnosti pitne vode ......


OBČINSKE

| |
16.01.2018      14:43
A A

Poročilo o spremljanju skladnosti pitne vode sistemov za oskrbo s pitno vodo v Občini Horjul leta 2017Pregled rezultatov o skladnosti pitne vode po vodovodih (notranji nadzor 2017).
Pregled rezultatov o skladnosti pitne vode po vodovodih (notranji nadzor 2017).
Deli:

Oskrba s pitno vodo je obvezna javna služba, ki jo v režijskem obratu s pomočjo vodovodnih odborov upravlja Občina Horjul. Glavne naloge pri oskrbi s pitno vodo so upravljanje vodovodnega omrežja, objektov in naprav za oskrbo s pitno vodo, zagotavljanje zadostne količine zdravstveno ustrezne pitne vode uporabnikom in varnost oskrbe z vodo v skladu z veljavnimi predpisi. Leta 2017 smo spremljali stanje kakovosti pitne vode v štirih ločenih sistemih za oskrbo s pitno vodo na območju občine Horjul, in sicer Horjul–Ljubgojna, Vrzdenec–Žažar, Zaklanec–Podolnica–Lesno Brdo in Koreno–Samotorica.

Strokovna podlaga za notranji nadzor skladnosti pitne vode je Pravilnik o pitni vodi. Celo leto je kakovost vode nadziral Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano Maribor. Na terenu je bilo odvzetih 44 vzorcev za mikrobiološka preskušanja in 6 vzorcev za fizikalno-kemijska. V treh vodovodnih sistemih so se med letom pojavljali neskladni vzorci. V vzorcih vode, odvzetih za mikrobiološka preskušanja, so bile prisotne bakterije escherichia coli (Ecoli), koliformne bakterije ter bakterije enterokokov, iz česar lahko precej zanesljivo sklepamo, da je bila voda onesnažena s fekalijami. Rezultati opravljenih fizikalno-kemijskih preskušanj vzorcev pitne vode so bili celo leto skladni z zahtevami Pravilnika o pitni vodi.

Priprava vode je neprekinjeno potekala v dveh sistemih za oskrbo s pitno vodo: Vrzdenec in Koreno–Samotorica (dezinfekcija z UV-žarki). V vodovodu Horjul je priprava za kloriranje (natrijev hipoklorit) delovala brez prekinitve. Ob koncu leta 2017 pa je bila nameščena naprava za kloriranje z natrijevim hipokloritom tudi v vodovodna sistema Koreno–Samotorica in Lesno Brdo. Ob ugotovitvah mikrobiološke neskladnosti pitne vode smo zaradi tveganja za zdravje ljudi predlagali oziroma razglasili začasni ukrep prekuhavanja pitne vode v prehrambene namene, očistili smo objekte in dezinficirali pitno vodo. 

 Primerjava mikrobioloških rezultatov laboratorijskega preskušanja vzorcev pitne vode iz notranjega nadzora, za katerega je zadolžena občina kot upravljavec, in državnega monitoringa pitne vode, ki ga izvaja ministrstvo za zdravje, ni pokazala bistvenih razlik med rezultati, ki izkazujejo kakovost pitne vode v pipah uporabnikov.

 

Na spletni stani Občine Horjul so objavljena vsa poročila o spremljanju kakovosti pitne vode.     

Občina Horjul                                                                              
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!