Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 18.10.2018

delno oblačno
Zvečer bodo padavine ponehale. Ponoči se bo deloma zjasnilo, proti jutru bo v notranjosti Slovenije nastala megla ali nizka oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 11, na Primorskem do okoli 14 °C.
11°C | 21°C
petek, 19.10.2018
10°C | 20°C
sobota, 20.10.2018
8°C | 20°C
nedelja, 21.10.2018
7°C | 11°C
Opozorila
Sreda, 17.10.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
11°C
21°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Po poti Cankarjeve matere kljub dežju


KULTURA

| |
16.01.2018      8:44
A A

Po poti Cankarjeve matere kljub dežju


Neža Pivk, mati našega največjega pisatelja Ivana Cankarja, je svoje otroštvo preživela na Vrzdencu. Tudi po tem, ko je že živela na Vrhniki, je pogosto obiskovala svoje sorodnike na Vrzdencu. Tej, morda kar največkrat opevani slovenski materi, se vsako leto poklonijo pohodniki, ki po njenih stopinjah prepešačijo pot od Vrzdenca do Vrhnike.


Deli:

Pot Cankarjeve matere poteka od Vrzdenca, ki je njen rojstni kraj, do Vrhnike, kjer je družina živela. Dolga je 14 km in se z več postanki v dobri družbi ob prebiranju odlomkov Cankarjevih del prehodi v dobrih štirih urah. Ob prijetnem druženju na pohodu spoznavamo kulturno in naravno dediščino Vrzdenca, Žažarja, Velike Ligojne, Stare Vrhnike in Vrhnike. Zbrane pohodnike je ob izteku leta na Štefanovo v jutranjih urah po uvodnem pozdravu in recitalih Cankarjevih del nagovoril župan Janko Prebil, nato pa je karavana krenila izpred cerkve svetega Kancijana, ki se ponaša s sveže obnovljenimi notranjimi poslikavami, proti osrednjemu delu vasi. Morda ob tej priložnosti velja omeniti, da si lahko vsi, ki bi radi spoznali, kako so živeli v teh krajih v času Ivana Cankarja, ogledate Železnikovo domačijo, ki leži tik pod cerkvijo. Tam je urejena soba, ki je posvečena Cankarjevi materi, zbirko harmonik in črno kuhinjo. Po spustu do "zelene doline" pot zavije desno in v klanec proti Žažarju. Da pohodnikom ne bi pošle moči, so jim prijazni domačini pri Činžarju postregli s toplim čajem in kuhanim vinom ter okusnim domačim prigrizkom. Pot se nato vije skozi gozd in po kolovozni poti pride vse do vrha Žažarja. Deževno vreme sicer ni bilo naklonjeno lepemu razgledu na Vrhniko, vseeno pa je veliko lažje hoditi po poti, ki se počasi spušča proti Vrhniki prek Mavsarije, kjer naj bi se po pripovedovanju ustavljala Cankar in njegova mati. Pohod se tradicionalno konča pri Cankarjevi spominski hiši.

Besedilo in fotografije: Peter Kavčič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!