Občine: Bistrica ob Sotli, Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Horjul
DANES
25°C
8°C
JUTRI
22°C
9°C
Oceni objavo

V največjih podjetjih se uspešno spopadajo z novimi izzivi

Vse od začetka ukrepov, ki so dodobra ohromili gospodarstvo po celem svetu, v največjih horjulskih podjetjih budno spremljajo stanje na globalnem trgu in se temu tudi sproti prilagajajo. O ukrepih in poslovanju smo se pogovarjali z direktorico Huliota, Natašo Osredkar, in direktorjem Metrela, Edvardom Revnom. Ob tem moramo poudariti, da se v obeh podjetjih uspešno borijo proti okužbam z koronavirusom in se lahko pohvalijo, da med zaposlenimi ni prišlo do bolezni.

Eden od razlogov za uspešnost tiči tudi v pravočasnem ukrepanju in previdnosti, še preden je država z odlokom določila vse omejitve, ki smo jim bili priča v marcu in aprilu. Predstavnika obeh podjetij sta sodelovala tudi na prvem urgentnem sestanku Civilne zaščite Horjul, kjer so predstavili ukrepe in dobili dodatne informacije o tem kako zajeziti širjenje virusa. Nataša Osredkar, direktorica Huliota, je povedala, da ves čas tesno sodelujejo z zdravniško službo medicine dela in izvajalcem za varnost pri delu. Prioritetno so uredili vse, kar je bilo potrebno, da so bili vsi zaposleni obveščeni o pravilnem ravnanju na delovnem mestu, o omejevanju stikov in varnostni razdalji, poskrbeli so tudi za razkužila in zaščitno opremo ter uredili prehrano v izmenah, da ne prihaja do zadrževanja prevelikega števila ljudi v skupnem prostoru. Zaposleni v pisarnah, ki lahko delajo od doma, ne hodijo v prostore podjetja in vse delo opravljajo na daljavo. Potrebe po uvedbi dela v izmenah ni, saj so tako organizirali delovna mesta, da so zaposleni med seboj dovolj oddaljeni, edino v oddelku nadzora kakovosti so uvedli delo v dveh izmenah, a predvsem zaradi prostorske omejitve. Onemogočen je tudi dostop vseh, ki niso zaposleni v podjetju, medtem ko prevozniki ob dostavi ali prevzemu ostajajo v svojih vozilih in ne prihaja do stika z zaposlenimi. Za teden so tudi zaprli proizvodnjo. Osredkarjeva je poudarila, da kljub vsem dejavnikom na trgu, poslovanje poteka uspešno. Ker gre za mednarodno podjetje, ki deluje tudi v Izraelu, na Portugalskem in v Indiji, so za dobro informiranje zaposlenih poskrbeli tudi za dva izida internega glasila, kjer so lahko prebrali tudi o tem kako poteka delo v tujini. 

Podobno so se z nastalimi razmerami organizirali tudi v podjetju Metrel. Direktor Edvard Reven je poudaril, da je prva prioriteta zdravje zaposlenih in temu primerno so tudi takoj ukrepali. Na začetku je bilo prisotno tudi malo negotovosti med zaposlenimi, saj je obstajala možnost, da je eden od zaposlenih okužen. A kasneje se je izkazalo, da je šlo za lažen preplah in v podjetju ni prišlo do okužbe med zaposlenimi. Vodstvo podjetja je sicer takoj uvedlo odločne ukrepe in ti so zagotovili potrebno varnost v podjetju. Ukinili so skupinsko prehrano, avtomate za prigrizke in napitke ter vsakršno zadrževanje na hodnikih. Proizvodnjo so razdelili v dve izmeni, da lahko zaposleni ohranjajo med seboj dovolj veliko varnostno razdaljo in da lahko v primerih, kjer imajo mlajše otroke, starši poskrbijo za varstvo oziroma nemoten potek šolanja na daljavo. Zaposleni, ki lahko delajo od doma, ne prihajajo v podjetje, tako da ves razvoj in programiranje poteka od doma. Podjetje je prav tako ukinilo vsa potovanja in sestanke, tako da vse poslovanje poteka brez kontaktov. Kot je povedal Reven, so se na situacijo odzvali tudi z zaprtjem podjetja za en teden, zaposlene pa so pozvali, da v tem času tudi izkoristijo stare dopuste. Kljub ukrepom pa se ne morejo izogniti upadu prodaje, ki je za to obdobje manjše za od 30 do 40 odstotkov. Pričakuje, da se bo situacija na trgu ob pozitivnih trendih izboljšala. Podjetje je zdravo in stabilno ter dobro pripravljeno tudi na take težke trenutke. Ves čas je vodstvo Metrela tudi v stikih in nenehni komunikaciji z ostalimi podjetji, ki so del te mednarodne skupine. 

Tako v Metrelu kot Huliotu sta se vodstvi zahvalili zaposlenim za razumevanje in sodelovanje ob nastali situaciji. Župan Janko Prebil je ob te temi tudi poudaril, da bo občina naredila vse, kar je treba, da bo podjetjem pomagala, da premagajo vse izzive, ki jih prinaša koronavirus in se nadeja tudi nadaljnjega odličnega sodelovanja, ki je edina pot k uspehu. 

 

Besedilo in foto: Peter Kavčič

 

Oglejte si tudi