Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 19.01.2018

oblačno
Ponoči se bo razjasnilo. Na severovzhodu bo pihal severozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od -10 do -3, ob morju do 1 °C.
2°C | 6°C
sobota, 20.01.2018
-1°C | 5°C
nedelja, 21.01.2018
0°C | 5°C
ponedeljek, 22.01.2018
-1°C | 3°C
Opozorila
Sreda, 17.1.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
6°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Velikonočna razstava v grosupeljski knjižnici...


KULTURA, PROSTOVOLJSTVO, DOGODKI, DRUŠTVA, OSTALO

| |
30.03.2015      13:57
A A

Velikonočna razstava v grosupeljski knjižniciDeli:

Članice Društva podeželskih žena Sončnica so v Mestni knjižnici Grosuplje tudi letos pripravile svojo tradicionalno že 12. velikonočno razstavo. Razstavo smo odprli v sredo, 25. marca 2015, s svojimi pisanimi izdelki pa se na razstavi predstavljajo tudi otroci iz vrtca Rožle.

  

V odprtje razstave so nas popeljali Ljudski pevci Zarja iz Račne, zapeli in zaplesali pa so tudi naši najmlajši iz vrtca Rožle. Prisluhnili smo pesmim o ptičkih, saj smo še nedavno praznovali gregorjevo, pa pesmim o naših materah, prav ta dan namreč praznujejo tudi vse matere, in pa seveda velikonočno obarvanim pesmim.

  

Predsednica Društva podeželskih žena Sončnica Tatjana Novljan je ob odprtju razstave povedala, da se približuje Velika noč, največji in najstarejši krščanski praznik, ki simbolizira Kristusovo vstajenje. Zopet je prišel čas, ko dobro kuhamo, pečemo, ko barvamo pirhe, saj s praznovanjem Velike noči sklenemo 40-dnevni post, ki se je pričel na pepelnično sredo.

Ob tem prazniku naše domove okrasimo s cvetjem, zelenjem, pirhi, zajčki, in še bi lahko naštevali. Mizo pa obložimo z mnogimi dobrotami, na našem jedilniku se najpogosteje znajdejo pirhi, šunka, kruh, potica, hren, pletenice, ponekod tudi žolca in aleluja. Vse te praznične dobrote pa si lahko ogledamo na razstavi, je dejala.

    

Zbrane je pozdravil tudi direktor občinske uprave Dušan Hočevar in ob tej priložnosti v svojem imenu in v imenu občine Grosuplje vsem mamam iskreno čestital ob materinskem dnevu. Povedal je še, da smo na občini zelo veseli, da Sončnice vsako leto pripravijo velikonočno razstavo, gotovo pa so veseli tudi naši občani, saj si razstavo ogleda preko 1000 obiskovalcev. Hvala Sončnicam za ves trud, ki ga vložijo v razstavo in tako to lepo izročilo prenašajo na mlajše generacije.

  

Direktorica Mestne knjižnice Grosuplje Roža Kek pa je med drugim povedala, da je znani etnograf Štefan Šubic že pred 150 leti izjavil, da pravzaprav narod mora poznati svoje običaje, da bolje razume tudi svet okrog sebe. In ravno s pomočjo takih razstav razumemo sebe in naš prostor, v katerem živimo. Sedaj v tem globalnem času pa je to še bolj pomembno. Vračamo se nazaj k svojim koreninam ter ustvarjamo svojo identiteto in podobo tega prostora.

  

Velikonočno razstavo si vsako leto z veseljem ogleda tudi etnograf Boris Kuhar. Ponosen je, da se v Grosupljem ohranja ta tradicija, ponosen je bil tudi pred dnevi, ko so številni nasmejani obrazi naših najmlajših na gregorjevo spustili ladjice po Grosupeljščici.

    

Preden pa smo si ogledali, kaj so za nas Sončnice pripravile v letošnjem letu, je velikonočna jedila blagoslovil grosupeljski župnik Janez Šket, ob tem pa nas spomnil, da kruh, potica, pirhi, hren nosijo veliko simbolike in zato je prav, da ob tem, ko velikonočne jedi pripravljamo in jih kasneje okušamo, razmišljamo tudi o njihovem pomenu.

  

Velikonočni razstavi Društva podeželskih žena Sončnica so se z razstavo izdelkov različnih motivov in vzorcev tudi letos pridružile klekljarice in vezilje iz naše občine, ki nosijo ime Ažur, rokodelska skupina Društva upokojencev Grosuplje pa je na ogled postavila svoje izdelke iz blaga. Ta razstava nosi ime Iz dobrih rok v srca otrok, saj bodo članice društva svoje izdelke, res lepe zajčke, po koncu razstave podarile bolnim otrokom v Pediatrični kliniki Ljubljana.

  

Vse tri čudovite razstave si v prostorih Mestne knjižnice Grosuplje lahko ogledate od srede, 25. marca 2015, do petka, 27. marca 2015, v času odprtosti knjižnice.


Tekst in foto: Jana Roštan
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Grosuplje!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!