Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo na zahodu zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko rosi. Drugod bo dokaj sončno z nekaj zmerne oblačnosti. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 22 stopinj C.
8°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 13°C
torek, 24.10.2017
4°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
7°C | 13°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
18°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila Zavodi

150 let šole na Kopanju


KULTURA, OSNOVNA ŠOLA, DOGODKI, DRUŠTVA, ZAVODI

| |
24.04.2015      22:39
A A

150 let šole na KopanjuDeli:

Že 150 let mineva od izgradnje šole na osamelcu, ki tako že vse od leta 1865 uživa v družbi vedoželjnih misli in navihanih src.

  

  

150. obletnico šole smo s prireditvijo obeležili v četrtek, 23. aprila 2015, v prostorih šole. Število učencev, ki je v začetku delovanja šole presegalo stotico, je danes, ko se veselimo 150. rojstnega dne pred kratkim obnovljene šole, skromnejše. Nič manj ustvarjalno, živo in doživeto pa zato ni mlado življenje v šolskih učilnicah. Učenci podružnične šole se tako lahko vsako leto znova pohvalijo z množico nagrad in dosežkov, in tej dosežki segajo na področje glasbe, plesa, likovnega ustvarjanja, gledališča in ekologije.

Nadarjenost na vseh omenjenih področjih so nam skozi igro, ples in petje ponosno predstavili tudi na prireditvi. Med drugim so nas popeljali v čas črnih bukev in cesarja Franca Jožefa ter nam pričarali vzdušje obdobja, v katerem je pouk potekal brez heterogenih skupin in kopice postopkov učenja, še kako pa je dišalo po avtoriteti, pokončni drži pri sedenju in ubogljivosti. Kot pravi eko frajerji danes, pa so se nam predstavili tudi s čisto svojo eko himno.

  

  

Zbrane je na praznovanju 150. obletnice šole nagovoril župan dr. Peter Verlič. Popeljal nas je v čas pred 150 leti, ko ni bilo elektrike, avtomobilov, televizije, računalnikov, interneta. Ampak šola pa je bila. 150 let nazaj so bili voditelji že tako daljnovidni, da so doumeli, da kraji šolo potrebujejo. Da je izobrazba potrebna. Zato da so potem ti mali šolarji lahko zrasli v velike inženirje, v velike tehnike, danes pa imamo zato elektriko, televizijo, računalnike, internet, družbena omrežja.

 

Župan je povedal, da so se še v začetku njegovega prvega mandata spraševali, ali naj šola preneha z delovanjem. Želja je bila, da šola ostane, da kraj živi, in ker je bilo tudi s strani države možno pridobiti finančna sredstva, so sprejeli pogumno odločitev, da se ta šola res ohrani. In danes je vesel, da so takrat sprejeli takšno odločitev, in da šola, na katero smo zelo ponosni, še stoji, je lepa in obnovljena.

Učencem pa je župan ob tej priložnosti obljubil, da bodo še v letošnjem prazničnem letu dobili nova igrala.

   

 

Tudi ravnateljica Janja Zupančič nas je v svojem nagovoru spomnila na bogato in dolgo zgodovino kopanjske šole. Šola je v svoje spomine zaobjela številne sisteme, šolske reforme, se spopadala s pomanjkanjem virov, tovarišice so postale učiteljice, računstvo matematika, lepo vedenje pa je iz spričeval kar izginilo. Še pred dobrimi osemdesetimi, šestdesetimi leti so učenci ostajali doma, da so pomagali pri kmečkih opravilih, zgodilo se je, da prav nikogar ni bilo k pouku. Zimske počitnice so trajale tri tedne. Zaradi pomanjkanja učiteljev so razrede združevali in tako niso uspeli obravnavati celotne snovi. Učenci so se ukvarjali z ročnimi deli, čebelarstvom, sadjarstvom, imeli so celo gospodarski pouk. Nabirali so drva, zato da jim je bilo pozimi v učilnicah toplo. Mnogo pozornosti pa so namenjali zdravju, v šolo so prihajali peš, in včasih je bila pot pomembnejša od cilja. Tako k pouku kdaj pa kdaj sploh niso prišli.

 

Janja Zupančič je povedala, da so danes ponosni na številne dosežke učencev, na različnih področjih. Preštevajo priznanja, diplome, nagrade, odlične ocene, pa vendar, srčnosti, vztrajnosti, upanja in truda učiteljic ne morejo in niti ne želijo izmeriti. Svoj govor pa je zaokrožila z besedami: »Ker otrokom želimo le najboljše, je stala in obstala kopanjska šola. Naj bo šola na Kopanju uspešna, igriva, radovedna in povezovalna še mnogo mnogo vrsto let

 

Tekst: Jana Roštan

Foto: Brane Petrovič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Grosuplje!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!