Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 17.08.2018

pretežno jasno
Popoldne bo pretežno jasno. V hribovitem svetu zahodne in južne Slovenije ni izključena kakšna manjša ploha ali nevihta. Najvišje temperature bodo od 26 do 32 °C.
15°C | 30°C
sobota, 18.08.2018
17°C | 32°C
nedelja, 19.08.2018
17°C | 32°C
ponedeljek, 20.08.2018
16°C | 32°C
torek, 21.08.2018
17°C | 32°C
Opozorila
Petek, 17.8.2018 ob 15h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
30°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

GLEDALIŠKI FESTIVAL GLUHIH Slovenije v ......


KULTURA, DOGODKI

| |
08.10.2013      22:07
A A

GLEDALIŠKI FESTIVAL GLUHIH Slovenije v Grosupljemfoto: www.slomedia.it
foto: www.slomedia.it
Deli:

S tehnično podporo strokovne službe ZKD Grosuplje bo v Kulturnem domu v Grosupljem potekal 9. gledališki festival gluhih in naglušnih Slovenije, v soboto, 12. oktobra 2013, ob 16. uri.

 

V dobrih dveh urah se bodo z novimi gledališkimi in plesnimi produkcijami predstavili gluhi in naglušni iz osmih različnih gledaliških in plesnih skupin. Naši gluhi umetniki uporabljajo kretnjo, njihov jezik je znakovni jezik, ki je izrazno sredstvo gluhih. Jezik se razvija z govorci, jezik je živ organizem, ki se spreminja. Tako je tudi z znakovnim jezikom, saj je živ jezik, ki ga gluhi uporabljajo kot sredstvo komunikacije. Ko rečemo gluhi, so mišljeni tudi naglušni in gluhoslepi. Najbolj slikovita zvrst gledališča gluhih je poezija gluhih. Umetnik s svojo močno izrazno kretnjo, mimiko in gibom telesa kot magnet privlači poglede in gledalca napelje, da razmišlja in pusti čustvom prosto pot. Kretnje niso dogovorjene, temveč so odraz naravnega giba, ki izhaja iz misli. Ob tem gluhi ne potrebujejo glasbe, zato jo uporabijo zgolj za slišeče, ki smo brez glasbe nekoliko brez orientacije.

Plesalke ob živahni in glasni ritmični glasbi zaplešejo v ritmu in ob tem s kretnjo prevedejo besedilo. Tako pesem približajo gluhim in jim pokažejo, nad čim se navdušujejo slišeči. V gledaliških igrah igralci uporabljajo slovenski znakovni jezik, za slišeče gledalce ga v govor prevajajo tolmači. Znakovni jezik je posebnost kulture gluhih. Znakovni jezik kot sredstvo komunikacije in umetniški izraz. Le enkrat letno ga postavimo na oder, zato je ta dan prav gotovo kulturni praznik za gluhe.

 

Vabimo vas, da si ogledate naš festival. Prav gotovo je nekaj posebnega, da bo v Grosupljem toliko gluhih iz cele Slovenije na obisku v vašem kulturnem domu in si bodo ogledali kulturno produkcijo gluhih gledališčnikov.

 

Nataša Kordiš, sekretarka DGN Ljubljana
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Grosuplje!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!