Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo jasno, po nižinah in ob morju bo ponovno nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju do 12 stopinj C.
8°C | 21°C
sreda, 18.10.2017
7°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 21°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
21°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Čevlji za izbrance


GOSPODARSTVO, OSNOVNA ŠOLA, INTERVJU, ZAVODI

| |
05.02.2013      15:44
A A

Čevlji za izbrancePeter Skubic
Peter Skubic
Deli:

Ime Petra Skubica, kot vrhunskega čevljarja,  je bolj poznano znanim slovenskim medijskim osebnostim,  ljudem iz modnega sveta in prestižnih krogov,  kot domači sredini, kjer si njegove čevlje privoščijo  le redki posamezniki.  Unikatne modne čevlje najvišje  kakovosti izdeluje že dvanajst let.

Množična industrija, ki spodbuja  nakup nove, poceni obutve,  čevljarsko obrt potiska  v zaton,  a  izjemni posamezniki,   ki znajo izdelati oblikovno in kakovostno dovršene  čevlje po meri, bodo vedno  iskani in zaželeni pri določenem krogu kupcev.  Med tovrstne čevljarske mojstre sodi Peter Skubic, ki je postal čevljar bolj po zaslugi mame,  kot zaradi lastne želje,  a danes  odločno pove: »Če bi moral še enkrat izbirati, bi spet postal čevljar.« 

 

Enako dober kot mojster, ki ga je učil

Peter Skubic je zrasel v kmečki družini  na  Polici, nekaj kilometrov iz Grosuplja;  pri hiši ni bilo nobenega čevljarja.  Mladoletni Peter po končani osnovni šoli ni vedel, kaj bi rad bil.  »Doma smo razmišljali o nekem rokodelskem poklicu. Z mami sva šla pogledat čevljarja, ki je v ljubljanski Nami  popravljal čevlje.  Bilo mi je še kar všeč, pa sem šel na čevljarsko šolo, « se spominja  svoje mladostne neodločnosti, ki  je usodno zaznamovala njegovo življenje.

 

V šoli jih niso naučili izdelovati čevljev. Prav zato  nekateri menijo, da je propadla,  medtem ko Petra skrbi, da bo v Sloveniji čevljarski poklic izumrl.  On se  je  naučil delati čevlje  pri priznanih ljubljanskih  mojstrih : čevljarstvo  Peta  in potem Vodeb, kjer je bil nekaj let tudi zaposlen. V tem  rokodelskem poslu, ki ustvarja vedno nove,  zanimive,  estetske oblike in zahteva veliko natančnosti,  sta se njegov  smisel  za lepoto in nagnjenost k perfekcionizmu počutila  tako izpolnjena, da se je že takrat začel zavedati, da sam zmore  delati enako  dobro  kot predpostavljeni mojster.  Ker pa je obenem rad  sam svoj, svoboden,  kot pravi, je do samostojne poti manjkal le korak, ki ga je naredil leta 2000 z ustanovitvijo podjetja Skubic manufaktura d.o.o.  K odločitvi  so pripomogle tudi vedno številčnejše stranke, za katere je  popoldne po službi naredil kakšen par čevljev,  copat  ali popravil  čevlje.

 

V domači hiši so mu  odstopili manjši prostor, v katerem je nastala njegova prva delavnica, ki je  zaradi prenapolnjenosti  hitro pokala po šivih. Zahvaljujoč  staršem in svoji  delavnosti  je v nekaj letih prišel do samostojnega objekta z delavnico, skladiščnim in pomožnimi  prostori, o čemer pove: »Doma smo imeli kmetijo, ker pa se nobeden od naju z bratom ni videl v tem delu, smo dali zemljo v najem, hlev pa predelali v delavnico.«

 

Nogi ni potrebno oblikovati čevlja

 

Že od samega začetka njegovi čevlji hodijo po modnih pistah,  festivalskih, gledaliških  in televizijskih odrih, z njimi se ponašajo znane slovenske osebnosti  in ljudje z dobrim zaslužkom.  Narejeni so iz najbolj kvalitetnega usnja, ki ga kupuje v Italiji – modni meki, od koder prihajajo tudi novi materiali, barve in dizajn. Približno 80 odstotkov naredi ženskih modnih čevljev, ostalo pa moških. Zase pravi, da ni oblikovalec, ampak le čevljar, ki zna dobro narediti čevelj. Največkrat stranke s seboj prinesejo sliko čevljev ali povedo zamisel, na podlagi katere nariše  osnutek, sodeluje pa tudi z dizajnerji. 

Postopek izdelave: »Najprej naredim obris noge, poberem vse ključne mere, potem se na tej podlagi naredi kopito. Na kopito se izriše model, iz papirja izdela kroj, ki ga prenesemo na usnje, potem pa se šiva in ustvarja naprej glede na idejo.«

Po meri narejeni čevlji so  bolj kvalitetno izdelani in prilagojeni  nogam stranke.  Ker nogi ni potrebno oblikovati čevlja, kot se dogaja pri kupljenih, so bolj vzdržljivi in dlje časa lepi (obdržijo formo).  Narejeni so ročno, s stroji si le olajša in skrajša  postopek izdelave (en par ženskih čevljev v povprečju dela dva delovna dneva).  Zaradi naštetega cene ni mogoče primerjati s kupljenimi  čevlji v trgovini in pravi:  »V tem času, ko se jaz pogovarjam s stranko, da določiva model, v tovarni že naredijo 100 parov čevljev

Cene njegovih modnih čevljev se začnejo pri 300 evrih: »Ceneje ne gre in rajši vidim, da ljudje, ki ne razumejo, koliko ur dela, zaloge materialov in znanja je potrebno, ne prihajajo sem.  Je potem preveč slabe volje na obeh straneh.«

Poleg modnih čevljev  izdeluje še copate za enkratno uporabo za hotele in popravlja čevlje svojim strankam.

Umik z modnih  in glamuroznih prireditev

 

Petrovi delovni prostori  so svetli, čisti, urejeni, napolnjeni  s serijo različnih šivalnih strojev,  od katerih je večina kupljenih že rabljenih (od podjetij, ki so propadla), poleg pa za izdelavo čevljev potrebuje tudi stiskalnice, stroje  za brušenje,  potolčevanje in druge.  Glede na prostornost in opremljenost  delavniških prostorov bi  lahko zaposloval še nekaj delavcev, ker pa je kriza oklestila tudi njegova naročila, je pred leti odpustil zaposlenega delavca, s katerim sta v obdobju med 2003 in 2008 številna naročila izdelovala  v »petek in svetek«.  V tem pa je skrita še ena plat zgodbe, ki  govori o Petrovem umiku z javnih podijev in jo pojasnjuje: »Včasih sem precej delal za gledališče in  modne revije.  Teh čevljev je bilo treba narediti veliko, po navadi v zelo kratkih rokih.  Večinoma so bili delani za reklamo. Tako sem prišel do pravih ljudi, ki so raznesli moje ime okoli, a danes je teh prireditev vse manj in tudi naveličal sem se delati zastonj.«

 

Dostojno preživeti družino

Peter Skubic ne dela posebnih načrtov za bodočnost.  Obžaluje, če se bo zaradi  pomanjkanja čevljarjev izgubilo bogato znanje, vendar nima namena vsiljevati svoje dejavnosti otrokom.  Z ženo Klaro, ki prav tako opravlja samostojno  dejavnost (frizerka), imata tri sinove (12, 10 in 6 let),  katerim danes,  zaradi manjših delovnih obremenitev, lahko nameni več  časa in pozornosti.  In na koncu izda svojo željo: »Upam, da bodo najini sinovi videli, da sva s svojimi dejavnostmi dostojno preživela družino in bodo zaradi tega videli svojo perspektivo v tem, kar delava midva.«

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Grosuplje!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!