Logo MojaObčina.si

Gornji Petrovci

DANES
10°C
5°C
JUTRI
9°C
7°C
992

Poročilo o sortirni analizi mešanih komunalnih odpadkov v Občini Gornji Petrovci

V prilogi vas seznanjamo s , ki smo ga prejeli od podjetja Saubermacher Komunala Murska Sobota, ki izvaja obvezno občinsko gospodarsko javno službo zbiranja komunalnih odpadkov.

Sortirna analiza mešanih komunalnih odpadkov za našo občino je bila izvedene dne, 24.11.2020 v sodelovanju z Nacionalnim laboratorijem za zdravje, okolje in hrano.

Iz analize izhaja, da je v mešanih komunalnih odpadkih v naši občini še vedno velika količina biološko razgradljivih odpadkov, ki bi morali biti odloženi v poseben zabojnik za biološke odpadke ali kompostirani na domačem kompostniku. Precejšnji je tudi delež plastike, papirja, oblačil in tekstila ter stekla (stanje je razvidno tudi iz priloženih slik).

Apeliramo na vse občanke in občane naše občine, da ločujejo odpadke in jih odlagajo v za to ustrezne zabojnike. Vsak si lahko naroči domov zabojnik za papir (brezplačno) in zabojnik za biološke odpadke (za plačilo).

Za vse ostale komunalne odpadke, ki ne sodijo v kontejner pa lahko uporabljajte zbirni center v Šalovcih ali brezplačni odvoz  kosovnega materiala z dvorišča:

 

ZBIRNI CENTER ŠALOVCI

 

Zbirni center se nahaja ob čistilni napravi v Šalovcih.

 

Delovni čas:

 • sreda: 14.00 - 17.00
 • petek: 9.00 - 12.00
 • 1. sobota      v mesecu: 9.00 - 11.00
 • nedelja,      prazniki: ZAPRTO

 

V zbirni center lahko pripeljete:

 • papir in lepenke vseh vrst in velikosti, vključno z odpadno embalažo iz papirja in lepenke, steklo vseh velikosti in oblik, vključno z odpadno embalažo iz stekla, plastiko, vključno z odpadno embalažo iz plastike ali sestavljenih materialov, odpadke iz kovin, vključno z odpadno embalažo iz kovin, les, vključno z odpadno embalažo iz lesa, oblačila, tekstil, jedilno olje in maščobe, barve, črnila, lepila in smole, ki ne vsebujejo nevarnih snovi, detergente, ki ne vsebujejo nevarnih snovi, baterije in akumulatorje, ki niso razvrščeni v skupine 16 06 01, 16 06 02 ali 16 06 03 v klasifikacijskem seznamu odpadkov, določenem v predpisu o ravnanju z odpadki, električno in elektronsko opremo, ki ne vsebuje nevarnih snovi, kosovne odpadke, odpadna zdravila in izrabljene avtomobilske pnevmatike (max. 4 kose letno na gospodinjstvo).

 

BREZPLAČEN ODVOZ KOMUNALNIH ODPADKOV Z DVORIŠČA – 1 X LETNO

Vsako gospodinjstvo, ki je vključeno v odvoz mešanih komunalnih odpadkov, ima pravico do brezplačnega odvoza do 2 m3 kosovnih odpadkov. Če je količina večja od 2 m3 oz. gre za več odvozov letno kot to določa občinski odlok, vam storitev zaračunajo v skladu z veljavnim cenikom podjetja Saubermacher – Komunala d.o.o..

 

Med kosovne odpadke SODI:

 • oblazinjeno pohištvo (fotelj,      dvosed, trosed…),
 • vzmetnice (enojne, dvojne, otroške),
 • preproge,
 • leseno in stavbno pohištvo (mize,      stoli, postelje, omare, nočne omarice, okna, vrata…),
 • sanitarna oprema      (umivalniki, wc školjke, bide, kopalna kadi, tuš kabine…),
 • kovinski predmeti      (pomivalna korita, stojala za perilo, okovje, nosilci…),
 • športni rekviziti (smuči,      kolesa, jadralne deske…),
 • večji kovinski, leseni in plastični predmeti,
 • rabljena oblačila, hišni tekstil      (posteljnina, prevleke, prti…), obutev, pasovi, torbice…,
 • ostali kosovni odpadki (vrtna      oprema, igrala, otroški vozički…),

 

Med kosovne odpadke NE SODI:

 

 • nevarni odpadki,
 • mešani komunalni odpadki,
 • azbestna kritina in drugi odpadki, ki vsebujejo azbest,
 • gradbeni odpadki,
 • steklo,
 • zemlja, listje, veje in drugi biološko razgradljivi odpadki,
 • jedilno olje,
 • avtomobilske in druge pnevmatike, deli avtomobilov,
 • obleke,
 • mokra in onesnažena oblačila,
 • embalažni materiali.

 

Prosimo vas, da strogo upoštevate vse možnosti odvoza komunalnih odpadkov in vzdržujte čistočo tudi na komunalnih otokih.

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi