Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
4°C | 15°C
sreda, 25.10.2017
5°C | 16°C
četrtek, 26.10.2017
6°C | 21°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 14°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
15°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Razstava Božidarja Jakca Prvo potovanje v ......


NOVICE

| |
03.03.2016      15:03
A A

Razstava Božidarja Jakca Prvo potovanje v Ameriko 1929 - 1931a
a
Deli:
V Avli KKC-ja Dolenjske Toplice smo v torek, 1. marca 2016 odprli nadvse zanimivo razstavo del Božidarja Jakca z naslovom Prvo potovanje v AMeriko 1929 - 1931. 
Razdtavo postavlja Dolenjski muzej iz Novega mesta, kustodinja, ki je naredila izbor del, Jasna Kocuvan pa je ob otvoritvi povedala naslednje:

Današnja razstava prikazuje prvo potovanje akademskega umetnika Božidarja Jakca po državah Severne Amerike. Še ne tridesetletni, v aprilu leta 1929, se je podal na dolgo pot, ki ga je najprej vodila do slovenskih izseljencev v Clevelandu, Chicagu in Pittsburgu, nato se je prek St. Paula, Yellowstona, Seattla, Portlanda, San Francisca in Montereyja odpravil v Hollywood, kjer je ostal do konca januarja 1931, ko se je na povabilo svojega strica vrnil v Cleveland, kjer je kot zaključek poti priredil še razstavo svojih del, nastalih v času potovanja.

Razstavljena dela na tokratni razstavi, so le drobceni delček tega, kar je na potovanju nastalo izpod njegovih rok. Ves čas je namreč neumorno skiciral, slikal in portretiral, saj so ga venomer presenečali novi in novi motivi. Mnoge vtise in dogodke pa je zabeležil tudi s fotografskim aparatom in filmsko kamero. Nastali so številni zapisi, ki pripovedujejo o srečanjih z znanci in prijatelji, o raznovrstnih dogodkih, o naravnih lepotah in posebnostih dežel. Nastali so tudi številni portreti (Dolores del Rio, Zalle Zarana, Mildred Prašnikar, Jožeta Žnidaršiča in drugih), saj se je med potovanjem preživljal predvsem s portretiranjem slovenskih izseljencev, znanih oseb iz filmskega sveta in premožnejših mogotcev ameriškega gospodarstva. Odkrito in neustavljivo se je navduševal nad indijansko umetnost, ki ga je spominjala na glas, ki kot da bi ravnokar pognal iz zemlje, kot da bi spregovorila davna, edino resnična Amerika. Indijanska umetnost je bila s svojo bogato simboliko, po njegovem mnenju edina, ki je v tem prostoru izstopala iz sivine dvajsetega stoletja. Navdušeno se je zanimal tudi za naravne znamenitosti, posebnosti in lepote naravnih parkov, še posebej ga je očarala pokrajina Grand Canyona, zaradi katere se je pravzaprav tudi odločil za pot v Ameriko. Poleg naravnih lepot pokrajin si je z zanimanjem ogledoval tudi arhitekturo ameriških velemest, železnega sveta, kot ga je večkrat rad poimenoval, doživljal njihov utrip ter spoznaval kulturo in način življenja tamkajšnjih ljudi, tudi skozi obiske muzejev in galerij. Spremljal je različne likovne razstave, pa tudi sam je večkrat na teh potovanjih razstavljal svoja dela. Tako je imel lastne razstave v Los Angelesu in Clevelandu; kjer je prejel tudi nagradi za risbo in ilustracijo.

Potovanje v Ameriko pomeni gotovo enega največjih prelomov v Jakčevem življenju. Kot slikar trenutnih vtisov, doživetih skozi pokrajino, predvsem pa kot portretist, je toliko izpopolnil svojo spretnost, da imamo včasih vtis, da se opazovani motiv kar sam preliva v sliko, kot bi ga vodila nevidna sila. Nespregledljivo je dejstvo, da je dozorel tudi duševno, saj si je v borbi s kruto življenjsko resničnostjo končno izoblikoval zelo samosvoj svetovni nazor, prežet s klasičnim humanizmom. Tako ameriška pot prav dobesedno pomeni Jakčevo slovo od mladosti, saj je nemalokrat občutil, da je na pomembnem razpotju ter da je prišel čas, da prisluhni svojemu bistvu in da si ne dopusti več vpliva tujih mišljenj. Bogate izkušnje, ki si jih je pridobil na tem potovanju po „železnem svetu“, so v njem umirile mladostne strasti in okrepile delovno vnemo, iz nemirnega raziskovalca je tako dozorel v zrelega, plodovitega ustvarjalca, ki je zanesljivo nadaljeval dolg in uspešen preostanek življenjske in umetniške poti. 


Razstavo, ki bo na ogled do 21. marca 2016, je odprl župan Občine Dolenjske Toplice Jože Muhič, med kulturnim programom pa so nastopili učenci Glasbene šole Marjana Kozine iz Novega mesta.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI OBČINA DOLENJSKE TOPLICE? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!