Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Zapihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 19 do 24 stopinj C.
8°C | 24°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 23°C
petek, 20.10.2017
8°C | 22°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 21°C
nedelja, 22.10.2017
9°C | 19°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
24°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Pogodba za suhokranjski vodovod vendarle bo?


OBČINSKE

| |
22.06.2015      13:22
A A

Pogodba za suhokranjski vodovod vendarle bo?


Sprememba proračuna za leto 2015 je bila ena glavnih točk dnevnega reda 6. redne seje 17. junija. Svetniki so rebalans sprejeli soglasno, potreben pa je bil predvsem zaradi suhokranjskega vodovoda, ki bo, kot kaže, le lahko stekel v polni meri. Ministrstvo za okolje in prostor je namreč napovedalo skorajšen podpis pogodbe o sofinanciranju. Tako bi lani začeto delo - prva etapa suhokranjskega vodovoda, torej položitev cevi med Malim Rigljem in Bušincem, je pri koncu - lahko nadaljevali takoj.


Deli:

Župan Jože Muhič je pojasnil, da bodo hkrati spremenili tudi načrtovane gradnje kanalizacijskih sistemov, in sicer bodo prednost dali Griču, ki je na trasi suhokranjskega vodovoda, da ne bo treba čez leto ali dve spet rezati popolnoma novega asfalta.

 

Pravilnik o najemu KKC-ja in ostalih objektov sprejet

Precej časa so se svetniki zadržali pri sprejemanju pravilnika o najemu KKC-ja in ostalih objektov ter opreme v lasti občine, ki so ga na koncu s sedmimi glasovi za tudi potrdili. Primož Primec iz režijskega obrata je razložil, da so od prejšnje seje predlog uskladili z društvi. Tistim, ki so registrirana v občini in imajo brezplačne vaje, tako teh ne bodo zaračunavali, ob najemu velike dvorane pa so najemnikom na voljo tudi avli, sejna soba in garderobe - a le, če gre za neprofitno prireditev. Vid Klančičar je še enkrat poudaril, da ta pravilnik ne spodbuja društvenih dejavnosti, ampak jih zmanjšuje, Mojca Šenica pa je predlagala, da bi sprejemanje preložili, da bi popravljen pravilnik, ki so ga dobili na seji, svetniki in društva še preučili. Župan je izpostavil, da pravila morajo obstajati, prostore je treba vzdrževati, zaklepati, ohranjati, direktor Rado Javornik pa dodal, da se svetniki preveč osredotočajo na domača društva. »Predvsem zunanjim želimo storitve zaračunati po pravi ceni, ki smo jo oblikovali. Promet v KKC-ju se je v zadnjem času povečal za okrog štirikrat in to je treba izkoristiti.«

Soglasno so sprejeli finančni načrt Osnovne šole Dolenjske Toplice in potrdili nižje cene vrtca za drugo starostno obdobje. Novost, za katero so si prizadevali v svetu staršev, pa je ta, da lahko starši zdaj koristijo dvomesečno odsotnost otroka iz vrtca pa tudi dolgoročno odsotnost zaradi bolezni.

 

Višje položnice za komunalo

Direktor novomeške komunale Gregor Klemenčič in Darinka Redling, vodja sektorja ekonomika, sta predstavila letno poročilo za lani. V topliški občini so poslovali pozitivno – prihodki so znašali 724 tisoč, odhodki 707 tisoč, čisti poslovni rezultat pa skoraj 15 tisoč evrov, ki so jih že nakazali v občinski proračun. Nekaj več besed so svetniki posvetili zvišanju cen komunalnih storitev, ki jih komunala skupaj z občino usklajuje na podlagi državne uredbe, ki občinam nalaga postopno ukinjanje subvencioniranja teh storitev. Letos so tako cene na podlagi predloga komunale in občine – kot je dejal župan so upoštevali srednjo različico, ki je še sprejemljiva – ceno zvišali za slabe štiri evre za povprečno družino s štirimi člani, ki mesečno porabi 16 kubičnih metrov vode, še vedno pa del storitev sofinancira občina. Lani je za to namenila 71 tisočakov, z novo ceno jih bo 37, tako da bo zdaj več denarja na voljo za obnovo komunalne infrastrukture, ki, kot je dejal Klemenčič, ni ravno v najboljšem stanju. Nekateri svetniki so bili glede povišanja skeptični, saj ljudje že zdaj težko plačujejo vse stroške, ki so vedno višji, plače pa so enake, nižje ali so celo ostali brez. A so po vseh vprašanjih sklep o povišanju cene potrdili z devetimi glasovi za in dvema vzdržanima.

S še enim glasom več pa so potrdili predlog oblikovanja in potrditve cen storitev javne službe, povezanih z greznicami ter malimi čistilnimi napravami. Država namreč komunalam nalaga, da je tudi odvoz grezničnih gošč in blat iz MČN obvezna javna gospodarska služba. Tako bodo gospodinjstva, kjer ni oziroma ne bo kanalizacije ter ne plačujejo odvajanja in čiščenja odpadnih voda, plačevala približno pet evrov, komunala pa jim bo enkrat na tri leta odpeljala nakopičeno blato. So pa svetniki opozorili na to, da mora obstajati prehodno obdobje za tiste, ki bodo še imeli kanalizacijo, da jim zdaj za kakšno leto ali dve ni treba graditi MČN.

Ob koncu tri ure in pol trajajoče seje so svetniki potrdili še nov pravilnik o ohranjanju in spodbujanju razvoja kmetijstva in podeželja v občini za obdobje 2015-2020 ter predlog komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja, ki je prejela tri predloge za najvišje občinsko priznanje, da grb občine letos prejmeta Jože in Milena Fabijan z Dolenjih Sušic.

 

MOJCA KREN
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Vrelec? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!