Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 21.05.2018

pretežno oblačno
Zvečer bodo še nastale posamezne plohe ali nevihte. Ponoči se bo prehodno povsod razjasnilo, proti jutru pa se bo v notranjosti Slovenije zmerno pooblačilo. Najnižje jutranje temperature bodo od 8 do 13, na Primorskem do 16 °C.
12°C | 24°C
torek, 22.05.2018
12°C | 23°C
sreda, 23.05.2018
13°C | 23°C
četrtek, 24.05.2018
15°C | 24°C
petek, 25.05.2018
14°C | 26°C
Opozorila
Nedelja, 20.5.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
24°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Ali veste, da odpadno olje sodi med nevarne ......


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
27.02.2017      13:05
A A

Ali veste, da odpadno olje sodi med nevarne odpadke?Komunala Novo mesto d.o.o.
Komunala Novo mesto d.o.o.
Deli:

Odpadno jedilno olje je odpadek, za katerega praviloma ne pomislimo, da bi lahko bil škodljiv za naravo. Prav zaradi tega ga številna gospodinjstva v Sloveniji najpogosteje nepravilno odlagajo, in sicer tako, da ga preko kuhinjskega lijaka ali straniščne školjke zavržejo v javni kanalizacijski sistem. S tem ne tvegajo samo tega, da bi v svoj kanalizacijski sistem priklicali različne škodljivce ali tvegali njegovo zamašitev, temveč lahko povzročijo onesnaženje površinskih voda in podtalnice. Po strokovnih ocenah lahko 1 liter odpadnega olja onesnaži kar 1.000 litrov vode. To pa je količina vode, ki jo povprečen odrasel Evropejec porabi v 5 dneh. Jedilno olje namreč na površju vode tvori tanko nepropustno plast, ki onemogoča izmenjavanje kisika v vodo in iz nje. Prav zaradi tega dejstva pa močno škoduje vodni favni in flori ter ga je zato prepovedano zlivati v odtoke ali kanalizacijo ter odlagati v zabojnike za zbiranje odpadkov. Prav zaradi tega je odpadno jedilno olje prepovedano zlivati v odtoke ali kanalizacijo ter odlagati v

zabojnike za zbiranje odpadkov. Medtem ko veljavna zakonodajo relativno dobro ureja ravnanje z odpadnim jedilnim olje, ki nastaja z izvajanjem gostinske dejavnosti, pa le-ta do fizičnih oseb oz. gospodinjstev ni tako »stroga«.

Odpadno jedilno olje moramo skladiščiti v plastenkah oz. katerokoli drugi primerni embalaži ter ga, ko se nabere zadostna količina, odpelje v najbližji zbirni center za ločeno zbrane odpadke, kjer ga lahko

brezplačno oddate.

 

 

 

Ali veste, da odpadno olje sodi med nevarne odpadke?

Doma odpadno jedilno olje vlijemo v plastenke ali v steklenice oz. v katerokoli drugo primerno embalažo. To začasno hranimo v kleti, garaži in ko se nabere več odpadnega jedilnega olja, ga odpeljemo v zbirni center za ločeno zbiranje odpadkov, kjer ga brezplačno oddamo.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dolenjske Toplice!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!