Logo MojaObčina.si

Dobrova-Polhov Gradec

DANES
5°C
-3°C
JUTRI
5°C
-3°C
7402

Zapisan v življenja mnogih – Marijan Arhar, duhovnik in eksorcist

Približno pred letom in pol je zazvonil telefon. Klicala je gospa Helena in povedala, da zbira gradivo, da bo napisala knjigo o življenju našega dolgoletnega župnika Marijana.

Priznam, da sem bila presenečena in si nisem znala predstavljati, kaj je naredil tako pomembnega, da si zasluži to čast. Šele potem, ko sta se Helena in Robert oglasila pri nas in zastavila nekaj vprašanj, sem začela razmišljati o njegovem življenju in delovanju. Poznalo ga je ogromno ljudi in marsikomu je spremenil življenjsko pot. Navzven je vedno deloval nekoliko odsotno, zatopljen v molitev rožnega venca. Oblečen v črna, razpotegnjena, pogosto tudi zamazana oblačila in ponošene čevlje.

A ko je naletel na človeka, ob katerem je začutil, da potrebuje pomoč, je iz njega zažarela energija. Vedno je bil bolj odprt in dostopen do tujcev in prav zaradi njega je Črni Vrh obiskalo mnogo nemškogovorečih in Hrvatov. Nekateri domačini so ga zato gledali malo postrani. V mojih očeh pa si je pridobil ugled in spoštovanje. Dobro je znal nemško, hrvaško, nekaj tudi francosko ter špansko in zelo ga je zanimala zgodovina. Menda je zelo podrobno poznal vse znamenitosti mnogih romarskih krajev, kamor je zelo rad zahajal. Bil je svojeglav in trmast. Vse je naredil sam  pospravljal po župnišču, kapeli, cerkvi, nabiral rože in krasil, kuhal, pral, učil otroke pri verouku, maševal, postavljal jaslice …

Le s težavo je zadnja leta, ko mu je zdravje pešalo, nekatere stvari počasi prepustil drugim. Šele potem, ko ga ni bilo več, smo začeli ugotavljati, da je pravzaprav za vse poskrbel sam. Nikoli ni prosil za denar, pa tudi zelo redko za pomoč. Nikoli ni nikogar obrekoval ali obtoževal, enostavno je bil tiho in je zamahnil z roko, če mu kaj ni bilo všeč.

Pred nekaj tedni je izšla knjiga o življenju in delu Marijana Arharja, ki odkriva njegove sposobnosti in duhovno moč, ki se je skrivala v preprosti, skromni podobi. Kako malo smo vedeli o našem nekdanjem dolgoletnem župniku? Veliko je zapisanega v knjigi, marsikaj pa bo ostalo nepojasnjeno. Zakaj je nakupil in zbral toliko knjig; ali jih je tudi prebral? Kje vse so pristali njegovi gobelini? Kako se je spopadal s svojim delom kot eksorcist in koliko ljudi mu je hvaležno za njegovo molitev?

V nedeljo, 17. 10. 2021, je bila po maši v naši črnovrški cerkvi predstavitev knjige. Pogovarjali smo se s tistimi, ki so »krivi« za nastanek knjige: Heleno Reberc  avtorico knjige, posvečeno sestro v Skupnosti Emanuel, Matejo Pucelj, katere zgodba je opisana v knjigi, Robert Čampa  direktor zavoda Varna pot, ki je dal pobudo za začetek zbiranja podatkov, je bil žal odsoten, in z urednico založbe Emanuel  Lucijo Rifel.

V pogovoru sta sodelovala še župnik Bogdan Oražem, domačin Matej Raztresen in Darja Plestenjak, ki je vodila pogovor. Povedano je bilo kar nekaj zanimivosti, zgodb, prigod. Avtorica knjige je povedala, kako se je lotila zbiranja podatkov in pisanja knjige. Gospa Mateja je na kratko opisala svojo zgodbo in srečevanje z Marijanom. Del Robertovega pripovedovanja smo prebrali iz knjige. Urednica založbe Emanuel je podala nekaj podatkov glede knjige. Matej je povedal zanimivo zgodbo, saj je župnika Marijana Arharja mnogokrat s svojim avtom odpeljal na željeni kraj. Kot soseda je tudi Darja Plestenjak dodala nekaj vsakdanjih utrinkov, pripetljajev!

Mislim, da bomo našega župnika Marijana Arharja še precej bolje spoznali, ko bomo prebrali knjigo. Zdi se, da za časa njegovega bivanja in službovanja tu pri nas v Črnem Vrhu resnično nismo kaj dosti vedeli o njem. Šele sedaj počasi dojemamo njegovo veličino, duhovnost, moč. Za nekatere je bil povprečen duhovnik, čez katerega so se tudi pritoževali, za mnoge pa odrešitelj in duhovni oče. Da bi še bolj ostal v naši srcih in spominu smo se odločili, da družine v kraju brezplačno prejmejo izvod knjige. Za nakup knjig so poskrbeli: Matej Raztresen, Turistično društvo Črni Vrh in Kulturno društvo Črni Vrh. Hvaležni smo, da je knjiga nastala in bo ostala med nami in tudi naslednjimi rodovi. Prepričajte se, da je vedno in v vsakem času vredna branja. Nekaj izvodov je še na voljo in jih lahko dobite, če pokličete 051 400 949 (Darja) ali 041 940 804 (Simona).

 

Simona Košir in Darja Plestenjak

 

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi