Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Danes bo pretežno jasno, v vzhodni Sloveniji občasno zmerno oblačno. Pihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, ki bo ponehal zvečer in v noči na sredo. Najvišje dnevne temperature bodo od 13 do 17, na Primorskem do okoli 19 stopinj C.
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 19°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 15°C
Opozorila
Torek, 24.10.2017 ob 6h
Severni veter bo zjutraj in deloma dopoldne ponekod pod Karavankami in Kamniškimi Alpami ter v višjih legah v sunkih presegal hitrost 70 km/h.
4°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Prenovili cerkev sv. Martina


VERSKE

| |
17.09.2013      9:38
A A

Prenovili cerkev sv. Martina


Setničani so trdni in pridni ljudje. Verjamejo samo v delo svojih rok in včasih tudi v Božjo pomoč v življenju. Na hribu, sredi Setnika stoji cerkev sv. Martina. To je zgradba, postavljena za Boga ter za nas, Setničane, in je poleg naših domačij edina stvar, ki nam je dana v last. Ponosni smo nanjo, imamo jo radi in ne bomo pustili, da propade, če so jo ohranjali in obnavljali toliki rodovi naših prednikov. Notranjost cerkve je bila obnovljena že v prejšnjih letih, zunanja podoba pa je kar klicala po obnovi. Tudi zato, ker je iz vasi Setnik letošnje leto izšel novomašnik Branko Setnikar.


Deli:

Na pobudo setniških ključarjev so se dela začela v začetku leta 2012. Pod mentorstvom g. župnika Bogdana Oražma in vodstvom ključarjev so potekala do julija letos, ko je obnovo blagoslovil novomašnik Branko Setnikar. Do dne blagoslova smo opravili veliko del. Vaščani so darovali les za obnovitev zvonika, ki smo ga namestili z novo bakreno pločevino vred. Stari omet se je odstranil do surovih skal, s katerimi je zidana cerkev. Zidarji so nametali novega, pleskarji pa so lepo prepleskali zunanjost cerkve. Zvezali, injicirali in utrdili smo zidove, ki so kazali znake razmikanja in propadanja. Namestil se je tudi nov portal z lepo izdelanimi vhodnimi vrati. Naj povemo, da nam je prihajajoči novomašnik vse leto dajal zagona in moči, da smo vztrajali do konca obnove. Novomašnik je 7. julija 2013 blagoslovil sv. Martina.

25. avgusta smo imeli žegnanje in hkrati slovesnost ob zaključku obnovitvenih del. Slovesnost je poleg svete maše vsebovala veliko zahvale za storjeno in tudi prošnje za naprej, da bi nas sv. Martin povezoval za skupno dobro. Naša podružnična cerkev je zdaj res čedna. Vendar sami zidovi in zvonik ne pomenijo ničesar brez ljudi. Še naprej jo bomo napolnjevali s svojo prisotnostjo, molitvami in druženjem med seboj. Tudi ko tega rodu ne bo več, bo sv. Martin kazal podobo vere, dobrih del in spoštovanja do dediščine. Včasih je vsako stvar težje vzdrževati kakor zgraditi. Naj nas ta cerkev tudi v prihodnje spominja, da bomo verjeli v delo svojih rok, Boga in vsak vase.

Za potek obnovitve podružnične cerkve velja zahvala predvsem našima ključarjema Tonetu Janši in Pavletu Buhu. Vseskozi sta bila prisotna na gradbišču, pri vseh delih in tudi drobnih opravkih. Kot prava gospodarja sta ob pomoči

vaščanov obnovo pripeljala do konca. Zahvaljujemo se vsem prebivalcem Setnika ter drugim dobrotnikom za darovana sredstva. Od večjih darovalcev bi omenili Prostovoljno gasilsko društvo Zalog in se zahvalili za znatna finančna sredstva in vsestransko pomoč. Turistično društvo Briše pa je plačalo novi portal vhodnih vrat. Izdelan je iz marmorja, je zelo lep in lahko si mislimo, da to ni bil majhen denar. Naj se ve, da društva na našem območju ne znajo samo škropiti z vodo in pripravljati veselic, ampak se njihovo delo tudi nekje pozna.

Hvala tudi novomašniku Branku za blagoslov in župniku Bogdanu Oražmu, da nam je vse skupaj uspelo. Ob tej priložnosti pa vas lepo vabimo na praznovanje godu sv. Martina, ki bo 10. novembra. V cerkvi bo potekala sveta maša, sledila pa bosta blagoslov novega vina in veselo druženje pred cerkvijo.

 

Za Setnik zapisal Janez Gerjolj
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.