Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 25.01.2018

oblačno
Ponoči bo pretežno jasno, ponekod po kotlinah lahko nastane kratkotrajna megla. Najnižje jutranje temperature bodo od -5 do 0, v alpskih dolinah do -8, ob morju okoli 2.
0°C | 8°C
petek, 26.01.2018
6°C | 11°C
sobota, 27.01.2018
4°C | 11°C
nedelja, 28.01.2018
2°C | 10°C
Opozorila
Torek, 23.1.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
0°C
8°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

"Pa se sliš′, pa se sliš′ od svet′ga Martina ......


VERSKE

| |
19.11.2013      8:01
A A

"Pa se sliš′, pa se sliš′ od svet′ga Martina zvon"


Podsmreka, 10. november – Na Martinovo nedeljo je praznovala dobrovska podružnična cerkev sv. Martina v Podsmreki in širša lokalna skupnost. V zvonik so pospremili in blagoslovili tri lepe bronaste zvonove, ki se bodo odslej oglašali vsako polno uro, ob praznikih pa bodo zazvonili še pogosteje.


Ob poti in znamenjih se je kolona z zvonovi ustavila za fotografski spomin.
Ob poti in znamenjih se je kolona z zvonovi ustavila za fotografski spomin.
Deli:

Slovesnega in veselega dogodka, ki je odgnal še neprijetno deževje, ki se je obetalo ves teden, se je udeležilo lepo število ljudi od blizu in daleč. Nekateri so se na ta dan pripravljali že dolgo časa, saj je bilo treba poskrbeti za slovesno okrasitev, postavitev mlajev, lepo petje in poobedek po slovesnosti. Vse to je dogodek oblikovalo in naredilo posebnega.

Skupina domačinov se je že septembra udeležila ulivanja novega bronastega zvona, ki je potekalo v livarni Perner, v kraju Passau v Nemčiji. V tej so zaradi novonastale neugodne gospodarske situacije, kljub večstoletni tradiciji, ulili enega od zadnjih zvonov. Ta je najmanjši izmed treh, težak je 382 kilogramov, uglašen v tonu ais, posvečen pa je sv. Martinu. Napis na njem se glasi: "Sv. Martin, prosi za nas." Največji zvon tehta kar 655 kilogramov, uglašen je v tonu fis in posvečen sv. Florjanu, srednji, bronasti zvon, ki je pred kratkim iz dobrovske cerkve romal na uglasitev v Passau, pa je težak 485 kilogramov, uglašen je v tonu gis in posvečen sv. Frančišku. Zvonovi se tako odlično zvočno ujamejo in ustvarjajo čudovito harmonijo. A tudi starim železnim zvonovom se je našlo novo, uporabno mesto. Najmanjši zvon bo odslej zvonil in razveseljeval ljudi na Madagaskarju, saj odhaja na misijon k misijonarju Janezu Krmelju, drugi bo stal v Podsmreki ob cerkvi, največji pa bo po novem služil kot arhivski artikel na Dobrovi.

Priprave na slovesnost so se za pripravljavce in organizatorje začele že zelo zgodaj zjutraj. V delavnici Jožeta Ovna so lepe speskane zvonove na Martinovo nedeljo dopoldne domačini naložili na lepo okrašeni "gumiradel" – voz. Nato pa so jih v muhastem jesenskem vremenu s traktorjem popeljali skozi vasi Razori, Draževnik, Komanija in Podsmreka. Ob spremstvu domačih gasilcev PGD Podsmreka je množica spremljala konvoj, nekateri so se celo prvič sprehodili po novem pločniku. Voz z zvonovi se je na poti skozi vasi ustavil pred vsemi znamenji in kapelicami, kar nekajkrat pa je postal tudi zaradi želja domačinov, ki so se ob novih zvonovih želeli fotografirati. Konvoj je opravil pot vse do konca vasi Podsmreke, nato pa se je vrnil proti cerkvi sv. Martina, kjer je z zvonika plapolala slovenska zastava, pred cerkvijo pa je stal mogočen mlaj. Mojstri so v zvoniku pripravljali še zadnje podrobnosti za namestitev novih zvonov, ki so se tu ustavili in počakali na slovesen blagoslov. Tudi cerkev in njena okolica sta bili urejeni priložnosti primerno. Oltarno mizo so krasile nove sveče ter novi čipkasti prti z vezenimi škrniceljni, ki jih je spretno in z dobro voljo zvezla Vera Rihar. 

Popoldanska slovesnost se je začela ob pol treh. Pod dežniki se je zbrala velika množica ljudi od blizu in daleč. Dogodku so dale težo tudi številne narodne noše; nosili so jih tako najmlajši kot tisti z zrelimi nasmeški na obrazih, ki so ponosno stali ob lepo okrašenih zvonovih. Prijetni zvoki godbe Dobrova - Polhov Gradec so naznanili začetek slovesnosti. Po pozdravnem nagovoru je Marinka Kocjan doživeto prebrala lastno pesnitev v čast sv. Martinu. Tako blagoslov kot sveto mašo je vodil dr. Matjaž Ambrožič, profesor cerkvene zgodovine in kolavdator zvonov in orgel v ljubljanski nadškofiji, sodelovala pa sta še pater Marjan Čuden, dekan dekanije Ljubljana Vič - Rudnik, ter cenjeni prodekan in domači župnik Alojzij Golob. Slišati je bilo mogoče veliko zanimivih informacij o zvonovih, ki jih je podal dr. Matjaž Ambrožič. "Vaš novi zvon je edinstven in unikaten, saj ga je ulilo podjetje Perner iz Passaua v Nemčiji, ki sicer, kljub več kot 400-letni tradiciji, zaradi finančne krize zapira svoja vrata," je povedal. Po cerkvenem protokolu so duhovniki po blagoslovu preizkusili zvok zvonov, pridružil pa se jim je še Lojze Dolinar – ključar podružnične cerkve. Na zvonove so udarjali z lesenim kladivom, domači župnik pa je od veselja nazadnje še glasno zavriskal. Ni mogel skrivati navdušenja in veselja, da se je izpolnila želja, da pridejo v "šmarski" zvonik novi bronasti zvonovi. Kako tudi ne, če pa je to pomemben dogodek, ki se zgodi zelo redko, morda vsakih 100 let, in o katerem bo pisala tudi župnijska kronika. Z dvižno mehanizacijo pod mojstrstvom Domna in Viljema Suhadolca so vse tri bronaste zvonove vpričo zbrane množice dvignili v zvonik. Mojster za zvonove Janez Moškrič pa jih je s svojo ekipo med mašo pritrdil v zvoniku.

Praznično mašo je v polni cerkvi sv. Martina daroval dr. Ambrožič. Sodelovanje so poleg ministrantov popestrili tudi bralci, posebej pa pevci mešanega pevskega zbora in fantovskega zbora z Dobrove. Tako je ob prazniku sv. Martina odmevalo ubrano petje, ki se mu je nekajkrat pridružilo zvonjenje zvonov. V pridigi je dr. Ambrožič zbrane opomnil, da so priče veselemu in pomembnemu dogodku, ki se redko zgodi. "Novi zvonovi so za kristjane pomembna pridobitev, saj so to na neki način božji glasniki, ki kažejo proti nebu in nas opominjajo na našo minljivost na zemlji," je dejal v pridigi. "Zvonovi so tudi božja glasbila, ki morajo biti uglašena, da ustvarjajo harmonijo. A nekatere kljub čudoviti usklajenosti motijo. Toda ne moti jih zvonjenje kot tako, pač pa glas cerkve, glas kristjanov," je dodal in pridigo sklenil z mislijo, naj ne dopustimo osebne in krščanske razglasitve, sicer bomo bolj slab orkester in Bog, kot dober dirigent, iz nas ne bo mogel spraviti dobrih melodij. So pa lepe melodije, ki so jih iz novih zvonov izvabljali spretni pritrkovalci, že po maši odmevale iz zvonika cerkve v Podsmreki in takšnim zvokom bodo priča še mnoge prihodnje generacije.

Prijetno druženje po maši se je nadaljevalo pod streho ob cerkvi, kjer so številne dobrote domačih gospodinj pa tudi kapljica rujnega vina, čaja in druge pijače prijetno okrepčale zbrano družbo. V Podsmreki je bila tako lepo počaščena Martinova slovesnost. Svojevrstni dogodek, ki ga ne doživi vsaka generacija, bo gotovo mnogim zbranim ostal v lepem spominu, polnem globoke hvaležnosti.

 

Nadja Prosen Verbič in Robi Kržič

Foto: rk, npv
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!