Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 24.06.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo večinoma sončno, nastale bodo krajevne nevihte, ki bodo lahko tudi močnejše. Manj verjetne bodo na Primorskem. Pihal bo zahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 30 do 36 stopinj C.
20°C | 32°C
nedelja, 25.06.2017
20°C | 27°C
ponedeljek, 26.06.2017
16°C | 31°C
torek, 27.06.2017
17°C | 32°C
Opozorila
Petek, 23.6.2017 ob 14h
Popoldne in zvečer so možne močnejše nevihte z nalivi in sunki vetra, ni izključen tudi pojav toče. Ob tem so možni porasti hudourniških voda.
20°C
32°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Kulturna dediščina vasi Hruševo


VERSKE

| |
04.06.2015      7:44
A A

Kulturna dediščina vasi Hruševo


Vas Hruševo leži štiri kilometre zahodno od Dobrove proti Polhovem Gradcu. Na stožčastem gričku, na nadmorski višini 412 metrov, stoji približno 180 let stara cerkvica, ki je posvečena sv. Juriju.


Deli:

Ta podružnična cerkev dobrovske fare je bila zgrajena namesto prejšnje, ki je stala v osrčju hiš prvotne vasice Hruševo. Bila je stara in precej manjša, lesena in delno pozidana. Potrebna je bila temeljite prenove, saj je kljubovala tudi Turkom, ki so hoteli nasilno vdreti vanjo in jo oropati. Toda višja moč jim je to onemogočila. Po pričevanju ljudi so ostala znamenja turškega nasilja na vratih prav do novejšega časa, ko so to cerkvico podrli. O tem dogodku piše tudi naš zgodovinar Valvazor. Takratni veljaki so se odločili, da zgradijo novo, večjo cerkev, in sicer na gričku, ki se imenuje Partica. Mesto ponuja odličen panoramski razgled do Ljubljane in še dlje. 

Novo cerkev so gradili več let in današnjo podobo je dobila leta 1835. Treba je omeniti, da so jo želeli nasprotniki cerkve med vojno zaminirati in so mine namestili pod zvonik ter jo želeli podreti s pomočjo električnega kabla. Toda vaščani so posumili, da se nekaj dogaja, nižje od zvonika so našli zakopan kabel in ga preščipnili. Ker miniranje ni uspelo, so v cerkvi podtaknili požar, tako da so še danes vidne posledice gorenja. Pred leti je bilo zato potrebno obnoviti streho z odtoki in fasado cerkve. V notranjosti pa je ostalo tako, kot je bilo od samega začetka. A zob časa je precej načel tudi leseni oltar in klopi. Sedanji župnik dobrovske fare Alojz Golob se je zato odločil, da  kot druge podružnične cerkve, tudi to obnovi. Trajalo je skoraj leto dni, da je sanacija uspela. Zdaj so oltar s  svetniki in križevim potom ter klopi za vernike popolnoma obnovljeni. Nove so tudi lesene stopnice za na kor, pod in polica ter vrata za zvonik na koru. To je bilo sicer popravljeno že nekaj let nazaj, sedaj pa le na novo pobarvano. Vsa ta dela restavratorjev in obrtnikov ter vaščanov so potekala pod budnim očesom župnika in ključarja Filipa Božnarja. Tudi ura v zvoniku bije in zvoni brezhibno, seveda s pomočjo modernejših elektronskih naprav.

Prvo nedeljo po godu sv. Jurija 26. aprila je bila maša z blagoslovom obnovljene notranjosti cerkve. Toliko ljudi še ni bilo v cerkvi kljub svečanosti. Po maši so krajevna skupnost Dobrova in naše dobre vaške gospodinje poskrbeli za jedačo in pijačo. Mašo je sicer popestril mešani pevski zbor iz Dobrove, ki ga vodi zborovodja in organist ter vodja fantovskega zbora in vokalne skupine ansambla Bitenc Borut Dolinar. Od samega navdušenja nad odlično akustiko v cerkvi se je odločil, da bo pripravil koncert Marijinih pesmi. In to se je zgodilo 29. maja ob 20. uri zvečer. Zapeli so 12 pesmi v čast Mariji, na flavto je igrala Manca Dolinar, vezni tekst pa je pripravila Andreja Grabner. Cerkev je bila polna domačinov in tudi ljudi iz drugih krajev. Naš župnik nas je po kratkem nagovoru navdušeno pozdravil in na kratko opisal dela, ki so potekala ob obnovi te naše prelepe cerkvice. Nato so se zopet izkazale naše dobre gospodinje in smo se pred cerkvijo ob pesmi družili še kakšni dve uri po koncertu. Vsi prisotni smo se strinjali, da bi koncert lahko postal tradicionalen.

 

Janez Zadnikar, Hruševo

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 449
Izšla: 29.05.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.