Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

oblačno
Popoldne bo v zahodni Sloveniji delno jasno. Drugod bo pretežno oblačno, ponekod v severovzhodni Sloveniji bo občasno še možen rahel dež. Predvsem v Prekmurju in deloma na Štajerskem in Koroškem ter na Gorenjskem vzdolž Karavank in Kamniških Alp bo pihal okrepljen severni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 13, na Primorskem do okoli 17 stopinj C.
7°C | 14°C
torek, 24.10.2017
4°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
petek, 27.10.2017
7°C | 18°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
14°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Blagoslov obnovljene cerkve v Podsmreki


VERSKE

| |
08.08.2016      8:36
A A

Blagoslov obnovljene cerkve v PodsmrekiDeli:

Na poletno nedeljo, 3. julija 2016, je bila v podružnični cerkvi v Podsmreki sv. maša z blagoslovom obnovitvenih del. Bog je našo župnijo v letošnjem letu res obilno blagoslovil. Maja so v farni cerkvi na Dobrovi potekale različne glasbene prireditve v čast 300-letnice župnije. Osrednja slovesnost je potekala 12. junija 2016. Za farane pa so bili pomembni tudi dogodki, ki so se vrstili po podružnicah.

 

Zgodovina cerkve v Podsmreki

Cerkev v Podsmreki ima kar lepo zgodovino. Prvič je bila omenjena že leta 1528 kot podružnica ljubljanske župnije sv. Petra. Leta 1749 je pogorela, po prenovi je dobila baročno podobo. Leta 1785 je kot zadnja podružnica postala del dobrovske župnije. V cerkvi zavzema osrednje mesto oltar sv. Martina, ki ga je leta 1902 postavil Anton Vodnik, posvetil pa istega leta škof Jeglič. Poleg tega oltarja sta še dva manjša, in sicer oltar sv. Ane na levi in oltar sv. Volbenka na desni strani cerkve. Zanimive so tudi tri zunanje freske: sv. Krištof z Jezusom na rami, križanje ter sv. Martin, ki deli svoj plašč z beračem (Marija v leščevju, Dobrova pri Ljubljani, 2015).

 

Obnova cerkve sv. Martina, od leta 2002 do leta 2016

Zadnja obnova cerkve v Podsmreki se je začela že leta 2002. Najprej so bile izdelane nove hrastove klopi, ki jih je izdelal domačin, mizar Janez Rotar. Sledili sta obnova strehe na zvoniku in cerkvi ter zamenjava ostrešja in bakrene kritine, kar je opravil Jože Groznik, France Trobec pa je prebelil fasado. Avgusta 2013 so v livarni v Passau v Nemčiji vlili nov bronasti zvon. Poleg tega sta v zvoniku še dva zvona iz farne cerkve na Dobrovi. Slovesni blagoslov zvonov je bil 10. novembra 2013, blagoslovil jih je dr. Matjaž Ambrožič. Veliko pridobitev predstavljata tudi elektrifikacija in avtomatizacija zvonjenja, za kar sta poskrbela Janez Moškrič in  Tomaž Klopčič.

Od avgusta do decembra 2015 je potekala obnova notranjosti cerkve. Restavriranje oltarjev, kipov in križevega pota je opravil Rudi Polner, potrebna zidarska dela Rajko Fortuna in Tine Grom, za pleskanje notranjosti in zunanjosti cerkve je poskrbel Janez Levec, električno napeljavo pa je posodobil Marko Škof. Prav tako so očistili in prenovili svečnike in dva lestenca. To je opravil Miran Martinjak. Za čiščenje velikega lestenca in ostala dela, povezana z notranjo opremo, je poskrbel Lojze Dolinar. V zakristiji je bila obnovljena stara omara. Le-to je opravil Zdravko Švab, novo omaro pa je, po zgledu stare omare, izdelal Janez Rotar. Nadzor nad opravljenim delom je vodila Meri Lavrič.

Vsekakor lahko rečemo, da je s človeškim trudom in seveda z Božjo pomočjo vse potekalo po zastavljenem načrtu, ki ga je pripravil in vodil župnik Alojzij Golob. Tako je bila cerkev maja letos pripravljena za maševanje, domači župnik je takrat daroval sveto mašo v čast sv. Florjanu, zavetniku gasilcev. Vsem, ki ste s svojim delom pripomogli k prenovljeni podobi cerkve, iskrena hvala. Naj vam Bog povrne.

 

Blagoslov obnovitvenih del

V nedeljo, 3. julija 2016, so zvonovi v Podsmreki še lepše zadoneli, njihova pesem je zadonela še slavnejše in mogočnejše. Župnik Alojzij Golob je pri sveti maši blagoslovil vsa obnovitvena dela, ki so potekala v preteklem letu. Nova fasada cerkve in zvonika krasi cerkev že kar nekaj časa, mnogi verniki pa so tega dne prvič videli tudi prenovljeno notranjost. V svoji pridigi je dobrovski župnik povedal, da je bilo v času prenove cerkve veliko storjenega. Poleg obnovitvenih del da so bile zelo pomembne tudi molitve in daritve vernikov, ki jim je cerkev namenjena. Sveto mašo je s petjem popestril pevski zbor pod vodstvom Boruta Dolinarja. Poleg orgel, ki so odmevale v lepi in akustični podsmreški cerkvi in jih je igral zborovodja, sta sodelovala tudi instrumentalista Lucija Stopar na flavti in Nejc Lango z violino ter skupaj ubrano zaigrala.

Ob koncu svete maše se je župniku Alojziju Golobu v imenu župljanov podružnice sv. Martina zahvalil dolgoletni ključar cerkve Lojze Dolinar. Podaril mu je rezbarijo, ki jo je izdelal Roman Kokole. Podsmreški gasilci so po sv. maši z veseljem odprli vrata gasilskega doma, kjer je potekalo prijetno druženje ob kozarcih z vinsko kapljico in dobrotah, ki so jih pripravile podsmreške gospodinje. Ključar »šmarske« cerkve Lojze Dolinar, ki je poskrbel za več manjših obnovitvenih del v cerkvi, je med drugim z ekipo zgledno uredil časovni potek obnovitvenih del. Dokument je opremljen s fotografijami od leta 2002 do zaključnih del v letu 2016 in visi v vitrini na steni ob vhodnih vratih zelo lepo obnovljene cerkve. Cerkev v Podsmreki sije v svojem novem sijaju. In taka bo prav gotovo svetel simbol tudi za vse prihodnje rodove.

Vsem in vsakemu posebej še enkrat Bog lonaj!  

Jože Lango, foto: Robi Kržič

Ob tem pomembnem dogodku za župljane podsmreške cerkve je nastala tudi pesem, ki je bila kot zahvala prebrana ob začetku svete maše:

V ŠMARTNEM MALA CERKVICA STOJI,

PONOSNA IN VSA LEPA SE ISKRI.

OB NJEJ JE ŠE ZVONIK VES NOV IN LEP,

STA SKUPAJ KOT UBRANI GLASBENI DUET.

 

KO ZVONOVI V ZVONIKU ZAZVONIJO,

ŽE V CERKEV VERNIKI SEM Z UPANJEM HITIJO,

DA BI Z MOLITVIJO IN PESMIJO SLAVILI,

DA SPET LEPOTO PRAVO V VERI BI ODKRILI.

 

DA BI V VESELJU, RADOSTI ŽIVELI,

DA Z DRUGIMI LAHKO BOGU BI SLAVO PELI,

BOGU NA ČAST BI V TIŠINI SVOJEGA SRCA

NAŠLI TOLAŽBO ZA MNOGA VSA GORJA.

 

ZA ZAVETNIKA JE CERKEV SVETEGA MARTINA IZBRALA,

DA BI PREPROSTOST NJEGA VSEM LJUDEM KAZALA,

DA VABILA K SEBI BI LJUDI VSE,

NA POT, KI KAŽE PRAVO UPANJE.

 

KO ZDAJ V CERKVI PRENOVLJENI SMO,

SE BOGU V SRCU ZAHVALJUJEMO,

DA ZNALI ČUVATI TA PRAVI BISER BI,

TO CERKEV MALO ZA VSE PRIHODNJE DNI.

 

IN BOG, KI VIDI DOBRA DELA VSA,

BO ZNAL CENITI DOBROTE NAŠEGA SRCA,

BO VSEM DOBROTNIKOM ZAPISAL ZA VSEKDAR,

ZA VEČNO SREČO TO JE PRAVI DAR.

 

IN KO V CERKVI PRENOVLJENI SMO,

ŠE ŽUPNIKU ALOJZIJU SE ZAHVALIMO.

NJEGOV POGUM, NJEGOVA VNEMA SPET

NAM VERNIKOM POSTAJA SVETEL ZGLED.

 

TA ZGLED JE V TEM, DA SKUPAJ SLOŽNI SMO,

DA SKUPAJ CERKEV PRENOVILI SMO,

DA SMO PREPROSTI, KOT JE BIL MARTIN,

DA V VERI Z DRUGIMI LJUDMI ŽIVIM.

 

TA CERKEV NAŠA PODSMREŠKI JE GLASNIK,

ZA VERNIKE SIMBOL JE IN VODNIK.

NAJ VEDNO ZNOVA NAS Z UPANJEM NAVDA,

TU DOM JE PRAVI, TU SREČA JE DOMA.

 

PRELEPA CERKEV JE KOT ZNAMENJE ZA VSE,

DA Z VERO PRAVO SE NANIZA BISERE,

KI VSEM RODOVOM BODO PRAVI CILJ IN POT,

DA TU ŽIVEL JE SLOŽNI, VERNI ROD.

 

BOG HVALA TI ZA ČUDOVITO CERKEV TO,

KI V ŽARU SIJE JASNO KOT NEBO.

NAJ ZVON PODSMREŠKI ŠE NAPREJ DONI,

ZVONJENJE NAJ VTKE SE V ŽIVLJENJA DNI.

 

(Cerkev v Podsmreki, Jože Lango, 3. 7. 2016)

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.