Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 24.02.2018

pretežno oblačno
Zvečer se bodo pojavljale rahle padavine. V večjem delu države bo snežilo, ob morju in na Goriškem bo rahlo deževalo. Pihal bo severovzhodnik, na Primorskem zmerna do močna burja. Veter bo gradil snežne zamete. Ponoči bodo padavine oslabele in povečini ponehale.
0°C | 1°C
nedelja, 25.02.2018
-7°C | -5°C
ponedeljek, 26.02.2018
-9°C | -5°C
torek, 27.02.2018
-7°C | -5°C
Opozorila
Petek, 23.2.2018 ob 16h
Najmočnejši sunki burje na Primorskem bodo ponekod presegali hitrost 100 km na uro.
0°C
1°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

15. Miklavžev sejem je obiskalo rekordno ......


TURIZEM, OSNOVNA ŠOLA

| |
06.12.2013      13:33
A A

15. Miklavžev sejem je obiskalo rekordno število ljudi


Polhov Gradec, 30. november in 1. december – Polhograjska graščina je prvi decembrski konec tedna zaživela v preobleki tradicionalnega Miklavževega sejma, ki ga je pripravil Javni zavod Polhograjska graščina v sodelovanju z Osnovno šolo Polhov Gradec. Več kot 40 razstavljavcev je na ogled postavilo svoje izdelke in pridelke, ki so jih obiskovalci lahko okusili, kupili ali si jih le ogledali.


Otroci so bili med ustvarjanjem povsem zatopljeni v delo.
Otroci so bili med ustvarjanjem povsem zatopljeni v delo.
Deli:

Za prijeten uvod v praznični mesec december je letos poskrbel Miklavžev sejem, ki smo ga v Polhovem Gradcu že vajeni, saj je potekal že petnajsto leto zapored. To obletnico sta ob odprtju s prerezom torte simbolično zaznamovala župan Franc Setnikar in razstavljavka Tanja Jeras. Na sobotnem uradnem začetku so sodelovali tudi mladi glasbeniki, violinistki Lea Kumar in Regina Laznik, flavtistka Kristina in klarinetist Andrej Nartnik ter harmonikar Blaž Laznik, ki so z glasbenim nastopom dogodku dahnili še delček čarobnosti. Takšen je bil ves konec tedna – čaroben in prazničen, in to je lahko začutil prav vsak obiskovalec, ki se je v soboto ali nedeljo sprehodil skozi grajske prostore in si ogledal praznično okrašene in obložene stojnice. Na njih se je predstavilo več kot 40 profesionalnih ali zgolj priložnostnih umetnikov od blizu in daleč, ki so prikazali domače in umetne obrti, čemur je sejem prvenstveno tudi namenjen. Tako je bilo mogoče videti idrijske čipke, igračke iz volnene preje, klekljani nakit, keramične izdelke, leseni nakit in skrinjice, glinene piščalke, unikatne torbice in peresnice iz blaga, domača mila in higienska mazila, voščilnice vseh vrst in še marsikaj. V spodnjih prostorih pa je dišalo drugače, po jedači, ki se jo je dalo celo okusiti, in sicer domači kruh in zaseko, kozji sir, suho klobaso in sladke prigrizke. Skratka, izbira je bila pestra, primerna za vse vrste gostov, in priložnost je bila nadvse primerna za nakup božičnega darilca ali za popestritev in dopolnitev domače ozimnice. Z nakupom pa so obiskovalci, ki se jih je po mnenju organizatorja letos zvrstilo lepo število, nagradili tudi zaslužne ustvarjalce in izdelovalce, ki so v svoje izdelke in pridelke vložili veliko časa in truda.

Javni zavod Polhograjska graščina, ki v sodelovanju z Osnovno šolo Polhov Gradec sejem pripravlja zadnja leta, je izvedel tudi zanimiv spremljevalni program, ki je bil namenjen predvsem otrokom. Predstavo za otroke, katere zgodba je pripovedovala o tistem pravem Miklavžu, so letos prvič odigrali kar domači otroci – učenci Podružnične šole Črni Vrh – in po odzivih sodeč je bilo to še toliko lepše in pristnejše. Popoldneva pa sta bila rezervirana za delavnice. Tako so v soboto otroci skupaj s starši krasili novoletne okraske, izdelovali dišeče svečnike in se učili polstenja. Ta delavnica je potekala tudi v nedeljo, ko so izdelovali žogice, igralne kocke, možice s klobukom, spretnejši pa so se celo lotili različnih živalic. Poleg teh so oblikovali še nekoliko manj običajne adventne venčke ter valjali, izrezovali in krasili piškote, katerih vonj se je vil po grajskih prostorih.

Dober glas o bogatem programu in pestri ponudbi na Miklavževem sejmu v Polhovem Gradcu se iz leta v leto širi in privablja vse več ljudi, ne le domačinov, temveč tudi obiskovalce od drugod, kar organizatorja posebej veseli in mu daje zagon in voljo za pripravo novih in že vpeljanih projektov.

 

Nadja Prosen Verbič

Foto: npv, tčp

 

Razstavljavci, ki so obogatili Miklavžev sejem 2013:

Mimi Trobec – idrijske čipke; kmetija Zudich – oljčno olje, domača figova marmelada; Štefka Skopec – pecivo; Liljana Škof – galanterijski izdelki in dodatki iz različnih materialov; Alenka Oblak – pecivo, kruh; Danica Skopec – venčki, kvačkani izdelki; Drago Cvikić – naravna domača mila; Marina Arh – izdelki Tupperware; Anja Rupnik – venčki, unikatni nakit; Simona Košir – polsteni izdelki, lesene posode; Barbara Mole - Tominc – nakit, voščilnice; Tina Dolinar – nakit, voščilnice; Tanja Stokin – nakit iz polimerne gline, stekla idr.; Martina Mole – šivane torbice, kvačkane igrače, domača mila; Stanka Zalar – keramični izdelki; Miha Černčič – glinene piščalke, okarine; Margita Vehar – avtohtoni česen, čaji, med in medeni izdelki; Janez Širok – mesnine; Veronika Kajin – voščilnice, svečniki; Špela Šifrer – žganja, likerji, domači čaji, kreme; David Tominc – čarovniški kompleti, sestavljanke; Alenka Malovrh – voščilnice in domači izdelki; Zala in Lara Starin – svečke; sirarstvo Orešnik – siri, jogurti, kozje klobase; Cirila Šmid – dražgoški kruhki; TD Briše – mesnine, ocvirkovka; podaljšano bivanje OŠ PG; 9. a in 9. b razred; 7. b razred; Tina Pečar – kvačkani izdelki; Petra Zoubek – naravna kozmetika; Tanja Jeras – piškoti, marmelade, gobe; Zdenka Stržinar; Marija Šifrer – klekljani nakit; Alenka Žerovnik – unikatna otr. oblačila in dodatki; Boštjan Meglič – unikatni leseni izdelki; Francka Plestenjak – ročne pletenine iz domače volne; čebelarstvo Božnar – med in medeni izdelki; Katja Koželj – drobni unikatni izdelki; Andreja Zibelnik – darilca, šali; Klemen Demšar – izdelki iz lesa             

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!