Logo MojaObčina.si

Dobrova-Polhov Gradec

JUTRI
13°C
1°C
ČE.
12°C
0°C
Deli
6919

Na Krniške skale v Karnijskih Alpah

Eden od letošnjih poletnih izletov Planinskega društva Blagajana je bil v Karnijske Alpe na goro, po slovensko imenovano Krniške skale (Gartnerkofel, 2195 metrov), dviguje pa se blizu smučišča Mokrine v Avstriji. Dolga pot od doma čez Ziljsko dolino in od Šmohorja južno proti italijanski meji do izhodišča nas ni toliko utrudila, da se ne bi s strumnimi koraki začeli dvigovati proti sedlu, od koder se je že videl naš cilj. Ozirali smo se na drugo stran, kjer so žičniške naprave spominjale na bele planjave, kamor hodijo smučat tudi Slovenci. Šopi zlatice so kot majhni cvetlični otočki bodli iz zelenečih trat, ki jih je popasla živina. Te rože pa govedi očitno ne gredo v slast, tako da s svojo zlato barvo krasijo planinsko pokrajino. Gosti žvižgi so šinili skozi ozračje in prepoznali smo svizce – mati na skali je opozarjala mladiče na človeka. A nevarnosti, da bi jim "kdo kaj hotel", kot se reče, ni bilo, saj je bila družinica v varni oddaljenosti. Na desni se nam je odpiral zanimiv prizor. Po tako rekoč popolnoma pokončnih stenah je plezalo nekaj alpinistično razpoloženih hribovcev. Ko so dosegli špičasti vrh, so se po žičnatem mostičku napotili čez prepadno praznino na drugo skalnato stran, kjer je bil mostiček vpet. Tu se je adrenalinsko občutje končalo. Možnost za tak prepadni užitek se je pogumnežem ponudila še enkrat, tik pod vrhom skalovja. Naša pot pa je bila lepo prizemljena in se je vila v ključih. Po cvetočih bregovih so nase opozarjale planinske rože; spominčice so bile v polnem razcvetu, planinski lan, mak in druge rože pa so jih barvito dopolnjevali. Deževje preteklih dni je splaknilo poletno soparo, tako da je bil razgled že po poti do vrha čist in natančen. Na vrhu križ z nekaj letnicami spominja na zgodovinska dejstva 20. stoletja. Daleč se je videlo, v zahodnih Julijcih smo prepoznali Viš in Montaž, v daljavi pa Jalovec in Mangart. Ob vrnitvi smo na sedlu zavili levo, tako da smo naredili krog. Še potešitev žejnih grl na koncu pešpoti in že smo se vračali proti Sloveniji. Lepim planinskim spominom na pohode s Planinskim društvom Blagajana se bo pridružil tudi ta. Izlet sta organizirala in vodila Tone in Ani Kavčič.

 

Milka Bokal

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!