Logo MojaObčina.si

Dobrova-Polhov Gradec

JUTRI
13°C
1°C
ČE.
12°C
0°C
Deli

Verska znamenja v črnovrški župniji

Na željo gospe urednice Milke Bokal sem skupaj s kolegom Jožetom Kavčičem za 3. številko zbornika Občine Dobrova - Polhov Gradec Domači kraji pripravil fotografije vseh 15 znamenj v župniji Črni Vrh nad Polhovim Gradcem.

Po definiciji akademika profesorja dr. Marjana Zadnikarja, največjega poznavalca sakralne dediščine pri nas,  velja, da je sakralni objekt kapela, če vanjo lahko stopi 10 ljudi hkrati, v kapelico pa vsaj štirje. Če to ni mogoče, objekt imenujemo znamenje. Zato je med fotografiranimi objekti le ena kapela, ki stoji pred župniščem v Črnem Vrhu, posvečena vnebovzetju Device Marije. Prav tako je le ena kapelica, in to pokopališka, s spominsko ploščo žrtvam iz druge svetovne vojne. Edina freska je pri Zgornjem Smolnikarju, ki smo jo uvrstili na ta seznam le zaradi njene velikosti (3,5 m). Prav tako je med vsemi edino slopno znamenje na Studencih. Vsi drugi sakralni objekti pa so le znamenja, saj vanje ne morejo stopiti 4 ljudje hkrati. Kljub taki različnosti objektov pa je to delo le tovrstno popolno. Zaradi objektivnih težav pa v zborniku ni zemljevida župnije Črni Vrh z vrisanimi kraji, kjer ti fotografirani objekti stojijo. Zato ga tu ponatiskujemo, saj nakazuje na možnost ureditve zanimive planinske ali romarske poti. Če pa boste lastniki, sosedje, poznavalci ali ljubitelji sakralne dediščine opazili, da smo kakšno znamenje kljub trudu izpustili, vas vljudno prosim, da me na to opozorite in ga bom z veseljem fotografiral. Prav tako pa bom na predlog Milana Koširja v župniji Črni Vrh fotografiral tudi vsa obeležja: freske, božje podobe v oknih ali na fasadah, razpela, križe (tudi na kozolcih in hlevih), kipe in podobe sv. Florjana itd. Tudi pri zbiranju teh vas prosim za pomoč, da bo seznam popoln. Sporočite mi, prosim, podatke o njih na moj naslov (Ciril Velkovrh, 1000 Ljubljana, Ziherlova ulica 10, 040 258 992, ciril.velkovrh@siol.net).

 

Ciril Velkovrh 

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!