Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 21.01.2018

jasno
2°C | 9°C
torek, 22.01.2018
-1°C | 6°C
sreda, 23.01.2018
0°C | 9°C
četrtek, 24.01.2018
-2°C | 7°C
Opozorila
Sobota, 20.1.2018 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
9°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Spomladanski pohodi


SOSED SOSEDU

| |
10.06.2016      11:07
A A

Spomladanski pohodi


Vsak drugi torek v mesecu je dan za pohodnike Društva upokojencev Dobrova. Z našimi pohodi spoznavamo nove kraje, tudi take, ki jih morda sami nikdar ne bi obiskali. Letos spomladi smo prehodili kar nekaj lepih, zanimivih krajev.


Deli:

Na pustni torek smo se odpravili na Dolenjsko in želeli prehoditi del poti po rimski cesti, ki je nekoč povezovala Oglej s Siskom. Pohod smo začeli v vasici Sušica pri Muljavi. Prijazni domačini v vasi Kitni Vrh so nas seznanili z zanimivostmi najstarejšega naselja na tem območju. Krajevni vodič nas je popeljal do Valične vasi, znane po dveh starih lipah – 300 in 800 let. Pot smo nadaljevali mimo cerkev sv. Marjete, zavetnice popotnikov, in sv. Martina do vasi Vrh pri Križu. Ob umetnem jezeru, ki je nastalo, ko je voda zalila peskokop, smo se spustili v dolino, kjer nas je že čakal avtobus.

Marčni pohod je potekal po krajih pod Pugledom, po gričevnatem območju jugovzhodnega dela Ljubljanske kotline. Delno smo hodili po odprti, razgledni planoti, krajevnih cestah in delno po gozdu ter med polji. Šli smo skozi šest zaselkov: Mali in Veliki Lipoglav, Repče, Brezje, Selo in Pance, pohod pa zaključili v vasi Mali Lipoglav na turistični kmetiji z okusno domačo hrano. Sončen, za marec izredno topel dan nam je pohod še polepšal.

Aprila smo se namenili na Krim. Pohod smo začeli v Iškem Vintgarju. Gozd nam je nudil zavetje in senco, da nam na strmi stezi ni bilo prevroče. Medtem ko je bila v dolinah pomad v polnem razcvetu in je bilo drevje na prvih dveh tretjinah poti zeleno, so bila drevesa proti vrhu še povsem gola. Le sem ter tja je med podrastjem iz listja kukalo prvo pomladno cvetje. Z vrha Krima smo imeli lep razgled predvsem na Ljubljansko kotlino in bližnjo okolico.

Vzpon na vrh Kojca je bil naš majski pohod. Vožnja do tja je bila kar dolga: prek Suhega dola, Poljan, Sovodnja, Cerknega do vasice Jesenica. Od tu naprej pa po gozdni poti v strmino. Bolj ko smo se bližali vrhu, bolj strma je bila steza. Čeprav je bilo oblačno, nam je bilo proti vrhu že pošteno vroče. Vendar nas je mrzel veter na grebenu hitro ohladil. Poiskali smo zavetje v majhni koči in za veliko kopo sena. Z vrha smo se spustili do vasi Zakojca. Po okrepčilu na turistični kmetiji smo si ogledali še Bevkovo domačijo in muzej, posvečen pisatelju.

Junija smo šli na Peč nad Ratečami oziroma Tromejo. Avtobus nas je pripeljal na Korensko sedlo, od tu pa smo se povzpeli na obširno travnato pobočje Sovške planine. Planota je v zimskem času priljubljeno smučišče, ki ga zaradi bližine obiskujejo tudi številni slovenski smučarji, v letnem času pa na pašnikih pasejo živino. Le še kratek vzpon in bili smo na vrhu. Tromeja je stičišče treh narodov: slovanskega, germanskega in furlanskega ter kraj za srečevanje in povezovanje ljudi onkraj treh meja. Nezahteven vzpon in lep razgled privabljata številne obiskovalce. Po počitku smo se spustili po južnem pobočju do Rateč, ob povratku pa smo se ustavili in sprehodili še do Zelencev, izvira Save Dolinke.

Naši pohodi niso namenjeni samo spoznavanju novih krajev, s hojo v naravi ohranjamo kondicijo, predvsem pa z druženjem utrjujemo medsebojne vezi in prijateljstva.

I. Ž., foto: Rafko Plahutnik

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 455
Izšla: 18.12.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.01.2018 | Kultura
Svetniki
20.01.2018 | Kultura
Svetniki
21.01.2018 | Kultura
Voden ogled Muzeja pošte in telekomunikacij za seniorje

Bodite prvi pri oddaji mnenja.