Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 19.11.2017

delno oblačno
Ponoči bo precej jasno, po nekaterih nižinah bo megla ali nizka oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od -3 do 2, v alpskih dolinah do -7, ob morju okoli 5 °C.
1°C | 8°C
torek, 20.11.2017
-1°C | 9°C
sreda, 21.11.2017
1°C | 11°C
četrtek, 22.11.2017
7°C | 12°C
Opozorila
Sobota, 18.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
1°C
8°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Pri devetdesetih naredila 620 butar


SOSED SOSEDU

| |
18.06.2014      9:20
A A

Pri devetdesetih naredila 620 butar


Katarina Dolenc, po domače Korunova mama, iz Brezij pri Dobrovi, je na prvi pogled običajna upokojenka, ki sicer pri svoji zavidljivi starosti, konec letošnjega poletja bo namreč dopolnila devetdeset let, še vedno sama skrbi zase in za svoje gospodinjstvo, a ko človek izve, da je iz vej dreves, ki jih je polomil letošnji žled, to pomlad naredila okrog 620 butar, tudi po 30 na dan, je pogled nanjo še bolj spoštljiv.


Deli:

"Gibati in delati je treba, drugače star človek kar obstane," je modra misel prijazne in prijetne sogovornice, ki jo delo drži pokonci. Jutro vselej začne s kavo in listanjem časopisa, navadno v družbi hčere in zeta, ki stanujeta v sosednji hiši. Nato pa jo čakajo kmetijska opravila, saj po svojih močeh še vedno zvesto pomaga pri delih na kmetiji, ki so letnemu času in vremenu primerna. "Poleti je dela veliko, tako na vrtu in njivi kot v hlevu, na polju in travnikih, pozimi pa je dan krajši in je tudi dela manj," pove in izpostavi letošnjo pomlad, ko je bila vse dopoldneve in popoldneve zaposlena s sekanjem vej, ki ji jih je iz domačega gozda navozil zet. Butare na kmetiji potrebujejo za kurjavo kmečke peči, kuhinjskega štedilnika in kotla, toda letošnja letina je bila tako bogata, da bo služila kar za nekaj zimskih sezon. Tako bo tudi naslednja pomlad za gospo Katarino lahko mirnejša, a ne preveč, saj kot pravi sama: "Zmerno delo človeka krepi."

 

Nadja Prosen Verbič, foto: npv
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
November 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.11.2017 | Kultura
Dedek se upre
26.11.2017 | Kultura
Bil je škrjanec, ponovitev

Bodite prvi pri oddaji mnenja.