Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 22.11.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno oblačno, proti jutru pa se bo na severu in vzhodu delno razjasnilo. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah severne Slovenije od -3 do 0.
5°C | 12°C
četrtek, 23.11.2017
2°C | 12°C
petek, 24.11.2017
2°C | 13°C
sobota, 25.11.2017
6°C | 13°C
nedelja, 26.11.2017
5°C | 5°C
Opozorila
Torek, 21.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
12°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Odprtje priložnostne razstave na Bokalcah


SOSED SOSEDU

| |
10.02.2015      11:03
A A

Odprtje priložnostne razstave na Bokalcah


Bokalce, 11. december – V domu starejših občanov na Bokalcah so razstavljale članice Klekljarskega društva Polhov Gradec. Nagovorila jih je Milka Bokal, ki je med drugim povedala: »To je najbrž prva taka razstava v vašem domu, zagotovo pa je prva Klekljarskega društva Polhov Gradec. Naše društvo je bilo ustanovljeno 13. maja 1996. Ob ustanovitvi je imelo 13 članic, zdaj nas je 24 – 23 članic in en član, gospod Maks Oblak, ki je tudi častni član. Veže nas dolg razpon let, saj je starostna razlika med najmlajšo članico in najstarejšim članom več kot 50 let.«


Ivanka in Marija Zdešar iz Srednje vasi pri Polhovem Gradcu sta klekljarice veselo pozdravili. V ozadju del razstavljenih čipk (foto: T. T.).
Ivanka in Marija Zdešar iz Srednje vasi pri Polhovem Gradcu sta klekljarice veselo pozdravili. V ozadju del razstavljeni...
Deli:

Ena od dejavnosti društva je popularizacija klekljanja s prirejanjem razstav. Samostojnih razstav je društvo do letos organiziralo kar 14. Zelo odmevna je bila razstava ob stoletnici čipkarske šole Polhov Gradec in desetletnici društva. Takrat je društvo založilo koledar z motivi čipk. Čipke med besedami je bil naslov razstave, ki je prikazovala klekljana knjižna kazala. Pomenljiv naslov je imela razstava z motivom srca: Prvo se zgane, zadnje umre. Razstave z imeni Pograjski gartelc, Punčka s čipko, Skrivnost ženske torbice so nadaljevale sklekljano nit tematskih razstav. Vsaka je z umetnostjo bele niti prodrla v bistvo predstavljene vsebine in navdušila obiskovalce. Upamo, da bo tako tudi danes.

In če se vprašamo, kaj je tisto, kar pritegne ... Morda se odgovor skriva v eni od misli, ki je bila zapisana ob razstavi Pograjski gartelc. Gartelc je bil del kmečkega doma, to je bil majhen ograjen del vrta, kjer je gospodinja z vso prizadevnostjo in ljubeznijo gojila rože od zgodnje pomladi do mrzle jeseni. Tako je zapisano: »Ni torej nenavadno, da ima najnežnejša od umetnih obrti v svojih vzorcih najpogosteje cvetlični motiv.« Klekljanje je res umetnost, ki kaže prijazen, naklonjen odnos do ljudi, do stvari, do življenja sploh. In če je nežnejšemu spolu dano, da je nosilec življenja, se zdi, da gre za neko naravno povezavo, da so gonilna sila pri klekljanju prav tako ženske. Znamenje dobrohotnega odnosa do življenja pa so zagotovo rože, tudi te so še posebej priljubljene med ženskami. Z veseljem so delale take prtičke in jih tako tudi poimenovale. Nekaj primerov: cvetke, tulpe, potonike, krizanteme. Vse te besede (in seveda še mnoge druge) so se vpletle v slovensko klekljarsko izrazje, ki je tudi zbrano in je lani zagledalo beli dan v obliki knjige, slovarja, pri katerem je soizdajatelj ob Inštitutu za slovenski jezik Frana Ramovša prav Klekljarsko društvo Polhov Gradec. To je drobna knjižica, v kateri je 407 klekljarskih besed, in zraven njih je zapisano, kaj pomenijo. Založbo ZRC SAZU, ki je slovar založila, je za sprejem slovarja v svoj program razveselil z javno objavljeno čestitko etnolog in recenzent slovarja, dr. Janez Bogataj. 

Jezik živi med ljudmi, klekljarski pa še posebej med klekljaricami, zato lahko z vašo pomočjo preverimo slovar tudi v praksi. Kdo od vas zna klekljati? Pozna kakšen klekljarski izraz?
 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.