Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 26.06.2017

jasno
Popoldne bo precej jasno. Najvišje dnevne temperature bodo od 26 do 31 stopinj C.
17°C | 30°C
torek, 27.06.2017
17°C | 32°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 32°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 25°C
petek, 30.06.2017
16°C | 25°C
Opozorila
Ponedeljek, 26.6.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
30°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Kopa ali oglenica


SOSED SOSEDU

| |
10.06.2015      8:30
A A

Kopa ali oglenica


Naši gozdovi so nam dvakrat reševali življenja: med vojno in kmalu po njej, ko ni bilo ne dela ne kruha. Takrat so kmetje morali s konji in vozovi odhajati v mogočne gozdove, da so sekali in odvažali cela drevesa ter hlode po ovinkih do raznih drč. Po klancih navzgor so hrzali konjski gobci, biči so pokali in spodbujali živali.


Deli:

Železnice so bile daleč od hribov, z vozovi so morali do tirov, od tam pa čez meje tudi do naših mest, ki so bila porušena in podrta. Edino gozdovi so bili takrat naše bogastvo. Takrat, kmalu po koncu vojne so sredi gozdov zadišale oglenice. Fanta sta v gozd odnesla žago, sekiro in cepin. Do samotnih kmetij v Mačkovem grabnu se je od nekje zaslišal rezek glas žiga-žaga in drevo je začelo padati ter se dokončno zrušilo. In tako dan za dnem, dokler ni končno zagorelo. Iz oglenice se je pokadilo. Najlepše je, ko oglenica zažari, tli in v skrivnostni notranjosti nastaja črno zlato. "Ogenjce" so morali nekoč postaviti v bližino studenca ali vsaj luže ter kljub vsemu prinašati vodo pogosto od daleč s kakšnim razsušenim škafom. Danes do kope potegnejo vodno cev. Ko še ni bilo motork in traktorjev, so drva nacepili po svoje, tako kot drva za domačo peč. V Polhograjskem hribovju lahko letos najdeš oglenico pod Grmado, Kobilcovimi senožetmi in na drugi strani Tošča v bližini kosmatega hriba in samotne kmetije.


Jože Praprotnik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.