Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Danes bo pretežno jasno, v vzhodni Sloveniji občasno zmerno oblačno. Pihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, ki bo ponehal zvečer in v noči na sredo. Najvišje dnevne temperature bodo od 13 do 17, na Primorskem do okoli 19 stopinj C.
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 19°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 15°C
Opozorila
Torek, 24.10.2017 ob 6h
Severni veter bo zjutraj in deloma dopoldne ponekod pod Karavankami in Kamniškimi Alpami ter v višjih legah v sunkih presegal hitrost 70 km/h.
4°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Izšel klekljarski slovar s polhograjskim ......


SOSED SOSEDU

| |
11.12.2013      16:27
A A

Izšel klekljarski slovar s polhograjskim pridihom


Ljubljana, 4. december – Pri Založbi ZRC SAZU je izšel Mali klekljarski slovar iz žirovskih del Tončke Stanonik avtorice Ljudmile Bokal iz Polhovega Gradca. Gre za prvi tovrstni slovar rokodelske obrti na Slovenskem, baje bi mu težko našli par celo v svetovnem merilu.


Ljudmila Bokal je tudi sicer velika ljubiteljica te umetnosti bele niti, kar je na tiskovni konferenci pokazala tudi sedmi sili.
Ljudmila Bokal je tudi sicer velika ljubiteljica te umetnosti bele niti, kar je na tiskovni konferenci pokazala tudi sed...
Deli:

Polhov Gradec ima pri izdaji slovarja kar nekaj "klekljev" oziroma prstov zraven, kajti iz tega kraja sta tako avtorica kot soizdajatelj slovarja, to je Klekljarsko društvo Polhov Gradec (izdajatelj je Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU). Njegove strokovnjakinje so potrdile oziroma podale pripombe na razlage izrazov. Izhodišče za slovar so bila dela Tončke Stanonik, ki je v več svojih leposlovnih delih opisovala klekljanje v sredini preteklega stoletja v Žirovski kotlini, Bokalova pa je izraze poiskala in jih poimensko razložila. "Pri pripravi slovarja so sodelovale še strokovnjakinje iz Idrije, Žirov in Železnikov, zato je slovar mogoče navezati tudi na Idrijsko, Selško dolino in na preostali del Poljanske doline," je na tiskovni konferenci pojasnila Bokalova.

Posebnost slovarja je med drugim tudi ta, da navaja citate in osebne besedne zveze Tončke Stanonik s klekljarskega področja. Te kažejo njen odnos do klekljanja in dopolnjujejo prejšnje ustaljeno izrazje. Slovar se tako uvršča med "avtorske slovarje".  

"Klekljanje se v zadnjih desetletjih zelo širi po Sloveniji, zato bo slovar prispeval k uveljavljanju strokovnega klekljarskega jezika in bo poudaril izvirnost tovrstnih slovenskih izrazov. Slovar je namenjen strokovnjakom, ki se ukvarjajo z umetnostnimi obrtmi, čipkarskim šolam, etnologom in ljubiteljem te umetnosti bele niti. Obsega 407 iztočnic in je prvi slovenski klekljarski slovar ter po besedah etnologa dr. Janeza Bogataja prvi slovar na celotnem rokodelskem področju," je še dejala Bokalova. 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.