Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 13.11.2018

oblačno
Ponoči se bo pooblačilo v vzhodnih krajih, oblačno bo ostalo tudi drugod v notranjosti Slovenije. Jasnilo se bo na Primorskem, kjer bo zapihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 9, ob morju 12 °C.
12°C | 16°C
sreda, 14.11.2018
9°C | 14°C
četrtek, 15.11.2018
8°C | 12°C
petek, 16.11.2018
3°C | 10°C
sobota, 17.11.2018
3°C | 9°C
Opozorila
Torek, 13.11.2018 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
16°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Izlet v Prlekijo


SOSED SOSEDU

| |
17.10.2018      14:39
A A

Izlet v PrlekijoDeli:

Člani DU Dobrova smo se 10. oktobra odpeljali v Prlekijo. Obiskali smo manjše kraje z zelo zanimivo zgodovino. Prijazni ljudje so nam poleg zanimivosti povedali še marsikatero anekdoto, da smo se veliko smejali. Najprej smo se ustavili v vasi Krapje, kjer se družina Tigeli ukvarja s čebelarstvom. Ogledali smo si 100 let star okrogel čebelnjak (neiser), edini pri nas in v Evropi. V muzeju imajo razstavljene predmete častitljive starosti tudi do 300 let. Spoznali smo medovite rastline, se sprehodili mimo zeliščnih gredic in poskusili domače dobrote iz medu – medeni liker, medenjake in degustirali med. Potem smo se odpeljali v prleško vasico Pristava, kjer smo si v kmečkem muzeju ogledali 600 let vaške in 500 let družinske zgodovine. Družina Pavličič je že 15. generacija, ki zbira in ohranja muzejsko zbirko kmečkega orodja. Za dobrodošlico smo dobili Zoltanovo krf, to so v žganje namočene češnje. Ker je rdeče barve, se imenuje krf, Zoltanova pa zato, ker so leta 1680 ropali po hišah madžarski vojaki, imenovani Kruci, vodja je bil Zoltan in leta 1704 ga je ubil takratni župan Gregor Barašič. Zaigrali so nam še na tamburico – Farkašev sistem na štiri strune. Tako igranje poznajo le še v Slavoniji na Hrvaškem. Preden smo se poslovili, so nam postregli še z ajdovim kruhom, namazanim z zaseko, in njihovim belim vinom. Pot smo nadaljevali v Ljutomer, ki je znan po najstarejšem konjeniškem društvu in reji kasaških konj. Od leta 2012 imajo tudi muzej, posvečen kasačem, ogledali smo si še hipodrom. Dan smo zaključili v vasi Komarnice na turistični kmetiji Breznik z obilnim kosilom in ob glasbi harmonike zapeli jubilantki Katji za 80. rojstni dan.


Za DU Dobrova Milka Ahčin
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!