Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo pretežno jasno. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 24 stopinj C.
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Poslovne

Obvezna prijava kratkotrajnih del na višini ......


GOSPODARSTVO, POSLOVNE

| |
20.03.2013      21:23
A A

Obvezna prijava kratkotrajnih del na višini (krovstvo, tesarstvo, kleparstvo, fasaderstvo, montaža oken ...)


Na inšpektoratu Republike Slovenije za delo opažajo večje nepravilnosti s področja varnosti in zdravja pri delu, in sicer pri delih na strehah (krovstvo, tesarstvo, kleparstvo idr.), pri delih z delovnih odrov (fasaderstvo) in menjavi oken.


Delo na višini
Delo na višini
Deli:

Pri naštetih dejavnostih gre večinoma za kratkotrajna dela na višini, ki ne izpolnjujejo pogojev za prijavo gradbišča po Uredbi o zagotavljanju varnosti in zdravja pri delu na začasnih in premičnih gradbiščih. Ker pa se ta dela izvajajo večinoma na več kot 2 m višine, kjer je zahtevano varovanje pred padcem v globino in obstaja neposredna nevarnost za življenje in zdravje delavcev, so opredeljena kot nevarna dela.

Zato mora delodajalec pred začetkom delovnega procesa, pri katerem obstajajo večje nevarnosti za nezgode in poklicne bolezni, o teh delih obvestiti inšpekcijo dela. Na inšpektoratu Republike Slovenije za delo tako izvajalce pozivajo, naj dela, ki se ne bodo izvajala na gradbiščih, prijavljenih po Uredbi (novogradnje, rekonstrukcije – trajajo 500 človek x dni in več), in po prilogi II Uredbe spadajo med posebno nevarna dela ali pa se izvajajo na višini več kot 2 m, pred začetkom delovnega procesa dosledno prijavijo krajevno (po kraju dela) pristojni območni enoti inšpektorata Republike Slovenije za delo.

Na inšpektoratu pojasnjujejo, da je prijava del preventivne narave in je namenjena predvsem temu, da je inšpekcija, preden se začnejo opravljati nevarne dejavnosti, o tem obveščena in lahko, če tako oceni, opravi tudi inšpekcijski pregled. Delodajalec je pred začetkom delovnega procesa, pri katerem obstajajo večje nevarnosti za nezgode in poklicne bolezni, dolžan o tem delu obvestiti inšpekcijo dela. Če delodajalec tega ne izvrši, to predstavlja kršitev.

Inšpektorji še pojasnjujejo, da bodo inšpekcijske preglede opravljali pri delih na višini na prijavljenih in neprijavljenih deloviščih. V primeru neprijave nevarnih del se lahko delodajalec v skladu z ZVZD-1 kaznuje za prekršek z globo od 2.000 do 40.000 €, odgovorna oseba delodajalca pa z globo od 500 do 4.000 €.

Poostreni nadzor v zvezi s prijavami in upoštevanjem predpisov s področja varnosti in zdravja pri delu inšpektorat Republike Slovenije za delo izvaja od 1. marca 2013.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.2017
Danes ni dogodkov.
18.05.2017 | Kultura
Razstava Zgodbe iz poštne torbe
21.10.2017 | Kultura
Damski orkester

Bodite prvi pri oddaji mnenja.