Logo MojaObčina.si

Dobrova-Polhov Gradec

DANES
11°C
2°C
JUTRI
11°C
3°C
Deli
6576

OBVESTILO: ureditev vegetacije ob cestah

Da bi zagotovili čim boljšo varnost udeležencev v prometu, želimo vse občane in občanke opozoriti na obvezno obrezovanje in vzdrževanje živih mej, grmičevja, dreves in ostalega rastlinja na površinah ob cestiščih tako, da sta zagotovljena preglednost in prost profil ceste ter je prometna signalizacija vidna in dostopna. Prav tako je treba obrezati vse rastline ob pločnikih, saj le-ta velikokrat zaradi razraščenosti ovira varnost pešcev in drugih udeležencev v prometu.
V skladu z zakonom o cestah je cestišče definirano kot del javne ceste, ki ga sestavljajo vozišče, odstavni in ločilni pasovi, kolesarske steze, pločniki, bankine, naprave za odvodnjavanje, če so tik ob vozišču, ter zračni prostor v višini 7 metrov, merjeno od točke na osi vozišča. Skladno z zakonskimi določbami prepovedi ogrožanja varne uporabe javne ceste in drugimi zahtevami glede varnosti vseh udeležencev v prometu pomeni:

  • da je prepovedano postavljati ograje, zasaditi živo mejo, drevje, trte ali druge visoke nasade ali poljščine, ki bi ovirale preglednost ceste,
  • da živa meja zaradi preglednosti ne sme presegati višine 75 cm od nivoja vozišča,
  • da morajo biti drevesa, ki rastejo ob cestah, obrezana tako, da je proste višine najmanj 4,5 m (slika),
  • da mora biti grmičevje ali drevje po širini obrezano najmanj do zunanjega roba bankine, kjer bankine ob cestišču ni, pa najmanj 1 m od roba asfalta ceste (slika).

Želeli bi vas še opozoriti, da je prepovedano:

  • po cesti vlačiti hlode, veje, skale in podobne predmete, pa tudi pluge, brane in ostalo kmetijsko orodje ter druge dele tovora,
  • na ali ob cesti nameščati ali odlagati les, opeko, odpadne in druge materiale ali predmete, ki lahko poslabšajo ali onemogočijo preglednost ceste oziroma ovirajo ali ogrožajo promet, poškodujejo cesto ali poslabšajo njeno urejenost,
  • orati v razdalji 4 m od ceste v smeri proti njej ali v širini 1 m od ceste vzporedno z njo.

Preden se vozilo vključi v promet na občinsko cesto s kolovozne poti, nekategorizirane ceste, individualnega priključka, območja izvajanja del ali druge zemljiške površine mora voznik odstraniti z vozila zemljo ali blato, ki bi lahko onesnažilo vozišče.
Glede na navedeno vse občane in občanke opozarjamo, da upoštevajo opozorilo in obrežejo žive meje in drugo rastlinje na svojih površinah ob cestah in s tem zagotovijo prometno varnost. V prihodnjih mesecih bo medobčinski inšpektorat izvajal nadzor nad ustreznostjo vzdrževanja rastlin ob cestah. Kar ne bo ustrezno porezano, bo služba za redno vzdrževanje obrezala ne glede na vrsto (okrasne grmovnice, sadno drevje …).

 

Občinska uprava

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi