Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo v zahodni Sloveniji delno jasno. Drugod bo pretežno oblačno, ponekod v severovzhodni Sloveniji bo občasno še rahlo deževalo. Predvsem v Prekmurju in deloma na Štajerskem in Koroškem ter na Gorenjskem vzdolž Karavank in Kamniških Alp bo pihal okrepljen severni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 13, na Primorskem do okoli 17 stopinj C.
4°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
petek, 27.10.2017
7°C | 18°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
16°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Projekt prenove javne razsvetljave v občini ......


OBČINSKE, €NERGIJA

| |
28.08.2013      12:51
A A

Projekt prenove javne razsvetljave v občini Polhov Gradec


Javna razsvetljava je povsod v razvitem svetu velika porabnica električne energije. Tudi slovenski kraji so pri razsvetljavi precej potratni, zato se mnoge občine odločajo za njeno posodobitev.


Deli:

K energetsko učinkoviti prenovi javne razsvetljave smo v Občini Dobrova - Polhov Gradec pristopili zaradi potratnosti obstoječih sijal in neizpolnjevanja kriterijev državne Uredbe o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja. Cilj je zmanjšati porabo električne energije, prispevati k zmanjšanju izpustov ogljikovega dioksida ter posledično k čistejšemu okolju, zmanjšati svetlobno onesnaževanje okolja in hkrati negativne vplive na ljudi in živali.

Ministrstvo za infrastrukturo in prostor je objavilo razpis za sofinanciranje operacij za energetsko prenovo javne razsvetljave, in tako se je občina skupaj s še tremi drugimi občinami odločila za skupen projekt in kandidiranje za pridobitev nepovratnih sredstev. Projekt delno sofinancira Evropska unija, in sicer iz Kohezijskega sklada, predvsem v obliki subvencije za prihranek energije po menjavi svetilk. Skupna predvidena vrednost operacije UJR je 81.075,58 EUR. Po zaključenem razpisu in podpisu pogodbe z izbranim izvajalcem bo občina začela dela, ki se bodo zaključila predvidoma do konca septembra 2013. V tednu med 12. in 17. avgustom se bo izvedel fizični pregled električnih drogov, od 2. septembra pa bo potekala predvidena menjava svetilk.

Analizo obstoječega stanja je občina pričela v začetku leta 2011. Ugotovila je, da imamo v občini 519 svetilk javne razsvetljave, od tega pa jih le 44 (okoli 8 %) ustreza določilom Uredbe. Do leta 2016 bo treba prenoviti celoten sistem javne razsvetljave.  

Župan Franc Setnikar je izrazil zadovoljstvo, da se bo prenova razsvetljave začela izvajati, saj bodo prihranki pri stroških porabe električne energije v ta namen precejšnji. Rezultati opravljene tehnične in energetske analize javne razsvetljave kažejo, da je prihranek električne energije ocenjen na 44 %, kar znaša okoli 144,0 MWh in okoli 72,0 t izpustov ogljikovega dioksida. Pozitiven učinek pa se bo pokazal tudi pri zmanjšanju stroškov za obratovanje in vzdrževanje svetilk javne razsvetljave. Letni stroški porabe električne energije, vzdrževanja in investicij v javno razsvetljavo na območju občine so na primer v letu 2011 znašali 69.727,82 EUR.

Celotna prenova javne razsvetljave bo tako potekala v dveh fazah. Najprej bo občina povsod, kjer še niso vgrajene varčne sijalke, zamenjala neustrezne svetilke. Ta ukrep podpira tudi razpis ministrstva, na katerem je občina uspešno kandidirala. Z izvedbo 1. faze projekta se bo prenovilo 272 svetilk.

 

Občina Dobrova - Polhov Gradec

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI OBČINA DOBROVA–POLHOV GRADEC? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
OBČINA DOBROVA–POLHOV GRADEC
OBČINA DOBROVA–POLHOV GRADEC
STARA CESTA 13
Tel:(01) 360 18 00
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.