Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 21.09.2018

jasno
Danes bo pretežno jasno, ponekod po kotlinah in dolinah bo sprva še megleno. Najvišje dnevne temperature bodo od 25 do 30 °C.
14°C | 30°C
sobota, 22.09.2018
16°C | 17°C
nedelja, 23.09.2018
10°C | 24°C
ponedeljek, 24.09.2018
14°C | 19°C
torek, 25.09.2018
5°C | 15°C
Opozorila
Petek, 21.9.2018 ob 9h
Jutri dopoldne bodo predvsem na Gorenjskem, severnem Primorskem in deloma v osrednji Sloveniji možni krajevni nalivi, zaradi katerih pričakujemo močnejši porast hudourniških vodotokov.
14°C
30°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Odobrili evropska sredstva za prvo fazo ......


OBČINSKE

| |
23.11.2017      13:26
A A

Odobrili evropska sredstva za prvo fazo protipoplavnih ukrepov na GradaščiciSimbolna fotografija
Simbolna fotografija
Deli:

Ljubljana – Služba vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko je izdala odločitev o finančni podpori za prvo fazo projekta protipoplavne ureditve Gradaščice. Za 34,5 milijona evrov vredno naložbo bo Kohezijski sklad EU prispeval 28,5 milijona evrov, so danes sporočili iz službe vlade.

Protipoplavne ukrepe v porečju Gradaščice, ki naj bi bistveno pripomogli k zmanjšanju poplavne ogroženosti naseljenih območij jugozahodne Ljubljane, Dobrove, Razorov, Stranske vasi, Šujice in Polhovega Gradca, bodo izvedli v dveh fazah.

Prva obsega ukrepe na območju Mestne občine Ljubljana, kjer bo poskrbljeno za regulacijo Malega Grabna, Horjulke in Gradaščice, ter ukrepe na širšem območju Kozarij, kjer bodo zgradili visokovodne nasipe, zidove in druge tehnične ureditve. Uredili bodo tudi vodno infrastrukturo Gradaščice v Dolenji vasi, Božne in Male vode v Polhovem Gradcu ter Gradaščice v Šujici.

Projekt so na dve fazi razdelili zaradi različne stopnje pripravljenosti posameznih ukrepov, so pojasnili v službi vlade.

Celoten projekt obsega regulacijo Malega grabna za zagotovitev načrtovane pretočnosti z vsemi objekti in pripadajočimi ureditvami od Bokalc do izliva v Ljubljanico (mestoma poglobitev struge, vzpostavitev dvojnega profila, ureditev brežin, zidovi, nasipi), gradnjo razbremenilnika od vtoka iz struge Malega grabna do izliva v Cornovec s pripadajočimi ureditvami (premostitve, hidromehanska oprema), ureditev struge Horjulke in Gradaščice ter preprečitev poplavnega toka na območju Kozarij zahodno od zahodne obvoznice Ljubljane (ureditev brežin, obrežni visokovodni zidovi).

Predvidena je tudi gradnja suhega zadrževalnika Razori in ureditve Gradaščice, Horjulke in Ostrožnika na širšem območju zadrževalnika s pripadajočimi ureditvami (nasip zadrževalnika z objektom in hidromehansko opremo, prestavitev struge − sonaravna ureditev, obrežna zavarovanja), ureditev Gradaščice v Dolenji vasi (visokovodni nasip), ureditev Božne in Male vode na območju Polhovega Gradca z vsemi objekti in s pripadajočimi ureditvami (mestoma poglobitev struge, utrditev brežin, rekonstrukcija in nadvišanje zidov, pragovi), ureditev Gradaščice v Šujici (visokovodni nasip, vzpotavitev enojnega reguliranega profila, krilni pragovi, zasip terena), odstranitev objektov, krajinskoarhitekturne ureditve, vključno z rekultivacijo zemljišč, prestavitve in ureditve objektov gospodarske javne infrastrukture in okoljevarstveni ukrepi.

V službi vlade pravijo, da bo imelo od ukrepov v obeh fazah korist skoraj 18.000 prebivalcev − izboljšali naj bi se njihovi bivalni pogoji, saj se bo občutno zmanjšalo tveganje pred poplavami, kot so bile tiste septembra leta 2010, ko je bil pod vodo jugozahodni del Ljubljane, omogočen pa naj bi bil tudi hitrejši razvoj navedenih območij, saj zaščitni ukrepi upoštevajo cilje trajnostnega okoljskega in prostorskega razvoja. (STA,gt)
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!