Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 24.02.2018

pretežno oblačno
Popoldne bo na Primorskem razmeroma sončno. Drugod bo povečini oblačno, le na severovzhodu se bo delno zjasnilo. Ponekod bo pihal severovzhodni veter na Primorskem zmerna do močna burja. Najvišje dnevne temperature bodo od -3 do 1, na Primorskem do 8 °C.
-1°C | 1°C
nedelja, 25.02.2018
-8°C | -3°C
ponedeljek, 26.02.2018
-10°C | -4°C
torek, 27.02.2018
-10°C | -4°C
Opozorila
Sobota, 24.2.2018 ob 13h
Najmočnejši sunki burje na Primorskem bodo do noči na torek ponekod presegali hitrost 100 km na uro.
-1°C
1°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Občina vzpostavlja evidenco za gradnjo stavb


OBČINSKE

| |
13.11.2014      9:11
A A

Občina vzpostavlja evidenco za gradnjo stavb


Občina Dobrova - Polhov Gradec kot nosilka javnega pooblastila za urejanje prostora na svojem teritoriju skrbi za več dejavnosti, katere ustvarjajo oziroma povečujejo standard prostorskega razvoja. Tako Občina ob upoštevanju državne zakonodaje skrbi za razvoj poselitve, razvoj kmetijskih in gozdnih površin ter razvoj poslovne dejavnosti, obrti ipd.


Deli:

Glavni akt, ki prej navedene dejavnosti določa in umešča v prostor, je občinski prostorski načrt, katerega je Občina Dobrova - Polhov Gradec potrdila leta 2013 (sprememba 2014). Občinski prostorski načrt natančno določa in predpisuje vrste dejavnosti, ki se znotraj posamezne ureditvene enote lahko izvajajo. Na ta način kot družba poskušamo zagotoviti dolgoročnost sobivanja različnih dejavnosti.

Z uveljavitvijo občinskega prostorskega načrta je Občina določila tudi območja stavbnih zemljišč, torej območja, kjer je dovoljena gradnja stavb za potrebe bivanja ali opravljanja dejavnosti. Določitev tovrstnih zemljišč ima poseben pomen, saj izraba teh zemljišč dolgoročno vpliva na podobo oziroma videz krajine. Ker je s strani države predpisana omejitev glede določevanja zemljišč za stavbni namen, je treba tako določena zemljišča načrtovati racionalno, seveda ob hkratnem upoštevanju obstoječih vzorcev poselitve, ki določajo videz naše občine.

Občina Dobrova - Polhov Gradec namerava začeti postopek izvedbe sprememb obstoječega občinskega prostorskega načrta, zato je pomembno, da tam preveri in ovrednoti tudi obstoječo zalogo stavbnih zemljišč; torej zemljišč, namenjenih za gradnjo. K temu jo dejansko zavezuje državna zakonodaja (Pravilnik o določitvi zemljišč za gradnjo stavb, Ur. l. RS; št. 66/2013).

V ta namen je Občina v sodelovanju s pogodbenim izvajalcem vzpostavila osnutek evidence zemljišč za gradnjo stavb. To je evidenca stavbnih zemljišč, na katerih je gradnja stavb dopustna, dovoljena in možna, vendar pa še ni izvedena. Na podlagi določb navedenega pravilnika so bila na območju celotne občine določena stavbna zemljišča, ki izpolnjujejo določbe pravilnika in posledično predstavljajo zalogo stavbnih kapacitet v občini.

Ker pa tako vzpostavljena evidenca brez sodelovanja javnosti in lastnikov zemljišč ne more predstavljati končne evidence, je občina sprejela odločitev, da vzpostavljeno evidenco javno razgrne ter s tem občanom in lastnikom zemljišč omogoči, da se z evidenco seznanijo in v primeru nestrinjanja z obstoječim stanjem vložijo pripombo. Ker gre v konkretnem primeru za vzpostavitev javne evidence, so vse prejete pripombe dobrodošle in bodo pregledane ter tiste, ki bodo podane upravičeno, tudi upoštevane. Na ta način bomo kot lokalna skupnost pridobili vpogled v dejansko zalogo stavbnih površin v naši občini, saj se to vseskozi kaže kot problem v primeru interesa investitorjev po pridobitvi ustrezne površine za gradnjo lastnega stanovanja ali nepremičnine za ostale namene.

Javna razgrnitev vzpostavljene evidence zemljišč za gradnjo stavb bo potekala na način osebnega obveščanja. Lastniki tistih nepremičnin, ki so vključene v evidenco zemljišč za gradnjo stavb, bodo o tem obveščeni prek redne poštne pošiljke. Preostala zainteresirana javnost pa je vabljena, da se udeleži javne razgrnitve, prek javnega naznanila, ki je objavljeno v tokratni številki Našega časopisa.

Javnost posebej obveščamo, da bo vsak lastnik, katerega nepremičnina je vključena v evidenco zemljišč za gradnjo stavb, imel možnost vložiti pripombo na to razgrnitev v zvezi s spremembo njegovega območja, ki se navezuje na namensko rabo za potrebe te naloge, ki se bo poskušala upoštevati v postopku sprememb občinskega prostorskega načrta. Na ta način bo mogoče odpraviti tudi kakšno napako, ki se je morda nehote izvedla v postopku sprejema obstoječega občinskega prostorskega načrta.

Po zaključku javne razgrnitve bo evidenca zemljišč za gradnjo stavb nadgrajena z upravičenimi pripombami in kot taka posredovana izvajalcu sprememb občinskega prostorskega načrta ter Geodetski upravi RS.

 

Občina Dobrova - Polhov Gradec


Na podlagi Zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin (Uradni list RS, št. 50/06, 87/11, 40/12 – ZUJF in 22/14 – odl. US) ter Pravilnika o določanju zemljišč za gradnjo stavb (Uradni list RS, št. 66/13) Občina Dobrova - Polhov Gradec vzpostavlja evidenco zemljišč za gradnjo stavb, ki se pred uveljavitvijo javno razgrne, zato Občina Dobrova - Polhov Gradec objavlja

 

JAVNO NAZNANILO

o javni razgrnitvi osnutka evidence zemljišč za gradnjo stavb

v Občini Dobrova - Polhov Gradec

 

Javno se razgrne osnutek evidence zemljišč za gradnjo stavb, ki ga je izdelalo podjetje Structura, d. o. o., pod številko projekta 45.

Javna razgrnitev bo potekala v prostorih Občine Dobrova - Polhov Gradec, Stara cesta 13, 1356 Dobrova, od 8. decembra 2014 do 23. januarja 2015, v času uradnih ur oziroma vsak ponedeljek od 8. do 12. ure, sredo od 8. do 12. ure ter od 14. do 16. ure in petek od 8. do 12. ure.

 

V času javne razgrnitve lahko vsi zainteresirani podajo pisne pripombe k razgrnjenemu gradivu, pisno na naslov Občina Dobrova - Polhov Gradec, Stara cesta 13, 1356 Dobrova, ali pa na mestu javne razgrnitve vložijo pripombo. Rok za podajo pripomb poteče s potekom javne razgrnitve.

Javno naznanilo se objavi na oglasni deski Občine Dobrova - Polhov Gradec, na občinski spletni strani ter v občinskem glasilu Naš časopis.

 

Številka: 350-0005/2014-1

Dobrova, dne 13. novembra 2014

             
Župan Občine Dobrova - Polhov Gradec 

        Franc Setnikar l. r.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!