Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 18.10.2018

delno oblačno
Sprva bo oblačno, ponekod tudi megleno. Rahel dež bo povsod ponehal. Čez dan se bo od severozahoda delno zjasnilo. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 20, na Primorskem do 24 °C.
11°C | 22°C
petek, 17.10.2018
11°C | 20°C
sobota, 19.10.2018
9°C | 20°C
nedelja, 20.10.2018
7°C | 19°C
ponedeljek, 21.10.2018
8°C | 10°C
Opozorila
Četrtek, 18.10.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
11°C
22°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Most zopet stoji


OBČINSKE

| |
03.10.2016      8:26
A A

Most zopet stoji


Kar dve leti je minilo, ko je bil zaradi takratnih poplav most med Hruševem in Žirovnikovim grabnom porušen. Nosilni temelji niso več zdržali, ker je visoka voda dobesedno izpodkopala stopnjo nosilnosti. Razbesnela Gradaščica je odnesla skoraj ves les, ostali sta dve nosilni železni traverzi, naslonjeni na obrežje in v strugo.


Deli:

Ta most, ali po domače brv, je služil že od nekdaj samo pešcem in je povezoval pot čez Gradaščico med vasjo Hruševo in Žirovnikovim grabnom. Leta nazaj, ko še ni bilo avtomobilov, je služila ta pot domačinom s Hruševe, da so prišli do trgovine, ki je bila v Žirovnikovem grabnu. Prav tako so vsako jutro kmetje nosili v kanglah mleko v zbiralnico, ki se je nahajala v hiši, ki je stala ob cesti, ki povezuje Ljubljano in Polhov  Gradec. Skratka za obe vasi je ta most nepogrešljiv, saj je tudi edina najbližja pot otrokom s Hruševe, ki hodijo na šolski avtobus in obiskujejo osnovno šolo na Dobrovi, pa tudi za tiste, ki obiskujejo srednje in višje šole v Ljubljani. Kar dve leti te povezave ni bilo, kar je povzročila ujma, ki ni prizadela samo naše vasi, temveč celo Polhograjsko dolino in grabne.
Kot ambiciozni predsednik vaške skupnosti Hruševo se je Klemen Žerovnik zavzel, da poveže ljudi obeh bregov Gradaščice, da to brv zopet zgradijo na novo. To se je zgodilo v teh poletnih mesecih, ko je bil vodostaj nizek, da so se dela sploh lahko izvajala. Kupili so betonske cevi, ki služijo kot nosilci traverz, zalili so jih z armiranim betonom, postavljene pa so na dobro vsidrane temelje. Okoli 4 kubične metre lesa je dal domačin s Hruševe. Les so razrezali po potrebi, v plohe, deske in tramičke. Vsa dela so opravili fantje in možje z obeh strani, kot smo včasih rekli – udarniško in to brez kakšnega načrtovalca, vladala je le tista zdrava kmečka pamet. Strojna dela je opravil s svojim strojem Srečko Čuden, ki je zapeljal kar v strugo, da je lahko vsidral kole kot nosilce zaščite obrežja, da ne bi prišlo do izpodjedanja zaradi deroče vode, in namestil cevi na temelje. Za humoristični vložek naj dodamo, kar so fantje povedali: da je bil sredi Gradaščice prah; tako se piše eden od domačinov, ki je pomagal pri strojnih delih, zapenjanu in odpenanju verig ... Ta brv je sedaj višja za kakšnih 60 cm od prejšnje, da bo manj možnosti, da jo odnese morebitna visoka voda

Odločili so se, da ta objekt uradno prevzamejo v uporabo. To se je zgodilo v nedeljo, 18. septembra, ob dvanajstih. Zbrali smo se vaščani Hruševe in Žirovnikovega grabna. Navzoči so bili tudi župan občine Dobrova Polhov - Gradec g. Franc Setnikar, predsednik krajevne skupnosti g. Marjan Pograjc in uradni zastopniki obeh bregov.Ž upan je slavnostno prestrigel trak na objektu in v navzočnosti vodilnih članov obeh strani izrekel tudi nekaj pohvalnih besed v smislu sloge in dobrega sodelovanja, kar se tiče ponovne izgradnje tega prepotrebnega objekta. Prav tako je lepo pozdravil ta dogodek tudi predsednik krajevne skupnosti. Obema se je Klemen Žerovnik  lepo zahvalil za udeležbo in tudi županu obudil spomin na  obljubo, da bo delno finančno podprl  izgradnjotega objekta. Po slavnostnem dogodku je sledila pogostitev s pijačo in golažem, ki ga je v visečem kotlu skuhal kuhar samouk, domačin iz Žirovnikovega grabna. Izkazale so se tudi dobre gospodinje, ki so napekle dobrote, tako da nismo bili ne lačni ne žejni. Kot donatorji so finančno podprli ta dogodek tudi nekateri bližnji obrtniki in podjetniki, za kar se jim prisrčno zahvaljujemo. Lepa gesta s strani lastnikov zemljišč je pripomogla, da so vsa ta dela nemoteno tekla.

Lepo je videti zopet popolnoma novo brv čez Gradaščico, ki bo služila pretoku ljudi z obeh strani pa tudi turistom in pohodnikom, ki jih v naših krajih ne manjka.

 

Janez Zadnikar

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 463
Izšla: 01.10.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.10.2018
Danes ni dogodkov.
19.10.2018 | Kultura
Noč godbe
27.10.2018 | Družabni dogodki
3.MEDGENERACIJSKO DRUŽENJE
19.10.2018 | Kultura
Noč godbe
21.10.2018 | Kultura
Voden ogled Muzeja pošte in telekomunikacij za seniorje
27.10.2018 | Družabni dogodki
3.MEDGENERACIJSKO DRUŽENJE

Bodite prvi pri oddaji mnenja.