Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno, marsikje bo po nižinah nastala megla. Tudi ob morju bo lahko megleno, proti jutru se bo zgostila nizka oblačnost, ki se bo razširila tudi proti Notranjski. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju okoli 12 stopinj C.
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Iskanje sestavin za kruh in našo domovino


KULTURA, OBČINSKE

| |
14.01.2015      18:38
A A

Iskanje sestavin za kruh in našo domovino


Dobrova, 19. december – V Kulturnem domu na Dobrovi je potekala slovesnost ob praznovanju dneva samostojnosti in enotnosti, ki so jo oblikovali domači glasbeni ustvarjalci, poseben vtis pa je na obiskovalce naredil predvajani film, ki je bil rdeča nit prireditve in zajema drobne detajle ter velike znamenitosti krajev znotraj Občine Dobrova - Polhov Gradec.


Voditelj Jure Sešek je poskrbel za bogato vsebino prireditve.
Voditelj Jure Sešek je poskrbel za bogato vsebino prireditve.
Deli:

»Dan samostojnosti in enotnosti ni dan vsakemu narodu, zato ga moramo spoštovati,« je uvod v slovesnost državnega praznika začel tokratni povezovalec Jure Sešek in nadaljeval: »Veseli smo, da ste danes z nami in se z nami veselite tega dne.« Vsebinsko bogat nagovor je nato dopolnil z nekaj citati znanih slovenskih pesnikov, ki so poslušalce opomnili na pomen domovine in odnosa do nje. Dotaknil se je tudi nekaterih sestavin, brez katerih domovina ne more obstajati, ter navezal besedo na film, ki so ga tekom prireditve predvajali v več delih. Glavni igralec Anton Čuden se je v filmu sprehodil po štirih krajevnih skupnostih, v njih pa iskal sestavine za osnovno človekovo živilo – kruh. Vodo je natočil iz dobrovskega studenca, kvas mu je poklonil polhograjski župnik, moko je dobil na eni od šentjoških domačij, mleko pa so mu namolzli na eni od črnovrških kmetij. Film, ki je bil rdeča nit programa, je v petih delih na izjemno prefinjen način gledalcu poleg vsebine – iskanja sestavin za kruh – prikazal veliko drobnih detajlov čudovite pokrajine Polhograjskega hribovja ter nekaj večjih znamenitosti kulturne dediščine v Občini Dobrova - Polhov Gradec. Mladi filmski talent Matic Oblak z Dobrove, avtor in režiser filma, je ob koncu prejel številne pohvale in pozitivne kritike.
Tokratno slovesnost so sooblikovali še Godba Dobrova - Polhov Gradec, solistka Tina Debevec, Ansambel Helikon KGBL, Mešani pevski zbor Dobrova ter Godalni trio Zlati rez. Bogato vsebino prireditve je v svojem govoru pohvalil tudi osrednji govornik občinske prireditve, župan Franc Setnikar, ki se je med drugim dotaknil letošnjih naravnih nesreč, ki so močno prizadele celotno območje občine. »Ponosen sem na vse občane in občanke, saj smo dokazali, da znamo stopiti skupaj, ko je treba, in ta duh bi se moral prenesti na vse državljane,« je dejal in zaključil z željo, da bi lepo preživeli božične praznike in celotno leto, ki prihaja. Glavni igralec je v filmu našel vse sestavine za kruh, ki ga je ob koncu še toplega in dišečega prinesel v dvorano, povezovalec večera pa je z zbranimi le še podelil recept in naštel sestavine za srečo v novem letu. Recept se glasi tako: »Vzemi dvanajst mesecev. Natančno jih očisti vsake grenkobe, skoposti, malenkosti in strahu. Vsak mesec razdeli na trideset oziroma enaintrideset enakih delov. Zadostovati mora za celo leto. Vsak dan posebej vzemi eno tretjino veselja in eno tretjino humorja. Dodaj še: tri zvrhane žlice optimizma, žličko strpnosti, zrnce ironije in ščepec obzirnosti. Vse skupaj prelij z ljubeznijo. Pripravljeno jed okrasi s šopki drobnih pozornosti in postrezi z vedrino. Pa srečno!«

 

Nadja Prosen Verbič, foto: npv
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.2017
Danes ni dogodkov.
18.05.2017 | Kultura
Razstava Zgodbe iz poštne torbe
21.10.2017 | Kultura
Damski orkester

Bodite prvi pri oddaji mnenja.