Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.04.2018

jasno
Danes bo jasno. Pihal bo veter vzhodnih smeri, na Primorskem šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 22 do 27°C.
8°C | 25°C
petek, 20.04.2018
9°C | 26°C
sobota, 21.04.2018
9°C | 27°C
nedelja, 22.04.2018
9°C | 26°C
ponedeljek, 23.04.2018
10°C | 25°C
Opozorila
Četrtek, 19.4.2018 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
25°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske Gasilci in zaščita

25 let priporočanja sv. Florjanu v varstvo


SOSED SOSEDU, GASILCI IN ZAŠČITA

| |
19.05.2016      9:08
A A

25 let priporočanja sv. Florjanu v varstvo


Planina nad Horjulom, 8. maj – Cerkev sv. Andreja na Planini so na povabilo PGD Butajnova Planina že petindvajsetič napolnili gasilci in gasilke iz okoliških društev ter počastili svojega zavetnika sv. Florjana.


Deli:

Pred petindvajsetimi leti so se gasilci v uniformah in s svojimi prapori v procesiji prvič podali do cerkve na Planini ter se priporočili sv. Florjanu v varstvo. To je bil čas tik po osamosvojitvi, ko je bil spomin na preteklost zelo živ in vrednota naroda veliko bolj spoštovana in dragocena. Takrat so končno lahko brez zadrege tudi gasilci, ki so bili v prejšnjem sistemu skrbno nadzorovani, javno in v uniformah prisostvovali obredom v cerkvah in na gasilske domove vrnili freske in kipe sv. Florijana. Med prvimi so se prav člani PGD Butajnova Planina odločili, da svojemu zavezniku izkažejo čast in pripravijo slovesnost v ta namen. Naslednja leta so k Florjanovi maši povabili še druga gasilska društva. Tudi preko sto se jih je nekajkrat zbralo. Na pobudo takratnega župnika Jožeta Mateta so pred leti začeli tudi z blagoslovom gasilskih vozil pred sprevodom. Tukajšnji primer je postal vzor tudi drugim društvom in župnijam, saj so se Florjanove maše dobro prijele po mnogih koncih blizu in daleč.
V vseh teh letih se tradiciji nikoli niso izneverili. Tudi po četrt stoletja se jih je letos na vznožju hribčka, na katerem stoji cerkvica sv. Andreja, zbralo nekaj manj kot sto. Župnik Andrej Sever je najprej blagoslovil gasilska vozila, po tem pa so gasilci v paradnih oblekah in s praporščaki na čelu krenili po hribu navzgor. Po opravljenem bogoslužju je sledil govor člana PGD Butajnova Planina Andreja Slovše, ki je na kratko opisal tradicijo dogodka, se zahvalil sv. Florjanu za varstvo in se spomnil dogodka leta 1991. Na predlog Janeza Ušeničnika so se tistega leta tamkajšnji gasilci procesije prvič udeležili organizirano. "Beseda je dala besedo, ki traja že 25 let in močno upamo da bo še naslednjih 25," je dejal poveljnik. Za pobudo, predvsem pa za njegov pogum, so se Janezu Ušeničniku zbrani zahvalili s simbolnim darilom ter bučnim aplavzom. Uradni del so sklenili z blagoslovom ter ga obeležili s spominsko podobico. Kot je že v navadi, je po maši sledilo druženje ob pijači in prigrizku, za kar gre v imenu organizatorja velika zahvala krajanom Planine, ki vsako leto prijazno poskrbijo za dobro počutje gasilcev in drugih udeležencev, da se radi vračajo.

 

Nadja Prosen Verbič
Foto: Blaž Slovša

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 458
Izšla: 26.03.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
April 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.04.2018 | Kultura
Raziskujmo eterična olja
19.04.2018 | Kultura
Raziskujmo eterična olja

Bodite prvi pri oddaji mnenja.