Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

pretežno oblačno
Ponoči in zjutraj bo na Primorskem in delu Notranjske zmerno do pretežno oblačno, proti vzhodu pa bo vse več jasnine, predvsem v Prekmurju je še možna jutranja megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 13, v zatišnih legah severne Slovenije okoli 4 stopinje C.
8°C | 19°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 14°C
torek, 24.10.2017
4°C | 18°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
19°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Šentjošt dobil novo zgodovinsko knjigo


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
16.03.2013      6:46
A A

Šentjošt dobil novo zgodovinsko knjigo


Šentjošt, 24. februar – V Kulturnem domu Šentjošt je na drugo postno nedeljo potekala proslava ob 150-letnici župnije in izidu knjige Dediščina župnije Šentjošt – ljudje, domačije in znamenitosti avtorja Toneta Koširja ter soavtorjev Alojza Demšarja in Petre Leben - Seljak.


Knjiga Dediščina župnije Šentjošt – ljudje, domačije in znamenitosti
Knjiga Dediščina župnije Šentjošt – ljudje, domačije in znamenitosti
Deli:

Čeprav je župnija Šentjošt 150-letnico ustanovitve praznovala že lanskega oktobra, jo je s slovesno sveto mašo ter predstavitvijo knjige Dediščina župnije Šentjošt – ljudje, domačije in znamenitosti, ki je izšla ob tej priložnosti, posebej počastila šele zadnjo nedeljo meseca svečana, torej ravno v dneh, ko je 263. papež Benedikt XVI. zaključeval papeževanje vesoljni Cerkvi.

 

Župnija Šentjošt je sicer majhno krščansko občestvo znotraj več kot milijardnega občestva vseh katoličanov na svetu, a je bila njena vloga kljub temu zelo pomembna. "Župnija je šotor, ki zbira in sprejema ljudstvo, je prostor tolažbe, kjer vsakdo najde okrepčilo za svoj napor, za svoje duhovne potrebe, in to je župnija Šentjošt posebej v medvojnih in povojnih letih bila. Hkrati pa ima velik pomen tudi v kulturnem, vzgojnem in izobraževalnem smislu," je poslanstvo in vlogo župnije v pridigi opisal ljubljanski nadškof metropolit msgr. dr. Anton Stres, ki je ob somaševanju duhovnikov daroval slovesno sveto mašo. Seveda pa ni mogel mimo trenutnih razmer v Cerkvi in napadov nanjo, ob čemer je zbrane nagovoril z besedami: "Kristjani, ostanite trdni v veri in hkrati živi člani Cerkve, saj ste njen steber." Po slovesni sveti maši, ki jo je spremljalo lepo bogoslužno sodelovanje in uglašeno prepevanje združenih šentjoških pevskih zborov, se je dogajanje preselilo v kulturni dom.

 

S prebranim besedilom iz pisma, s katerim je škof Bartolomej Vidmar 25. oktobra 1862 petinštirideset vikariatov povišal v župnije, med temi je bil tudi vikariat Šentjošt, se je začela prireditev. Takole je bilo zapisano: "V polnomočju, ki mi kot škofu pristaja, zato odrejam, da se vsi župnijski vikariati, ki jim ni mogoče dokazati vikariatske odvisnosti, poslej imenujejo župnije, njihovi duhovni predstojniki pa župniki, in pod tem imenom naj jih vodijo tudi vsi javni spisi." S tem razglasom je nova župnija Šentjošt dobila tudi svojega župnika, ki je skrbel za duhovno oskrbo tod okoli razpršenih župljanov. Z župnijo in župnikom obogatena je bila torej mala vas Šentjošt. Da pa velikost kraja ni nikakršno merilo, je številne zbrane v dvorani prepričal povezovalec Matej Matija Kavčič, ki je dejal: "Šentjošta ne ljubimo zato, ker je velik, pač pa je Šentjošt velik zato, ker ga ljubimo." In dodal: "Svoj kraj lahko ljubiš tudi na tak način, da o njem napišeš knjigo." Novonastala knjiga Dediščina župnije Šentjošt je prav gotovo nastala tudi s tem razlogom, saj je njen avtor Tone Košir v mladosti pogosto zahajal sem, rojen je bil namreč na Dolgih Njivah pri Lučinah. O življenju na Lučinskem ter o Suhem Dolu in Suhodovcih je pred leti že napisal zgodovinski knjigi. V predstavitvi knjige je povedal, da se mu je ideja za zbiranje podatkov o Šentjoštu in tamkajšnjih ljudeh porodila že leta 2004, prav ob izidu knjige o Suhodovcih. Med takrat zbranim je bilo namreč veliko število podatkov iz vikariata oziroma župnije Šentjošt. Tako je nekaj let kasneje zbiranje le še nadaljeval. Pri zbiranju podatkov in raziskovanju domačij na Šentjoškem sta mu pomagala dr. Petra Leben - Seljak in dr. Alojz Demšar, ki sta že pri pisanju Knjige hiš na Žirovskem uporabila posebno metodo proučevanja podatkov, zapisanih v urbarjih in katastrih. Raziskovanje sta le še dopolnila za področje Šentjošta. Njuno delo je védenje o domačijah postavilo daleč nazaj v fevdalne čase. Na 536 straneh lahko bralci najdejo 566 fotografij, od teh 14 posnetih iz letala, ter mnogo zgodovinsko izjemno pomenljivih podatkov.

Avtor se je v govoru dotaknil le nekaterih poglavij knjige, in sicer procesa poimenovanja v današnje ime Šentjošt, nastanka in oblikovanja vasi ter po njegovem mnenju enega od pomembnejših poglavij v knjigi, ki obravnava šentjoške stoletnike. Za te sicer nihče ne more trditi, da so bili toliko stari, saj nikjer niso našli krstnih datumov oziroma drugih formalnih dokumentov o njihovem resničnem dnevu rojstva; njihova starost je bila določena le preko ustnih izročil.

Knjiga je hitro nastajala in dobivala končno podobo, posebno od začetka lanskega leta, ko je bila podana ideja, da se izid knjige združi s praznovanjem jubilejne obletnice nastanka župnije. To je botrovalo temu, da je knjigo založila in izdala župnija Šentjošt, ki se ji je avtor ob tej priložnosti zahvalil. Prav tako se je v zahvali spomnil vseh, ki so mu pri ustvarjanju knjige pomagali, naj si bo z ustnimi izročili ali kako drugače, posebno pozornost pa je namenil soavtorjema. Za njim je spregovorila prva soavtorica knjige dr. Petra Leben - Seljak, ki je predstavila način pridobivanja in iskanja podatkov v različnih urbarjih in katastrih. Omenila je nekaj primerov domačij ter predstavila njihov izvor. Dr. Alojz Demšar, drugi soavtor knjige, pa je predstavil zgodovino šentjoškega ozemlja, ki ga arhivski dokumenti omenjajo že leta 1300.

Knjiga Dediščina župnije Šentjošt – ljudje, domačije in znamenitosti je lahko v ponos kraju in vsem krajanom. Za novo pridobitev so avtorju, soavtorjema ter vsem soustvarjalcem čestitali tudi gosti. Direktor urada za verske skupnosti Silvester Gaberšček se je v svojem nagovoru dotaknil nekaterih ključnih prelomnic v zgodovini šentjoške župnije in izpostavil, da so bili ključni za njen obstoj prav odnosi, ki jih je gojila in vzdrževala. Izrazil je opažanje, da so dobri odnosi med ljudmi tu še vedno prisotni, zato jim je zaželel, naj to obdobje le še traja. Župan Franc Setnikar je zbranim čestital za njihov praznik ter jim zaželel, da bi tudi v prihodnje živeli v sožitju in složnosti, saj dobro okolje, v katerem živijo, prispeva k doseganju zastavljenih ciljev.

Vsebinsko bogat program so s pesmimi, prav tako iz naše dediščine, popestrili člani domačega otroškega pevskega zbora ter Čukova godca – Marjan in Rok Malovrh, ki sta na harmoniko in klarinet zaigrala nekaj pesmi svojih prednikov.

 

Po uradnem delu so bili vsi obiskovalci povabljeni, da si ogledajo še priložnostno razstavo, ki je bila ob 150-letnici župnije postavljena v Možinetovi hiši. Na ogled so bili zanimivi dokumenti, fotografije, stari časopisni članki in nekateri drugi predmeti iz življenja župnije. V neuradnem delu pa so se obiskovalci še nekoliko zadržali v dvorani, poklepetali ter si privoščili košček domačih dobrot in kozarček pijače, lahko pa so tudi prelistali novo knjigo. Mnogi so jo kupili, saj krajanom Šentjošta v mnogih pogledih pomeni veliko zakladnico.

 

Nadja Prosen Verbič

Foto: NPV in GT
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.