Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Danes bo pretežno jasno, v vzhodni Sloveniji občasno zmerno oblačno. Pihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, ki bo ponehal zvečer in v noči na sredo. Najvišje dnevne temperature bodo od 13 do 17, na Primorskem do okoli 19 stopinj C.
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 14°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 19°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 15°C
Opozorila
Torek, 24.10.2017 ob 6h
Severni veter bo zjutraj in deloma dopoldne ponekod pod Karavankami in Kamniškimi Alpami ter v višjih legah v sunkih presegal hitrost 70 km/h.
4°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

V Polhovem Gradcu odprt prvi slovenski ......


KULTURA, TURIZEM

| |
08.12.2015      14:52
A A

V Polhovem Gradcu odprt prvi slovenski taktilni muzej


Polhov Gradec, 19. november – V Polhograjski graščini je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor odprl muzejsko pot Dotakni se in s tem prvi slovenski taktilni muzej, ki je v celoti prilagojen slepim in slabovidnim. Projekt so pripravili člani Katedre za informacijsko in grafično tehnologijo Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani in sodelavci Muzeja pošte in telekomunikacij, ki deluje v okviru Tehniškega muzeja Slovenije.


Deli:

Ob slovesnem odprtju prvega taktilnega muzeja v Sloveniji je vse zbrane v prostoru Polhograjske graščine pozdravila direktorica Muzeja pošte in telekomunikacij Natalija Polenec. Dejala je, da gre za pomembno pridobitev, saj se je z njim Slovenija pridružila slabi deseterici vseh taktilnih muzejev v Evropi. Pohvalila je izjemno sodelovanje med sodelavci Muzeja pošte in telekomunikacij ter člani Katedre za informacijsko in grafično tehnologijo Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, od koder je prišla tudi pobuda za ureditev muzeja, ter se zahvalila vsem za pomoč pri uresničitvi ideje, posebej avtorjem muzejske poti Esteri Cerar, Ajdi Kozjek, Raši Urbas, Urški Stankovič Elesini, Pii Anžel, Aksinji Kermauner, Mateju Pivarju ter predsedniku republike Borutu Pahorju za častno pokroviteljstvo. Sledil je nagovor dr. Andreja Demšarja, predstojnika katedre za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje, ki je snovalcem čestital in jim zaželel še veliko podobnih uspehov ter dodal, da smo sedaj priče muzeju, ki govori o enakovrednosti vseh ljudi. Dr. Tadeja Muck, članica katedre za informacijsko in grafično tehnologijo je opomnila na empatijo in duh sočutja, ki je bil pri ustvarjanju tega projekta prisoten in je potreben še marsikje drugod. Kot predstavnica ustvarjalcev pa je spregovorila Aksinja Kermauner ter predstavila njihovo delo: "Muzejska pot Dotakni se je edinstvena in dostopna vsem, opremljena je z brajico, označena s talnimi oznakami, opremljena s tipnimi zemljevidi in drugimi znaki ter tako zajema prilagoditev celotne stalne zbirke slepim in slabovidnim obiskovalcem, ki s pomočjo tipanja in poslušanja sledijo zgodbi od prvih prenašalcev sporočil v prazgodovini do prenosnih telefonov in sodobnih telekomunikacijskih naprav." Pesmi pevskega zbora Sozvočje, ki deluje v okviru zavoda za slepo in slabovidno mladino, je sledila še zahvala njihovega predstavnika Luja Šproharja.
Ob zvoku poštnega roga je potem kot nekdaj mestni klicar predsednik republike Borut Pahor prešel k uradnemu dejanju in zaklical: "Vsi zbrani, prisluhnite razglasu, muzejska pot Dotakni se je z današnjim dnem svečano odprta!" Nato pa se je po označeni poti in v spremstvu slepe mlade dame Aleksandre Šurla sprehodil skozi muzejske prostore. Predsednik in Aleksandra sta med drugim otipala miljni kamen, povečano repliko prve slovenske znamke Verigar, reliefno podobo slovenskega poštnega reformatorja Lovrenca Koširja, se preizkusila v telefoniranju s pomočjo ročne, avtomatske in digitalne telefonske centrale ter obudila spomin na prve prenosne telefone. Po končanem uradnem delu je sledilo še prijetno druženje ob dobrotah Blagajeve dežele ter čaju grofa Blagaja, kar pa sta župan Franc Setnikar in predsednik Borut Pahor izkoristila tudi za pogovor o turistični ponudbi Polhograjske graščine ter lokalnih projektih, ki v Občino Dobrova - Polhov Gradec privabljajo vse več obiskovalcev.

 

Nadja Prosen Verbič

Foto: npv
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.