Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

oblačno
Popoldne bo v zahodni Sloveniji delno jasno. Drugod bo pretežno oblačno, ponekod v severovzhodni Sloveniji bo občasno še možen rahel dež. Predvsem v Prekmurju in deloma na Štajerskem in Koroškem ter na Gorenjskem vzdolž Karavank in Kamniških Alp bo pihal okrepljen severni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 13, na Primorskem do okoli 17 stopinj C.
7°C | 14°C
torek, 24.10.2017
4°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
petek, 27.10.2017
7°C | 18°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
14°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

S čustvi in ponosom zapolnjena prireditev ......


KULTURA, SOSED SOSEDU

| |
16.01.2016      16:52
A A

S čustvi in ponosom zapolnjena prireditev Pesem miru


Polhov Gradec, 26. december – V polni dvorani kulturnega doma Jakoba Trobca je potekala tradicionalna proslava Pesem miru, ki jo Turistično društvo Briše ob slovenskem državnem prazniku samostojnosti in enotnosti pripravlja vsako leto. Tokrat je bilo posebej slovesno ne le zaradi praznovanja okrogle obletnice plebiscita, pač pa tudi zaradi odlične gostje dr. Rosvite Pesek, ki je z jasno besedo nagovorila zbrane.


Svobodno sonce je poskrbelo za občutek ponosa in domoljubja.
Svobodno sonce je poskrbelo za občutek ponosa in domoljubja.
Deli:

V letu 2015 obeležujemo 25-letnico plebiscitarne odločitve Slovencev za samostojno in neodvisno državo Slovenijo. Prav na štefanovo pred 25 leti so bili namreč razglašeni uradni rezultati plebiscita o samostojnosti Slovenije, ki se ga je udeležilo 93,2 odstotka vseh volilnih upravičencev, od teh pa se je kar 95 odstotka izreklo za to, da bi naša domovina Slovenija postala država. Tega enkratnega, neponovljivega dne v slovenski zgodovini, ko so Slovenci v največji meri pokazali svojo enotnost in se z zaupanjem zazrli v prihodnost, so se spominjali tokrat ob pesmih zborov iz polhograjske doline.

Na nekaj ključnih trenutkov osamosvajanja  slovenske države je v prvem delu opomnila gostja večera - novinarka, televizijska voditeljica, zgodovinarka in raziskovalka ter avtorica nekaj knjig o slovenski osamosvojitvi dr. Rosvita Pesek. Njena beseda je bila jasna in odločna, kakršni sta bili nekoč želja in volja slovenskih osamosvojiteljev. A v drugem delu, ko ji je bilo zastavljeno vprašanje o trenutnih razmerah v slovenski državi in politiki, je postala nekoliko zadržana in je kot novinarka spretno odgovorila: "Politika bi morala biti visoko profesionalen posel, morala bi biti visoko odgovoren posel in takšno profesijo je pač težko ustvarjati z novimi obrazi, ki so brez tovrstnih izkušenj." Z bolj optimističnim odgovorom pa je postregla, ko je spregovorila o slovenskem domoljubju, ki bi sicer v šolskih učbenikih moral imeti pomembnejše mesto in več prostora. "A glavno je, da se v Sloveniji v tem času najde še veliko takšnih domov, kot je vaš, v katerih ponosno pojejo in govorijo vse generacije," je spodbudno dejala govornica. S poslušalci je delila tudi zanimivo zgodbo s prireditve ob razglasitvi neodvisnosti, ko je bila prvič razvita tudi slovenska zastava, ki jo je zadnji trenutek priskrbel eden od slovenskih športnikov in tako kot danes uspešni slovenski športniki poskrbel za čustva in ponos Slovencev.

Zbrane je ob tej priložnosti nagovoril tudi župnik Bogdan Oražem, ki je lepo pozdravil gostjo kot "enciklopedijo slovenske osamosvojitve" in z navzočimi podelil svoje doživljanje trenutkov pred 25 leti. Kako pomembno je, da smo na našo prelepo Slovenijo ponosni ter takšno držo prenašamo na naslednje rodove, je opomnil tudi župan Franc Setnikar, ki mu je bila prav tako dana beseda. Vsem govornikom so se zahvalili za spodbudne in jasne besede, obiskovalcem pa za prisotnost, saj so tako dokazali, da cenijo slovensko besedo in pesem. O slovenskih lepotah pa niso le govorili, temveč tudi peli, in sicer Mešani pevski zbor Turističnega društva Briše, Ženski pevski zbor Danica, Mladinski in otroški pevski zbor Višajčki, vokalna skupina Svetlice, Mešani pevski zbor Gregor Rihar in Jutranji cerkveni mešani zbor. Slednji je poskrbel za čustven in domoljuben zaključek prireditve in skupaj z nastopajočimi ter obiskovalci zapel: "Svobodno sonce naj sije spet, na to deželo in na ves svet ..."

 

Nadja Prosen Verbič

Foto: npv
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.