Logo MojaObčina.si

Dobrova-Polhov Gradec

DANES
32°C
17°C
JUTRI
32°C
18°C
6241

Obrazi ljubezni – obrazi ženske čuječnosti

Značilnost kakovostne poezije je, da v sebi prenaša univerzalna sporočila, a kljub temu uspe pri vsakem posamezniku vzbuditi edinstvena občutja. V knjižnici Polhograjske graščine, ki je z minimalistično, a pomenljivo dekoracijo pričarala občutek domačnosti in sproščenosti, se je v četrtek, 27. februarja 2020, pokazalo prav to. Društvo Lep je dan je poskrbelo za organizacijo enega redkih dogodkov v občini posvečenih literaturi, in sicer za predstavitev trenutno najaktualnejše pesniške zbirke v naših krajih. Katja Premrl, ki nam je bolj znana še iz šolskih dni kot učiteljica naravoslovja, kemije in biologije na OŠ Polhov Gradec, je lani poslala v svet svoj pesniški prvenec naslovljen Obrazi ljubezni. Da opomni, kaj je ljubezen. Kaj so njeni številni, nešteti obrazi. V intimnem okolju stare knjižnice smo tako ob glasbeni spremljavi kitare prisluhnili predstaviti njene pesniške zbirke, navdihom in izbranim pesmim. Pesmi, ki svojo snov jemljejo večinoma iz narave, za katero Katja Premrl priznava, da je nepogrešljiv del njenega življenja ter najgloblji vir spoznanj, govorijo predvsem o ljubezni, ki ni le čustvo med dvema partnerjema. Je tudi odnos do življenja. Sprejemanje modrosti narave. Ljubezen v Obrazih ljubezni pomeni tudi ustaviti se v svetu, ki drvi, in biti iskren do sebe in drugih. »Pobarvaj me z zemljo, tisto rdečo, / poriši me z ogljem, golo, čutečo« je začetni poziv lirskega subjekta v pesmi Naredi to zame, ki je ena izmed pesmi z omenjeno naravno tematiko, ki se ji v zbirki pridružujejo tudi  tema materinstva, ljubezni, družbenih pričakovanj v odnosu do individualnosti in življenjskega kroga sprememb. V sodelovanju z ilustratorko Anjo Berložnik, ki je 124 stranem knjige dodala vizualno podobo, je tako nastala pesniška zbirka, ki s preprostim jezikom, oblikovanim v svobodni verz, prenaša močne podobe narave na eni strani ter osebnoizpovedne na drugi. Katja Premrl se v vlogi pesnice, ki svoje bit tesno tke z naravno, znajde odlično. V pričakovanju nove zbirke, za katero avtorica že zbira ideje, velja ponovno poudariti uspeh te za mnoge povsem nepričakovane pesniške zbirke – Obrazi ljubezni so namreč že doživeli svoj prvi ponatis. Kako lepo je najti svoje misli, ubesedene v poeziji nekoga drugega …

Lucija Rus

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi