Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 18.02.2018

oblačno
Danes bo oblačno, čez dan bodo padavine od severa postopno oslabele in večinoma ponehale. Na Primorskem bo deževalo, drugod večinoma snežilo. Zapihal bo severovzhodni veter, na Primorskem zmerna burja. Najvišje temperature bodo od 0 do 4, na Primorskem okoli 8 °C.
2°C | 4°C
ponedeljek, 19.02.2018
0°C | 3°C
torek, 20.02.2018
-3°C | 2°C
sreda, 21.02.2018
-1°C | 4°C
četrtek, 22.02.2018
-1°C | 1°C
Opozorila
Nedelja, 18.2.2018 ob 8h
Od nedelje sredi dneva do ponedeljka dopoldne bodo na Primorskem na izpostavljenih mestih najmočnejši sunki burje okoli 100 km/h.
2°C
4°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

O kralju Petru na Triglavu


KULTURA

| |
12.02.2018      11:29
A A

O kralju Petru na Triglavu


Leta 1939 je Triglav, najvišji vrh tedanje Kraljevine Jugoslavije, obiskal njen kralj Peter II. Karađorđević. Fotografije, nastale ob njegovem vzponu in dosegu vrha, so poskrbele, da so se združili zbiralec ter ljudski ustvarjalec Nani Poljanec, publicist Dušan Babac ter raziskovalca dr. Peter Mikša in dr. Borut Batagelj ter ustvarili knjigo in razstavo z naslovom Kralj Peter II. v slovenskih Alpah.


Deli:

Pri projektu Kralj Peter v slovenskih Alpah sta poleg Poljanca, Mikše, Babaca in Batagelja sodelovala še prof. dr. Božidar Jezernik in dr. Sara Špelec. Razstava s knjigo je že navdušila Rogaško Slatino, prav tako srbska različica razstave na Belem dvoru v Beogradu, kjer se je odprtja udeležilo več kot 250 obiskovalcev, kar sedem ambasadorjev in sam Nj. K. V. prestolonaslednik Aleksandar II. Karađorđević. Zdaj nadaljuje pot v Celje, Slovenski planinski muzej v Mojstrani, Ljubljano itd., srbska različica razstave (v cirilici) pa na Oplenac, v Sremsko Mitrovico, Vrnjačko Banjo, Novi Sad itd.

Avtorji poudarjajo, da je bil obisk kralja Petra v slovenskih gorah velik simbol: »Peter je bil kralj, Triglav pa najvišja gora njegove kraljevine. To je bil velik dogodek v tistem času. Ta tema je zdaj prvič resneje obdelana. Pa vendar gre za preproste stvari. Kakšen je bil, kako so se imeli, začutiš utrip časa. Sicer pa so bila to, po njihovi oceni, tudi sam kralj Peter to opisuje v svoji biografiji, njegova najlepša leta.« Vzpon na Triglav je bil višek njegovih planinskih podvigov, kralj Peter II. je namreč drugo polovico julija in prvo avgusta leta 1939 skoraj v celoti preživel v slovenskih Alpah, kjer je v družbi svojih prijateljev in sošolcev prehodil velik del Julijskih Alp, obiskal pa je tudi vrhove Kamniško-Savinjskih Alp (kjer se je povzel tudi na Grintovec) in Karavank. Prav ti poletni meseci s tovariši leta 1939 predstavljajo višek v enem najbolj srečnih let življenja mladega kralja. Kralj je bil s svojim izletom na Triglav izredno zadovoljen in kar ni mogel prehvaliti, kako lep je slovenski gorski svet, nad katerim kraljuje ta gora. V svojem poslovilnem govoru se je toplo zahvalil Slovenskemu planinskemu društvu in mu izrekel priznanje, pri čemer je poudaril, da so napravile planine nanj nepozaben in najlepši vtis. Kralj je vse pohode opravil s kapo, na kateri je nosil značko Slovenskega planinskega društva.

Tudi v naših krajih, natančneje v Polhograjski graščini v Polhovem Gradcu je društvo Lep je dan že drugo leto sodelovalo pri mednarodni pobudi Brati gore in na mednarodni dan gora 9. decembra lani organiziralo predstavitev zgoraj omenjenega projekta. Dr. Peter Mikša, sicer domačin iz Babne Gore, soavtor zgoraj opisane razstave in knjige nam je pripovedoval o obiskih »kronanih glav« v slovenskih gorah in lepo predstavil obisk jugoslovanskega kralja Petra II. na Triglavu. (bm)
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!