Logo MojaObčina.si
DANES
14°C
6°C
JUTRI
15°C
8°C
Oceni objavo

Nov rod polhograjskih klekljaric

Klekljarice polhograjskega klekljarskega društva se od lanske jeseni (2023) veselimo novega rodu klekljaric. V osnovni šoli Polhov Gradec je namreč začel delovati klekljarski krožek, ki ga obiskuje dvanajst učenk in dva učenca. Ja, prav ste prebrali, tudi dva fantiča vztrajno klekljata v družbi deklet. To jima daje še posebno častno vlogo. Mlade klekljarice so različnih starosti, od učenk prvega do sedmega razreda. Klekljanje poučuje Majda Grbec Plestenjak, mojstrica klekljanja, pomaga pa ji podpredsednica Klekljarskega društva Polhov Gradec Tatjana Trontelj. Znanje učečih je različno; da bi bila vsa tekoča vprašanja med uro klekljanja čim hitreje rešena, bi rabili vsaj še dve učiteljici. Zatakne se kvačka, ki se noče prebiti skozi zanko, pravilno je treba prijeti klekelj, da se nit podaljša, klekljanje okoli »ovinka« je pa že prava klekljarska umetnost, saj zahteva popolnejše znanje. Vse to čaka na pomoč obeh učiteljic, katerima potrpežljivosti ne manjka. A obe učiteljici sta nad nadobudnimi klekljaricami in nad obema klekljarjema navdušeni. Pravijo, da so zavzeti, natančni in da radi klekljajo. To se je opazilo tudi na priložnostnem obisku, ki je bil namenoma izbran prav dan pred kulturnim praznikom. Tudi klekljanje je namreč odraz slovenske kulture. Dekleta so bila zavzeto sklonjena nad punklji, kot po domače imenujejo klekljarske blazine, sem pa tja je na obrazu zaigral nasmeh, drugače pa se je kazal zelo resen odnos do dela. Eden od fantičev in še ena deklica sta pa tokrat manjkala. Klekljaricam se je pridružila tudi delavka v šoli, ki bi rada izpopolnila svoje znanje.  

Polhograjske klekljarice smo hvaležne ravnateljici polhograjske osnovne šole Ilinki Kucler, da je pripomogla k organizaciji krožka. Prav tako pa moramo biti hvaležne tudi obema učiteljicama, ki vsak teden bedita nad mladimi učenkami in učencema. Zavedamo se, da se bo tako, samo tako, nadaljevala tradicija klekljanja na Polhograjskem. Mladi so zagotovilo utrjevanja umetnosti bele niti sedaj in v prihodnje.

Za Klekljarsko društvo Polhov Gradec
Milka Bokal

 


 

 

Oglejte si tudi