Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Kresovanje pod Veternikom


KULTURA, SOSED SOSEDU

| |
17.05.2016      5:27
A A

Kresovanje pod Veternikom


Babna Gora, 30. april – Na predvečer praznika dela je zagorelo tudi na Babni Gori. Domačini so se zbrali pri kozolcu, kjer so pri pečenju hrenovk sprva uživali otroci, kasneje pa so se ob velikem kresu lahko pogreli odrasli.


Deli:

Kresovanje, ki ima po izjavah slovenskega etnologa Janeza Bogataja v Sloveniji tudi sicer izjemno kulturno dediščino, je danes v veliki meri namenjeno druženju. Tudi pod vaškim kozolcem na Babni Gori, kjer je kresovanje potekalo drugo leto zapored, so se domačini zbrali z istim namenom. "Naše kresovanje je v prvi vrsti namenjeno druženju vaščanov Babne Gore in sosednjih vasi. Da se srečamo, poklepetamo, kaj spijemo in pojemo. Da gremo ven iz zapečkarskih kotičkov," pravi Miha Jarc, pobudnik in tudi sicer v tej akciji najbolj zaslužni član Turističnega društva Veternik, ki je dogodek organiziralo. In tako bo najverjetneje tudi ostalo, saj je družabni dogodek med vaščani dobro sprejet. Preko petdeset odraslih in otrok se je tistega popoldneva zbralo, med njimi je bil tudi župan Franc Setnikar. Ker so bile temperature še aprilske, se je večina grela s toplim čajem ali čim drugim. Poskrbljeno je bilo tudi za hrano. Za najmlajše je bila ta še posebej okusna in dobra, saj so hrenovke po taborniško spekli kar sami. Odrasli pa so se pustili razvajati kuharskemu mojstru Mihi, ki jim je pripravil odlično obaro z žganci. Tik preden se je spustil mrak, pa je v bližini zagorel kres in dodatno ogrel zbrane. Kurjenje kresa na predvečer praznika dela ima sicer drugačne korenine, a ostanimo raje pri prvotnem pomenu. Ta pravi, da naj bi s pomladnimi ognji soncu pomagali, da bi se čim prej ogrelo in zasijalo s polno močjo. Tega si letos res močno želimo.

Nadja Prosen Verbič

Foto: npv
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.