Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 23.02.2018

oblačno
Danes bo oblačno. Občasno bo snežilo, ob morju in na Goriškem večinoma rahlo deževalo. Pihal bo severovzhodnik, na Primorskem zmerna do močna burja. Veter bo gradil snežne zamete. Najvišje dnevne temperature bodo okoli 0, na Goriškem in ob morju okoli 6 °C.
-1°C | 2°C
sobota, 24.02.2018
0°C | 0°C
nedelja, 25.02.2018
-5°C | -4°C
ponedeljek, 26.02.2018
-10°C | -5°C
torek, 27.02.2018
-7°C | -4°C
Opozorila
Petek, 23.2.2018 ob 6h
Najmočnejši sunki burje na Primorskem bodo ponekod presegali hitrost 100 km na uro.
-1°C
2°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Bog daj topline ...


KULTURA, DRUŠTVA

| |
03.12.2013      11:58
A A

Bog daj topline ...MePZ KUD Dolomiti Dobrova – zborovodja Borut Dolinar
MePZ KUD Dolomiti Dobrova – zborovodja Borut Dolinar
Deli:

je bil pozdrav pevcev MePZ KUD Dolomiti Dobrova varovancem Doma Marije in Marte v Logatcu, kjer so nastopili v torek, 26. novembra. Koncertni program je obsegal slovenske pesmi iz različnih obdobij z namenom, da poslušalce vodi od spomina do spomina. In gotovo se del njih veže na Avsenikove pesmi, s katerimi so pevci začeli koncert. Pesmi Lepe ste ve, Karavanke, Pri Joževcu in Slovenija, od kod lepote tvoje so ogrele tudi pevce in dale iztočnico povezovalcu, da je skupaj s poslušalci obudil spomin na uspehe in najbolj znane skladbe Ansambla bratov Avsenik. Program so nadaljevali s popevkami skladateljev Jureta Robežnika in Mojmirja Sepeta, vmes pa s povezovalcem predstavljali svoj kraj ter dva sokrajana, na katera so posebej ponosni: na skladatelja Emila Adamiča in prvega slovenskega kardinala, Alojzija Ambrožiča. Koncert so zaključili s slovenskimi ljudskimi pesmimi in s predstavitvijo svojega vsakoletnega božičnega koncerta na šentjanževo (27. december), ki ga imajo v farni cerkvi Marije v Leščevju na Dobrovi. Ob tem so obudili spomin na poimenovanja dni po božiču. Na štefanovo, ko sveti Štefan blagoslavlja sol in vodo, na šentjaževo, ko sveti Janez blagoslavlja vino, in na 28. december, ki ga ljudsko imenujemo ???? (SMS-odgovor pošljite na 041 650 871 in sodelovali boste v žrebanju za 10 zgoščenk božičnih pesmi z naslovom Oj, dete je rojeno).
In kaj so poslušalci še izvedeli? Da so na Gorenjskem na šentjanževo hlapci in dekle zamenjevali službe, pred tem pa so se ustavili v vaški gostilni in svoj odhod od starega gospodarja ''zalili'' s kozarcem šentjanževca ter se zavrteli v veselem plesu.

Šentjanževca zdaj nalij nam, točaj,
nato se podamo pa vsak na svoj kraj.

 

Matjaž Dolinar

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI KULTURNO UMETNIŠKO DRUŠTVO DOLOMITI DOBROVA? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!