Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

jasno
Popoldne bo na zahodu zmerno, ponekod občasno pretežno oblačno. Drugod bo precej jasno. Ponekod bo pihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 24 stopinj C.
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
22°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Šolanje za Človeka, ne le službo!


GOSPODARSTVO

| |
26.11.2014      11:04
A A

Šolanje za Človeka, ne le službo!


Čas odločitve o nadaljevanju šolanja in izbire poklicne poti se za učence 9. razreda nepreklicno bliža … Le enkrat se izbere in obiskuje srednja šola in to je odločitev, ki določi približno poklicno usmeritev našemu otroku; ta pri tem prestopi stopnico odraščanja, tudi spremeni kraj šolanja in okolje, obenem pridobi novo širino, novo družbo … v upanju na službo. Pa je služba res edini cilj šolanja? Ali se lahko sami postavimo v vlogo šefa in delavca?


Deli:

Roditeljski sestanek za devetošolce na OŠ Polhov Gradec je sredi novembra vodila Albina Jerman Slabe in vsem staršem tridesetih otrok obeh oddelkov zelo skrbno podala informacije o korakih, ki jih nudi šola za kar najbolj smotrno izbiro poklica. V dobri uri se je vzdušje razreda pomaknilo od srednjega do manjšega pesimizma, kajti znana podjetja in tovarne v Sloveniji cepajo kot muhe … Ne mislim pogrevati aktualne politično-gospodarske situacije, ampak bi rad poudaril nekaj lastnih izkušenj z zelo nenavadne poklicne poti, ki me gradi, in ne utruja, ki me vodi v življenju in mi je rdeča nit. Pojma nimam, koliko mi manjka do penzije … Kako to, mar delo ni nujno zlo?

 

Delo je rast in razvoj!

Dela nikakor ne dojemam kot nekaj obveznega in težkega, sploh ne, delo je zame vrednota, ki me ustvarja, ki me drži nad poplavo negativizma in depresije. In seveda nudi meni in tudi moji okolici določeno blagostanje. Tudi materialno. Vedno raje delam zato, da preokrenem depresijo na pozitivo. A sprva sem moral opraviti ta proces pri sebi, prav z delom in s fokusiranjem na cilje v prihodnosti, ki sem si jih določil, si prizadeval zanje in se trudil. Po le osmih mesecih redne službe sem dal v kolektivu tovarne na Viču odpoved in sprejel novo odločitev – ustvarjam, torej sem! Kajti edini način, da se dvigneš nad poplavo malodušja in negativizma naše družbe, ki je značilen za sončno, in ne senčno stran Alp (sem preveril tudi to), je, da se trudiš zavestno početi pozitivne stvari. Sprva je res mučno, a nato ti preide v navado, v kri, in delo postane nekakšna osvobajajoča aktivnost, za katero ne potrebuješ ne šefa ne slabih ocen! In delo je lahko učenje, lahko je tek in rekreacija, karkoli pozitivnega.

 

Matematika moralno očisti človeka

Izšolan strojni tehnik, peta stopnja, sem po premoru nadaljeval šolanje na strojni fakulteti, kjer pa sem izbral težji visokošolski program sedme stopnje. Ni mi šlo, naravoslovci so imeli manj težav zaradi veliko boljše podlage iz fizike in matematike, ki sta veliko bolj odločilni kakor poznavanje tehničnega risanja in strojnih elementov. Prvo uro spoznavanja predmeta sem vprašal profesorja, kako lahko matematika koristi človeku. Večina študentov se je zasmejala, on ne, saj me je pogledal in videl, da mislim resno. Njegov odgovor – moralno očisti človeka – sem dojel po celoletnem učenju matematike, ki je bila zelo zahtevna in hkrati glavni filter za prestop v višji letnik. Znebil sem se večine kompleksov in predsodkov, ki so me do tedaj ovirali. V mojih možganih je poniknilo malodušje, začel sem se ukvarjati s tekom, saj mi je pomagal pri boljšem pomnjenju snovi, in tek mi je stekel tako dobro, da sem brez enega ustavljanja pretekel tudi mali maraton dolžine 21 km! Telo in duša sta namreč povezana; moje trdo delo na umu, na matematiki, je začelo odpirati celoten organizem, in danes sem vsekakor hvaležen profesorju matematike za vse muke in težave, ki sem jih prestal za izpit, čeprav ga sploh nisem opravil!

 

Lastna poklicna pot in pot šolanja

Pri 21 letih sem se osamosvojil in odselil v najemniško stanovanje; zaradi čistega preživetja sem si bil pri 21 letih primoran poiskati službo. S prvimi prihodki sem opremil razsuto stanovanje, po osmih mesecih redne službe za nedoločen čas pa sem podal pisno odpoved, saj mi ni nudila razvoja in izziva, pa še tretjina plače je bila v bonih za Veletekstil ... Prek zavoda za zaposlovanje sem opravil tečaj uporabe računalniškega programa Autocad ter tečaj za voditelja študijskih krožkov, za mentorja. Iz tega je pozneje, v praktičnem delu, nastalo kolesarsko društvo, katerega predsednik sem še danes, za seboj pa ima veliko opravljenih projektov – Ljubljana ne bi imela toliko kolesarskih stez brez naših odmevnih akcij (www.kololjub.si). V času brez uradne zaposlitve sem napisal prvi dve knjigi, od katerih je bil kolesarski vodnik prava (razprodana) uspešnica, nakar sem zavestno stopil v kariero novinarja in ustanovil športno revijo Trim. Po nekaj letih sem jo dobro prodal in še vedno izhaja kot revija Sokol, pri kateri sem bil prvo leto tudi urednik, fotograf in novinar. Medtem sem se registriral kot samostojni podjetnik in za to opravil potrebne izpite na Obrtni zbornici za grafično oblikovanje in pripravo na tisk. Pozneje sem vsej tehniški izobrazbi dodal še pravno, saj sem leta 2004 pridobil licenco za promet nepremičnin na podlagi nekaj let prakse in dveh mesecev intenzivnega učenja. Pisnemu izpitu je sledil še ustni, kjer pa je petčlanska komisija spraševala samo tisto, kar mi v pisnem testu ni šlo, in tako ustnega zagovora nisem opravil, zato ponovno šolanje in izpit! Ampak tudi tak spodrsljaj ima svoj smisel, saj sem vso snov predelal dvakrat in tako osvojil več pravnega znanja kot sicer!

 

Učenje kot pomlajevanje še danes

Današnje profesionalno delo mojega s. p. se prepleta na več področjih: nepremičninsko posredovanje, novinarstvo, fotografija, grafično oblikovanje, gradbeništvo, varjenje in načrtovanje jeklenih konstrukcij … Pa saj nisi resen, mi pravijo. Raznolikost vsakodnevnega dela daje mojemu življenju pestrost in me motivira, ne naveličam se dela in samega sebe. Trenutno se učim dela z novimi grafičnimi programi za računalnik, ki so hkrati v slovenščini in celo brezplačni (Gimp, Inkscape, Scribus ipd.).  

 

Sebastjan Vehar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.