Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo na zahodu zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko rosi. Drugod bo dokaj sončno z nekaj zmerne oblačnosti. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 22 stopinj C.
8°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 13°C
torek, 24.10.2017
4°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
7°C | 13°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
18°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Napredna tehnologija na robu občine


GOSPODARSTVO

| |
27.01.2015      8:52
A A

Napredna tehnologija na robu občine


Že petnajst let se Srečko Celarec na Butajnovi trudi kot tesar in mizar. Izhaja iz dobro povezane in spretne družine, ki kljub odmaknjenosti in ostrejšim zimam ni zapustila rodne grude: njegov brat Zdravko je registrirani gozdar, z mehanizacijo oborožen do zob, brat Toni pa mesar z edino mesnico daleč naokrog, ki ga poznamo zaradi reje nojev in je bil že predstavljen v prejšnji številki časopisa …


Deli:

A tokratna predstavitev gre na račun nove in zelo ekološke proizvodne linije, ki je nekaj novega v tem delu Slovenije – vakuumsko globinsko impregniranje  lesa je namreč velik napredek in lesu močno podaljšuje trajnost. Tega res ni malo, a pozor, ves smrekov les, tudi tistega manjšega premera, je Srečko Celarec pripravljen odkupiti za izdelavo okroglic. Žled je njegovo dejavnost preusmeril od tesarstva in izdelave kozolcev k predelavi smrekovine z globinskim vakuumskim barvanjem, pri čemer ustvarja polizdelke, primerne za dolgotrajno zunanjo uporabo za potrebe ograj, otroških igral, lovskih prež, sadovnjakov in vinogradov, ovir za konje … Večino razvoja in dela na naprednih strojih je prejšnje leto opravil sam; kot pravi, je bil žled zanj izziv, in ne problem.

 

Komora za vakuumsko globinsko impregniranje

V proizvodnji okroglih profilov – okroglic se lesena debla najprej »ošilijo« na posebni stružnici, kjer se noži vrtijo okoli debla in ga stružijo na izbrani premer. Njihov stroj omogoča izdelavo okroglic od premera 3 do 35 cm. Nato je na vrsti zlaganje lesa na palete s posebnimi plastičnimi distančniki, da se les dobro posuši, in ko je suh, je pripravljen za globinsko impregnacijo, zaščito pred gnitjem, glivami in škodljivci. Les se po tirnicah zapelje v visokotlačno jekleno komoro, ki sprejme največ 4 kubične metre obdelanega lesa poljubnih premerov in dimenzij. Največja dolžina lesa je 4,1 metra. Komora se nato nepredušno zapre in električna črpalka izsesa zrak ter tako ustvari podtlak 0,8 bara, ki odpira lesne celice. Po eni uri se podtlak sprosti in začne se črpanje impregnacijske tekočine iz spodnjega betonskega bazena do vrha komore, nakar se s tretjo in glavno visokotlačno črpalko ustvari pritisk do deset barov, ki se ohranja približno pet ur, v tem času pa kubik lesa (prostornina 1000 litrov) posrka vase od 280 do 350 litrov impregnacijske tekočine, pač odvisno od debeline in gostote lesa. Ravno nadtlak povzroči veliko vpojnost lesa in s tem veliko globljo ter dolgotrajnejšo zaščito pred atmosferskimi vplivi. Smrekov les tako na prostem zdrži nekajkrat dlje, tudi 25 let brez dodatne zaščite. Uporabljajo le Silvanolin impregnacijo, ki jo proizvajajo v Ljubljani in ima vse potrebne certifikate slovenskih in evropskih inštitucij. Je tudi edini proizvod za zaščito lesa s tako širokim spektrom delovanja in hkrati okolju prijazen,  zato je tudi patentno zaščiten v EU, ZDA, Rusiji in Avstraliji. Silvanolin se posuši in veže v les v 48 urah, naknadno ni več vodotopen in izperljiv. Kontrola kvalitete zaščite impregniranih lesnih elementov je stalna in se izvaja na Biotehniški fakulteti.

Globinsko impregnirani les spoznamo po slamnato zelenem odtenku barve, ki se z leti na prostem spremeni v srebrno sivo. Zelenkasta barva kaže na prisotnost bakra, ki se uporablja proti zajedavcem tudi pri škropljenju trte.

V primeru zaščite lesa s premazovanjem, s čopičem, ga zaščitiš le povrhu, pa še to ne povsem, pore se zaprejo in lahko zgnije od znotraj navzven. Pri globinski impregnaciji lesa pa omenjeni Silvanolin prodre nekajkrat globlje v les z vseh strani in s tem lesu nekajkrat podaljšamo uporabnost in življenjsko dobo.  

V Avstriji in severni Evropi je veliko več globinsko impregniranega lesa, kot smo ga vajeni pri nas, saj je ta postopek morda na začetku res dražji, a je skozi podaljšano življenjsko dobo lesa in odsotnosti naknadnega barvanja vseeno dosti cenejš in tudi bolj ekološk od klasičnega premazovanja.

Celarčevi so zdaj pred novimi izzivi, kajti povpraševanja po njihovih lesenih polizdelkih z dodano vrednostjo je veliko, čeprav oglašujejo le na portalu Bolha.com in bodo lastno spletno stran dobili šele februarja. A širjenje proizvodnje zajema tudi novo zaposlovanje, kar pa v teh časih ni preprosto, in držim pesti, da jim bo uspelo.

Več informacij: CELAREC & CO., D.N.O., Butajnova 39, 1354 Horjul, tel. 031 239 088.

 

Sebastjan Vehar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobrova-Polhov Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.10.2017 | Kultura
Damski orkester

Bodite prvi pri oddaji mnenja.