Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 21.08.2018

pretežno jasno
Zvečer se bo povsod razjasnilo, ponoči bo precej jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 18, ob morju okoli 20 °C.
16°C | 32°C
sreda, 22.08.2018
15°C | 31°C
četrtek, 23.08.2018
15°C | 32°C
petek, 24.08.2018
15°C | 29°C
Opozorila
Ponedeljek, 20.8.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
32°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

e-novice Mreže za podeželje, 19. januar 2017...


OBVESTILA

| |
20.01.2017      9:30
A A

e-novice Mreže za podeželje, 19. januar 2017Deli:

 Za boljšo stabilnost in kakovost kmetijske proizvodnje razpisanih 7 mio EUR za naložbe v namakalne sisteme (podukrep 4.3)

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v Uradnem listu (UL RS, št. 2/2017 z dne 13. 1. 2017) objavilo 1. javni razpis za naložbe v namakalne sisteme, s katerim bo razpisalo 7 milijonov evrov nepovratnih sredstev. MKGP s tem razpisom krepi aktivnosti na področju zagotavljanja stabilnosti in kakovosti v kmetijski proizvodnji in večji konkurenčnosti kmetijskega sektorja. Hkrati so vlaganja v namakalne sisteme ključna za povečanje samooskrbe v RS ter so eden od pomembnih načinov za blaženje in učinkovitejše prilagajanje kmetijstva na podnebne spremembe.

Biotska raznovrstnost s kmetijstvom in za kmetijstvo

Na Nacionalnem inštitutu za biologijo (NIB) je 13. 1. 2017 potekal strokovni posvet na temo biotske raznovrstnosti in kmetijstva. Glavni namen posveta je bil snovalcem kmetijskih in okoljskih politik predstaviti stanje biotske raznovrstnosti v Sloveniji in jim na osnovi najnovejših raziskav, ki jih izvajajo tudi na NIB-u, podati nekatere predloge za bolj učinkovito ohranjanje narave.  

Za sofinanciranje kampanj za promocijo evropskih kmetijskih proizvodov namenjeno skoraj 130 milijonov evrov

Evropska komisija je 12. 1. objavila poziv za zbiranje predlogov za sofinanciranje kampanj za promocijo evropskih kmetijskih proizvodov v višini 128,5 milijona evrov. Vlada RS je v začetku januarja izdala tudi nacionalno Uredbo o izvajanju uredb (EU) o ukrepu informiranja in promocije kmetijskih proizvodov.

"Z ukrepom odprave zaraščanja kmetijskih zemljišč dajemo možnost za vzpostavitev aktivne kmetijske dejavnosti"

Kmetijska zemljišča so naravna dobrina, pomembna za pridelavo hrane, varovanje okolja, ohranjanje kulturne krajine in poseljenosti podeželja ter opravljanje ekoloških funkcij. MKGP ugotavlja, da se obseg kmetijskih zemljišč zaradi intenzivne pozidave in zaraščanja vztrajno zmanjšuje. Zmanjšuje pa se tudi rodovitnost tal, kar je posledica erozije, zmanjšanja organske snovi v tleh, zaslanjanja tal in podnebnih sprememb. Ker pa prebivalstvo narašča, naraščajo tudi potrebe po hrani, kar pomeni, da potrebujemo več kmetijskih zemljišč in boljša, bolj produktivna tla. Nenazadnje je MKGP med prednostne programske usmeritve v Resoluciji o strateških usmeritvah razvoja slovenskega kmetijstva in živilstva do leta 2020 med drugim zapisalo tudi preprečevanje zaraščanja kmetijskih zemljišč. In prav zato je MKGP pripravilo Uredbo o izvajanju ukrepa odpravljanje zaraščanja na kmetijskih zemljiščih, ki je eden ključnih dokumentov za vzpostavitev nove kmetijske dejavnosti.

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je pričelo z javnimi posveti "Sobivanje ljudi in divjadi v lovsko upravljalskih območjih"

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je ta teden v prostorih Lovske zveze Maribor organiziralo prvi javni posvet »Sobivanje ljudi in živali v lovsko upravljavskih območjih«. 

Kljub močnim argumentom Slovenije komisija nadaljuje s postopkom za podelitev izjeme hrvaški

Evropska komisija 16. 1. 2017 na Posebnem odboru za kmetijstvo ni podala pisnega mnenja, kot smo pričakovali po sestanku med ministrom Židanom in komisarjem Hoganom prejšnji četrtek. V ustno izraženem pravnem mnenju tudi ni podala novih argumentov za sprejem delegiranega akta za podelitev izjeme Hrvaški pri uporabi imena Teran. Kljub temu, da Slovenija temu ostro nasprotuje in dokazuje, da bi Komisija s tem prekoračila svoja pooblastila in ustvarila nevaren presedan za druge veljavne zaščite, Komisija nadaljuje s postopkom, saj je pozno popoldan objavila dnevni red za odbor ekspertov za vino naslednji torek, na katerem bo tudi delegiran akt, ki obravnava listo izjem.

Krona Vinske kraljice za 2017 Maji Žibert

Od jubilejne, 20. krone se je z nagovorom poslovila Sara Stadler, 20. Vinska kraljica Slovenije za leto 2016. KRONA VINSKE KRALJICE ZA 2017 MAJI ŽIBERT.

Izobraževanja KGZS

Na kmetijsko gozdarskih zavodih pri Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, na območju celotne Slovenije, so že začeli z obsežnimi izobraževanji za poklicno usposobljenost, za posamezne kmetijske panoge in tudi za predelave na tradicionalen način. Izobraževanja nudijo celostno pridobitev znanj s posameznega področja in služijo kot zelo dobra referenca pri pridobitvi Nacionalne poklicne kvalifikacije (NPK).

Investiranje v osnovno kmetijsko in gozdarsko dejavnost

Kmetje, ki so v preteklem letu investirali v kmetijsko mehanizacijo, opremo, trajne nasade ali osnovno čredo, imajo pravico do uveljavljanja investicijske olajšave v višini 40 % vlaganj.  Če bo obrazec vloge vložen do 5. februarja, bo o olajšavi odločeno že v informativnem izračunu dohodnine za leto 2016, ki ga bo finančna uprava poslala najpozneje do 15. junija 2017. Kdor se z informativnim izračunom ne bo strinjal, bo lahko podal ugovor in z njim uveljavljal tudi investicijsko olajšavo.

Predložitev obračuna pavšalnega nadomestila DDV

Kmetje, ki so upravičenci do pavšalnega nadomestila DDV, so do 31. januarja dolžni sestaviti obračun pavšalnega nadomestila za preteklo leto oziroma za obdobje veljavnosti dovoljenja v preteklem letu. Že peto leto zapovrstjo je obračun možno predložiti davčnemu organu izključno v elektronski obliki prek sistema eDavki na obrazcu DDV-OPN.

Povrnitev trošarine za leto 2016 za fizične osebe

Minulo leto 2016 je pri povrnitvi trošarine za goriva, ki se uporabljajo za pogon kmetijske in gozdarske mehanizacije praktično običajno, čeprav je s 1. 8. 2016 začel veljati nov Zakon o trošarinah. Ta določa daljši rok za vlaganje zahtevkov za fizične osebe in sicer do 30.6. tekočega leta za preteklo leto in možnost elektronskega vlaganja zahtevkov. Slednja možnost je še v pripravi in po neuradnih informacijah z Generalnega finančnega urada letos še ne bo na voljo. Prav tako ni na voljo nobena informacija, da bi bila povečana normativna poraba goriva za povečan posek iglavcev zaradi prerazmnožitve podlubnikov.

Reprogramiranje posojil za prirejo mleka

Slovenski regionalno razvojni sklad  je v Uradnem listu 2/2017 objavil spremembe Javnega razpisa za reprogramiranje investicijskih posojil v prirejo mleka – AR 2016, objavljenega v Uradnem listu RS, št. 67/16 in 68/16.

Mladi prevzemnik s kmetije Kolenko v posel s krompirjem investira 200 tisoč evrov

»Letos bomo investirali v novo linijo za lupljenje krompirja, urejanje infrastrukture in gradnjo lope za shranjevanje kmetijskih strojev,« pravi Matej Kolenko, mladi prevzemnik iz Črenšovcev. Zaenkrat še za hobi dela vodko iz krompirja.

Nova izdaja EU Rural Review na temo zelene ekonomije

Issue 23 explores some of the ways in which social and environmental sustainability can contribute to economic growth in Europe’s rural areas. It examines how the Rural Development Programmes can support aspects of the green economy, such as the move to a low-carbon economy and more sustainable systems of production. 

EIP-AGRI Focus Group on Benchmarking - končno poročilo

Benchmarking can support farmers to improve their productivity and sustainability performance. At its simplest, benchmarking is defined as improving the performance, of a farm, for example, by comparing with peers, learning from others and identifying actions. Valuable lessons can be drawn from benchmarking by raising the subsequent questions: why are others better?, how are others better?, what can be learnt?, and how can the farm catch up? The EIP-AGRI Focus Group on Benchmarking brought together 20 experts from 14 EU Member States and a diverse range of backgrounds. They explored the potential for farmers and advisers to use farm benchmarking data and process to improve productivity and sustainability performance in agriculture. This report offers the group's main conclusions.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Dobje!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!