Logo MojaObčina.si
JUTRI
2°C
4°C
SOB.
3°C
2°C
Oceni objavo

Eurobarometer: Državljani cenijo EU bolj kot kdaj koli prej

Najnovejša javnomnenjska raziskava Eurobarometer, opravljena septembra 2018, je potrdila trend naraščajoče podpore članstvu v Evropski uniji.

 

Najnovejša javnomnenjska raziskava Eurobarometer, opravljena septembra 2018, je potrdila trend naraščajoče podpore članstvu v Evropski uniji.

Največ ljudi doslej je namreč članstvo svoje države v EU (62%; v Sloveniji 56%) ocenilo kot dobro stvar - gre za najvišji delež v zadnjih 25 letih.

Kar 68% vprašanih Evropejcev je hkrati ocenilo, da je članstvo v EU na splošno koristno za njihovo državo. To je najvišji delež po letu 1983. V Sloveniji je bilo takšnega mnenja 69% vprašanih.

Kot glavne razloge za koristnost članstva v Evropski uniji so vprašani v Sloveniji navedli prispevek Evropske unije h gospodarski rasti (46%), nove zaposlitvene možnosti (39%), povečano sodelovanje med Slovenijo in ostalimi državami članicami Unije (30%) ter prispevek EU k ohranjanju miru in krepitvi varnosti (29%).

Na splošno so rezultati glede podpore EU na evropski ravni čedalje bolj pozitivni vse od junija 2016, ko je Združeno kraljestvo izvedlo referendum o izstopu države iz EU. To nakazuje na precej več negotovosti med prebivalci Unije glede posledic Brexita, hkrati pa spričo zahtevnih pogajanj med EU in Združenim kraljestvom tudi na večjo ozaveščenost glede koristi članstva v Uniji.

66% Evropejcev in tudi Slovencev bi namreč glasovalo za članstvo svoje države v EU (večina v vseh državah članicah), o odhodu iz Unije bi jih razmislilo zgolj 17% (enako v Sloveniji), 16% (17% v Sloveniji) pa je neopredeljenih.

 

Zadnja raziskava Eurobarometer je prav tako pokazala višji delež tistih, ki so zadovoljni glede demokratičnega delovanja EU (EU28: 49%/+3 glede na raziskavo, izvedeno aprila 2018, v Sloveniji 45%/+2). 48% vprašanih (45% v Sloveniji) anketirancev meni, da njihov glas šteje v EU.

 

Vendar pa raziskava Eurobarometer prinaša tudi nekaj manj dobrih rezultatov. Kljub znatni in naraščajoči splošni podpori EU kar 40% Evropejcev (v Sloveniji 46% vprašanih) ni zadovoljnih s smerjo, v katero je namenjena EU, podobnega mnenja pa so vprašani (EU28: 39%; v Sloveniji 54%)  tudi glede razvoja dogodkov v lastni državi. 

Kar zadeva ugled Evropskega parlamenta, je raziskava pokazala, da ima tretjina (EU28: 32%, v Sloveniji 25%) vprašanih v EU o tej instituciji pozitivno mnenje,  petina (EU28: 21%; v Sloveniji 22%) negativno mnenje, relativna večina (EU28: 43%; v Sloveniji 50%) pa nevtralno mnenje. Slaba polovica vprašanih Evropejcev (48%; v Sloveniji 46% vprašanih) si želi, da bi imel Evropski parlament v prihodnje pomembnejšo vlogo, 27% vprašanih tako na ravni EU kot tudi v Slovenji pa si v prihodnosti želi manj pomembno vlogo za Evropski parlament.

V zvezi s prihajajočimi naslednjimi volitvami v Evropski parlament rezultati ankete kažejo, da vse več ljudi ve, da bodo naslednje evropske volitve maja prihodnje leto (EU28: 41%/+9 glede na raziskavo iz aprila 2018 in +7 glede na raziskavo iz junija 2013; v Sloveniji 40%/+10). Še vedno pa 44%/-6/-2 vprašanih v EU (v Sloveniji 43%/-6) ne ve, kdaj bodo spet lahko volili poslanke in poslance v Evropski parlament.

Polovica vprašanih v EU (51%/+1; v Sloveniji 43%/-2) je dejala, da jih evropske volitve zanimajo. Med prednostne teme v času predvolilne kampanje so vprašani v Sloveniji v tokratni raziskavi uvrstili gospodarstvo in gospodarsko rast (58%/+4), boj proti brezposelnosti mladih (53%/-2), socialno varnost državljanov EU (39%-5) in priseljevanje (38%/+8). Na ravni EU so vprašani kot prednostne teme navedli priseljevanje (50%), gospodarstvo in gospodarsko rast ter boj proti brezposelnosti mladih (47%) in boj proti terorizmu (44%; v Sloveniji 28%).

 

Predsednik Evropskega parlamenta Antonio Tajani je ob objavi rezultatov najnovejše raziskave Eurobarometer dejal: “V času, ko še niso znane podrobnosti odhoda Združenega kraljestva iz EU, rezultati te raziskave poudarjajo vse večje priznavanje koristi Evropske unije po vsej celini. A kljub nas čaka še veliko dela. Za iskanje odgovorov na skrbi evropskih državljanov sta ključnega pomena nadaljnje sodelovanje in solidarnost na ravni EU.”

 

Guy Verhofstadt, koordinator Evropskega parlamenta za Brexit, je dodal: "Dejstvo, da želi  51% vprašanih v Združenem kraljestvu ostati v EU, je močan opomin globokih delitev, ki jih je prinesla odločitev o Brexitu, izpostavlja pa tudi potrebo po trajnostnih rešitvah ter tesnem dolgoročnem prihodnjem sodelovanju v obliki širokega pridružitvenega sporazuma. Pripravljeni moramo biti na vse scenarije, toda zdi se, da je tako v Združenem kraljestvu kot tudi drugod po EU le malo apetita po t.i. trdem Brexitu ali po dragem scenariju brez dogovora. Upam,  da bo to na koncu odseval tudi rezultat pogajanj" o izstopu Združenega kraljestva iz Unije. 

 

Podatki o raziskavi:

 

Raziskavo je v vseh 28 državah članicah EU med 8. in 26. septembrom 2018 izvedlo podjetje Kantar Public. V osebnih intervjujih je sodelovalo 27.474 Evropejcev, starih 16 let ali več. V Sloveniji je bilo v raziskavo vključenih 1018 posameznikov.

 

 

Oglejte si tudi