Logo MojaObčina.si
DANES
21°C
13°C
JUTRI
21°C
12°C
Oceni objavo

Par štorkelj se je vrnil na dimnik župnišča

Cerklje na Gorenjskem - V Sloveniji vsako leto gnezdi več kot dvesto parov belih štorkelj, največ v severovzhodnem delu države. Po letu 2000 so se v večjem številu začele pojavljati tudi v osrednji Sloveniji. Pred gorenjsko zimo se skoraj vse vsako leto umaknejo v tople kraje in se potlej vračajo. Vse bolj mile zime pa jih očitno privabljajo že veliko prej. Par štorkelj se je letos 25. februarja  že trinajsto leto zapored vrnil tudi na dimnik župnišča v Cerkljah. Bela štorklja v mnogih okoljih, tudi Sloveniji, predstavlja znanilca sreče v kraju, kjer gnezdi, še posebej hiši gnezdenja prinaša blaginjo. Skoraj izključno gnezdijo v urbanem okolju na strešnih slemenih, dimnikih ter na električnih in gnezdilnih drogovih. Kot je znano, bele štorklje pri nas ostanejo do okrog 15. avgusta, ko odletijo iz Slovenije v severno Afriko. Vse več je primerov, da se tudi štorklje zaradi milih zim več ne odločajo za selitev.

Na sliki: Štorklji na dimniku župnišča v Cerkljah.

Besedilo in foto Janez Kuhar, Cerklje, 7.4.2024

Oglejte si tudi